MSI Gaming X RX 5700 XT Sıcaklık Değerleri Normal mi?

LeFeyn

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar yaklaşık 1 aydır MSI Gaming X RX 5700 XT model ekran kartını yoğun şekilde kullanıyorum. Öncelikle belirtmem gerekir ki performans olarak çok memnunum ve her ne kadar ön yargılı almış olsam da her zaman son güncellemelerini ilk gün yapmama rağmen hiçbir yazılımsal sorun yaşamadım. Ama bu sıralar kafam biraz sıcaklık değerlerine takıldı. Kartın %99 kullanıldığı durumlarda sıcaklık 78-80 dereceleri buluyor. Bu sırada fanlar 1650-1700 RPM arasında çalışıyor. Kasanın yan kapağını açtığımda ise bu değer 68-74 derece arasında seyrediyor. Boşta ise 27 ile 35 derece arasında seyrediyor durum. GPU 2 Temperatuve ise yük altında 90 derece üzerinde. (GPU 2 Temparatuve neyi ifade ediyor bilmiyorum. ) Ancak bu değerler sizce normal mi?
  • AMD R5 3600.
  • MSI B450 GAMING Plus Max.
  • MSI Gaming X RX 5700 XT.
  • Corsair Lengeance 8x2 3200MHz RAM.
  • Corsair Delta Spec Kasa(3 fan içeri hava alıyor, 1 fan tahliye ediyor. )
  • Corsair VS650 650W 80+ PSU
  • Samsung 860 Evo SSD.
  • 1TB WD HDD.

Onu bayağı araştırdım. 650W yeterli geliyor. Her ne kadar sitesinde önerilen güç kaynağı 750W yazsa da kutusunda önerilen kaynak 600-650W yazıyor.
Nereden araştırdın ? Kutusunda bende öyle bir kart çıkmadı. Ayıca Aida 64'le test yaparsan görürsün. Benimki boşta bile 514W. Yeterli deyip geçmek olmaz.
Ekran kartlarında 8pin power connector oluyor genelde. 2*8 pin power connector'lu bir karta 600W'ın yük altında yetmesini beklemeyin bence. Önerilen 750 W olduğu için ben bir tık üstü 850W aldım. Ama yetiyor diyorsanız yetiyordur. Bir şey diyemem.

Nereden araştırdın ? Kutusunda bende öyle bir kart çıkmadı. Ayıca Aida 64'le test yaparsan görürsün. Benimki boşta bile 514W. Yeterli deyip geçmek olmaz.
Ekran kartlarında 8pin power connector oluyor genelde. 2*8 pin power connector'lu bir karta 600W'ın yük altında yetmesini beklemeyin bence. Önerilen 750 W olduğu için ben bir tık üstü 850W aldım. Ama yetiyor diyorsanız yetiyordur. Bir şey diyemem.
20200201_040146.jpg

Önerilen kaynak değil ki sizin paylaştığınız. Minimum. Yetmiyor maalesef minimum. Önerilen 750W. Minimum ve recommended terimlerini karıştırmışsınız.
Bende kutusunda nerde vardı önerilen 600 diyorum. Gittim baktım 😀.
Neyse, diyeceğim şu kart bence çok güzel bir kart kasanızdaki fanları gözden geçirip fan ekleyin isterseniz. Bir de Dragon Center yazılımı yeni güncellendi onu kullanın. Balance ya da oyun ayarlarında. Ayrıca çok ısınırsa boost cool özelliği var yazılımın. Hızlı soğutma yaparsınız. Tek onu kullanın bence.
Yazılımda Creator Mod'da serin serin ve sessiz sessiz kullanırsınız. Çok gerek duyarsanız. İşlemci CPB 'yi de kapatırsınız. İşlemci fanı'nın dengesiz sesinden de kurtulursunuz.

Dosya Ekleri

• Ek Açıklama 2020-02-01 034538.jpg
    Ek Açıklama 2020-02-01 034538.jpg
    120,7 KB · Görüntüleme: 39
Son düzenleme:
Önerilen kaynak değil ki sizin paylaştığınız. Minimum. Yetmiyor maalesef minimum. Önerilen 750W. Minimum ve recommended terimlerini karıştırmışsınız.
Bende kutusunda nerde vardı önerilen 600 diyorum. Gittim baktım 😀.
Neyse, diyeceğim şu kart bence çok güzel bir kart kasanızdaki fanları gözden geçirip fan ekleyin isterseniz. Bir de Dragon Center yazılımı yeni güncellendi onu kullanın. Balance ya da oyun ayarlarında. Ayrıca çok ısınırsa boost cool özelliği var yazılımın. Hızlı soğutma yaparsınız. Tek onu kullanın bence.
Yazılımda Creator Mod'da serin serin ve sessiz sessiz kullanırsınız. Çok gerek duyarsanız. İşlemci CPB 'yi de kapatırsınız. İşlemci fanı'nın dengesiz sesinden de kurtulursunuz.
Ben kutudaki ibareyi hep recommended diye hatırlıyordum kusura bakmayın. Ama power ile ilgili bir sorun yaşamadım. Dragon centeri indireceğim. Teşekkür ederim.

20.1.4 radeon yazılımını soruyorsanız. İşlemcide CPB kapalı. 5 fan var. Be- Quiet Pure Wings 2 fanlar çok güzel. Tavsiye ederim. 65 Liraya almıştım. 140mm fan kullanıyorum. Kullanmadım ama Akasa fan kullanıp önerenler de var. 120mm. fana ihtiyacınız varsa, elimde sıfır iki fan var Corsair'in yollayabilirim(ücretsiz). Kenarda duruyor. Aida durumu da böyle. Bir de ben zero fanı kullanmıyorum. Zaten sessiz çalıştığını bile anlamıyorum. GPU fanları %30 dönüyor. Yoğun bir işim yoksa zero fan kullanıyorum.

Dosya Ekleri

• Ek Açıklama 2020-02-01 043912.jpg
    Ek Açıklama 2020-02-01 043912.jpg
    128,8 KB · Görüntüleme: 28
20.1.4 radeon yazılımını soruyorsanız. İşlemcide CPB kapalı. 5 fan var. Be- Quiet Pure Wings 2 fanlar çok güzel. Tavsiye ederim. 65 Liraya almıştım. 140mm fan kullanıyorum. Kullanmadım ama Akasa fan kullanıp önerenler de var. 120mm. fana ihtiyacınız varsa, elimde sıfır iki fan var Corsair'in yollayabilirim(ücretsiz). Kenarda duruyor.
Çok teşekkür ederim düşünmeniz yeterli. Ücretsiz olmaz ama belli bir ücret karşılığında alabilirim.

Geri
Yukarı