MSI B650 anakart ile Corsair 6000 MHz RAM EXPO açınca mavi ekran veriyor

myasins

Kilopat
Sistemi bugün kurdum, MSI B650 Pro Wi-Fi anakart ve RAM'lerimde Corsair DDR5 6000 MHz EXPO 2x16 CMK32GX5M2D6000Z36.

BIOS güncel, default 4800 MHz de sorun yok ama EXPO'yu açıp 6000 MHz yapınca mavi ekran alıyorum Memory hatası veriyor.

Windows 11 kullanıyorum, format bile attım BIOS'u tekrar yükledim gene olmadı.

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS'tan aktif hale getirdiğim
Memory context restore özelliği yüzünden oluyormuş sanırım, bu özelliği Auto yaptım sorun şimdilik düzelmiş gibi gözüküyor.

Merhaba bende aynı RAM'leri aldım acaba 6000 MHz de çalıştırmkata hala problem yaşıyor musunuz?

Selam şu an için hiçbir sorun yaşamıyorum, RAM'lerim EXPO açık şekilde 6000 MHz de çalışıyor, tek yapmanız gereken şey Memory context restore özelliğini disable yapmak, bu özelliği enable ya da Auto yaparsanız büyük ihtimalle Windows da mavi ekran alacaksınız.(Sorunun bu olduğunu bulana kadar göbeğim çatladı 😅 )

Memory context restore "enable" ile PC'nin 22 sn de açılmasını sağlıyor tek özelliği bu, disable şeklinde kullanıyorum PC im 26 sn de açılıyor o yüzden şimdilik çok önemsemiyorum, ileriki BIOS güncellemeleri ile eminim bu özellik daha stabil hale gelecektir.

Son düzenleme:
Selam şu an için hiçbir sorun yaşamıyorum, RAM'lerim EXPO açık şekilde 6000 MHz de çalışıyor, tek yapmanız gereken şey Memory context restore özelliğini disable yapmak, bu özelliği enable ya da Auto yaparsanız büyük ihtimalle Windows da mavi ekran alacaksınız.(Sorunun bu olduğunu bulana kadar göbeğim çatladı 😅 )

Memory context restore "enable" ile PC'nin 22 sn de açılmasını sağlıyor tek özelliği bu, disable şeklinde kullanıyorum PC im 26 sn de açılıyor o yüzden şimdilik çok önemsemiyorum, ileriki BIOS güncellemeleri ile eminim bu özellik daha stabil hale gelecektir.

Hocam öncelikle Merhaba, Bende henüz yeni bir sistem topladım.
Aynı Anakarta Corsair vegeance DDR5 32GB(2x16) 6000 mhz CL36 (CMK32GX5M2D6000Z36) kullandım.Expo aktif hale getirdim fakat bios u kontrol ettiğimde hala 4800 mhz olarak görünüyor.Yaptığım ayarı ekte paylaşıyorum.Acaba 6000 mhz geçirmek için neyi yanlış yapıyorum.Dram Frequency Auto yerine kendim mi seçmeliyim? Şimdiden teşekkür ederim.
IMG_1209.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı