MSI B650 Tomohawk vs Pro B650 P Wi-Fi

Sanal makine için bence de mantıklı yapmışsınız hocam, 7700'ün çekirdek sayısı fazla olduğundan farkı belli olur. Ben 3 makine ancak açarbilirim, siz 4 makine açarsınız çekirdeğiniz yeter :D, zira RAM de o sebepleydi sanırım o da çok mantıklı. Ben 10 senelik laptopta sanal makine yüzünden geçen sene RAM'i 8'den 16 ya çıkarmıştım mecburen. Geçen sene 9 senelikti tabii :D

RAM'lere ben de tam dediğiniz gibi baktım seri numarasına kadar 1E1 uyumlu olduğunu görünce rahatladım siz de aynısını kullandığınızı söyleyince direkt sipariş vermiştim. Bence çok yeterli ve uygun, DDR4 3600-CL16'nın DDR5 versiyonu gibi geliyor bana. İlerleyen zamanlarda DDR5'ler DDR4'lere göre arayı açtıkça daha da verimli hale gelecektir diye düşünüyorum.

Karışık canım ne isterse onu oynarım diye düşünüyorum, o da vakit bulursam. LoL, DotA, warcraft gibi izometrik bakış açılı oyunları çok sevemedim. Onun dışınca elimde olanlardan bakar oynar denerim. Eski laptopta ancak Fortnite oynuyorum arada sırada.

Ben de elimdeki 14 senelik klavye Mouse'dan memnunum aslında ama bunları laptopta kullanıyorum ve tuşlar ışıksız olunca gece zor oluyor. En azından işimi görecek kadar olan bir ışıklı klavye düşünüyorum. Mouse bir tık daha iyi olabilir FPS oyunlarında etkisi oluyormuş diye okumuştum.

Ben en iyisi dediğiniz gibi yarın bir konu açayım akşam vakitlerinde, şimdi herkes uyumuştur ben de yatarım birazdan. A101e gelen Gaming klavyeyi denemelik alsam mı diye de düşünmüyor değilim çünkü ışığı var :D

Son düzenleme:
@AMD07 hocam soğutucuyu aldınız mı? İsterseniz forumda konu açın. Ben 7700X ile size konu içinde yazdığım değerleri alıyorum hiçbir sorun da yaşamıyorum ama forumda 7600X için yeterli olmaz diyenler varmış:

Şu kasayla düşük fan devrinde kullanıyorum, kasa mesh olduğu için fark ediyor olabilir. Sizin baktığınız kasa da mesh miydi?

Son düzenleme:
Hocam selamlar, ben de bugün konu açacaktım fakat dün başka konuda birisine DM olmadığı için konu dışı bir şey sormuştum bugün bir baktım gereksiz mesajdan 24 saat ceza yemişim, mesaj yazma erişimim yoktu. Beğeni atabilme serbestti sadece, Şimdi çözüldü düğümüm :D

Ben geçen paylaşılan çift kule uygun fiyatlı bir soğutucu vardı onu aldım daha yeni, çok gerekli olmasa da ileriye yönelik olur en azından diye. İleride yeni nesil (R7 8000X? Gibi) orta seviye Xli işlemci alsam dahi yetecek bir şey olsun diye bunu düşünmüştüm. Aldığımın linki bu

Sizin kasanız da güzelmiş kompakt ve havadar bildiğim bir kasa, ben kasamı Dark maxima V20 almıştım. İncelemelerine ve kullaıcı yorumlarına baktım öneriliyordu öndeki büyük fanlarından dolayı tercih ettim. Sizinkine göre biraz daha fazla toz çeker tabii, toz filtresi içeride fanların gerisinde, sizinki gibi fan önünde değil. Fan önüne alırsam bu sefer yanlardan tozu direkt çeker sanki. Denemek lazım.

@roser137 hocam selam, benim anakart bugün geldi soğutucuyu monte etmek için ne yapmak lazım anakartta işlemci soketinin üstündeki ve altındaki siyah plastik parçayı sökmeli miyiz? Anakartın arka tarafından metal bir parça var o stok soğutucu için mi acaba?

Son düzenleme:
Hocam selamlar, ben de bugün konu açacaktım fakat dün başka konuda birisine DM olmadığı için konu dışı bir şey sormuştum bugün bir baktım gereksiz mesajdan 24 saat ceza yemişim, mesaj yazma erişimim yoktu. Beğeni atabilme serbestti sadece, Şimdi çözüldü düğümüm :D

Ben geçen paylaşılan çift kule uygun fiyatlı bir soğutucu vardı onu aldım daha yeni, çok gerekli olmasa da ileriye yönelik olur en azından diye. İleride yeni nesil (R7 8000X? Gibi) orta seviye Xli işlemci alsam dahi yetecek bir şey olsun diye bunu düşünmüştüm. Aldığımın linki bu

Sizin kasanız da güzelmiş kompakt ve havadar bildiğim bir kasa, ben kasamı Dark maxima V20 almıştım. İncelemelerine ve kullaıcı yorumlarına baktım öneriliyordu öndeki büyük fanlarından dolayı tercih ettim. Sizinkine göre biraz daha fazla toz çeker tabii, toz filtresi içeride fanların gerisinde, sizinki gibi fan önünde değil. Fan önüne alırsam bu sefer yanlardan tozu direkt çeker sanki. Denemek lazım.

@roser137 hocam selam, benim anakart bugün geldi soğutucuyu monte etmek için ne yapmak lazım anakartta işlemci soketinin üstündeki ve altındaki siyah plastik parçayı sökmeli miyiz? Anakartın arka tarafından metal bir parça var o stok soğutucu için mi acaba?
XT 214 için diyorsanız anakart üzerinde gelen işlemci soketinin yanındaki plastik stok soğutucu takma parçaları söküp soğutucu kutusundan çıkanları takıyorduk. Sizin aldığınız soğutucu farklı olabilir ama büyük ihtimalle yine sökmeniz gerekecek. Onun kurulumu ile ilgili videolar yok mu?

Şu videoya baktınız mı?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

XT 214 için diyorsanız anakart üzerinde gelen işlemci soketinin yanındaki plastik stok soğutucu takma parçaları söküp soğutucu kutusundan çıkanları takıyorduk. Sizin aldığınız soğutucu farklı olabilir ama büyük ihtimalle yine sökmeniz gerekecek. Onun kurulumu ile ilgili videolar yok mu?

AM4 için bir tane var da hocam AM5 için yok, az detaylı bir tane var ama anakarttan anakarta da değişir mi onu da bilmiyorum açıkçası. Siz peki XT214 için anakartın arkasından da başka aparat takıyor muydunuz?

AM5'te arka plaka çıkmıyor evet. Soğutucular da ona göre yapılıyor.

XT 214 için de sökmedim arkaplakayı. Montajı sizin soğutucu gibiydi. Sadece ayak koyup macun sürüp montaj yapılıyordu.

Ona baktım bir tek hocam ama çok uzaktan çekim yapmış adam ve anakartın arkasından bir bir şey sökmemiş. Acaba sıvı soğutucularda mı arkadan ayrı aparat takılıyor?
AM5'te hiçbir anakartta arka plaka çıkmıyor diye biliyorum.

AM4 uyumlu olup AM5 uyumlu olmayan soğutucular da var. Arka plaka değiştirmek gerekenler uyumlu değil diye biliyorum. Sizin aldığınız soğutucu uyumlu gibi duruyor videolarda. Bu video da yine Ryzen 7'ye montaj yapıyorlar.

Fanları takarken elinizi kesmemeye dikkat edin, hiç anlamadan kesip kanatabiliyor rende gibi doğruyor metal kısımlar :D .

AM5'te arka plaka çıkmıyor evet. Soğutucular da ona göre yapılıyor.

XT 214 için de sökmedim arkaplakayı. Montajı sizin soğutucu gibiydi. Sadece ayak koyup macun sürüp montaj yapılıyordu.

Ben de kırmızı vidalı parçalar ile deneyeyim bari videodaki adam öyle yapıyordu

Geri
Yukarı