MSI Afterburner OC sonrası mavi ekran hataları

Kolpa Ayhan

Picopat
Konu biraz tuhaf kaçabilir ancak başlıkta da okuduğunuz gibi ben böyle bir halt yedim cahilliğimden ötürü. 🙃
Durum neredeyse 10 ay önce falan gerçekleşiyor. Ben 2. el PC almışım. Benchmark testinden sorunsuz çıkan bir PC.
İlk geldiğinde güncel bir oyun indirmiştim. Ultra ayarlarda gayet akıcıydı 60+ FPS gibi. Sonra bir gün aklıma nereden estiyse ben bu OC için gerekli programı indirdim. Her şeyi konsollarda ki gibi sanıyordum OC olayının. Tüm ayarları kökledim fan hızı hariç ve hoparlörden tuhaf sesler ile ekran garip renklere büründü ve gitti.
Daha sonrasında telaşlanıp PC'yi kapattım. Tekrardan başlattım sistemi normal bir şekilde açıldı, o olaydan sonrasında oyun falan da oynadım 1-2 ay falan. Sonra mavi ekran aldıgım için PC'yi tamire verdim ve sürekli gel, git bir hal oldum. PC'yi getiriyorum, 5 daika sonra mavi ekran falan. 8 ay sonra elime geçti, kartın çipi arızalı denildi. Ve bayağıdır kart rafta duruyordu ve yeni kart almayı düşünürken kasayı bir tamirciye götürüp bu kartı denemeye karar verdim, son kez. Ne hikmettir ki PC açıldı, canavar gibi çalışıyor. Mavi ekran falan da yok. 2 hafta kadar LoL falan oynarken ekran değişmeye, bozulmaya başladı ve görüntü kesildi. 1 hafta sonra tamirciden tekrar aldım, çalışır vaziyette verdi elime. Evet, çalışıyordu fakat ara ara yine sorunlar yaşamaya başladım PC'yi kapattım, açtım bazen düzeldi, bazen düzelmedi, idare ettim. OCCT programı ile test yaptığımda 8 dakikanın sonunda bana sürekli hata tespit edildi demeye başladı ve Radeon yazılım programında kabloda falan sıkıntı olabilir diye hata uyarısı geldi. Aldırış etmedim, 144 Hz'den 60'a çektim aynı sorun olacak mı diye. Ve bir zaman sonra LoL oynarken ekran gitmeye başladı ve FPS'e düşüşünün kralı indi. 160'dan 6'ya, 0'a falan inmeye başladı. Oyundan çıktım, OCCT ile teste soktum. Ne hikmetse sorun bulamadı bu kez. Bu yazıyı da aynı kart ile yazıyorum ve konu bayağı uzadı. Üzgünüm, olayları tam olarak yansıtmaya çalıştım. Size sorum şu: karta ben mi hasar verdim yoksa bana arızalı kart mı verildi sizce?

memory.dmp dosyasından bahsediyorum, onu göndermem istenmiş.
Yeni dosya oluşmazsa göndermenizi istedim.

Ayrıca mavi ekran dosyalarında şifreleriniz niye kaydedilsin? Akıl var, mantık var.

Dosyayı atacaksanız atın, atmayacaksanız söyleyin.

Bu dosya en fazla 5 MB oluyor.
Minidump dosyaları evet, o kadar oluyor ama MEMORY.DMP bellek döküm dosyaları RAM'in boyutu + 1 MB'ye kadar çıkabiliyor.

Son düzenleme:
Konuyu takip etmediğimi nereden biliyorsun?

İstenilenleri yapmayacaksan daha çok yazmanın gereği yok. Sorununla bol şans diliyorum sana.
Konuyu takip etmediğin kurduğun cümlelerden açık ve net bir şekilde belli oluyor. Bunu sormak için ya fazla küçüksün ya da...
İstersen 1. sayfaya bir göz gezdir ve öyle cevap ver tekrardan.

Artı -1 Eksi
Dostum sen dalga mı geçiyorsun bizimle? Bu kadar kişi toplanmış senin DMP dosyasını beklemekle uğraşıyoruz. Paylaşacaksanız paylaşın, paylaşmayacaksanız boş yere konu açıp yardıma ihtiyacı olan kişilerin konularını listeden çıkarmayın!

Dostum sen dalga mı geçiyorsun bizimle? Bu kadar kişi toplanmış senin DMP dosyasını beklemekle uğraşıyoruz. Paylaşacaksanız paylaşın, paylaşmayacaksanız boş yere konu açıp yardıma ihtiyacı olan kişilerin konularını listeden çıkarmayın!
Bence dalga geçer gibi bir halim yok. Yalnızca konudan haberi olmayıp yorum yapanları aydınlatıyorum.
İstenilen dosyayı paylaşacak mısınız, paylaşmayacak mısınız?
Dosyayı yarın eve geçebildiğim en erken saatte drive'a yükleyip paylaşıcam.
Hocam yarın atıcam dedim fakat yabancı forum ve sitelerden de iyice araştırmalarım doğrultusunda atmamaya karar verdim güvenlik açığı bulunması konusunda, yine de beklettiğim için kusura bakmayın. Tüm yardımlarınız için teşekkürler.

Son düzenleme:
Artı -1 Eksi

Yeni konular

Geri
Yukarı