MSI Gaming X RX 5700 XT Sıcaklık Değerleri Normal mi?

LeFeyn

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar yaklaşık 1 aydır MSI Gaming X RX 5700 XT model ekran kartını yoğun şekilde kullanıyorum. Öncelikle belirtmem gerekir ki performans olarak çok memnunum ve her ne kadar ön yargılı almış olsam da her zaman son güncellemelerini ilk gün yapmama rağmen hiçbir yazılımsal sorun yaşamadım. Ama bu sıralar kafam biraz sıcaklık değerlerine takıldı. Kartın %99 kullanıldığı durumlarda sıcaklık 78-80 dereceleri buluyor. Bu sırada fanlar 1650-1700 RPM arasında çalışıyor. Kasanın yan kapağını açtığımda ise bu değer 68-74 derece arasında seyrediyor. Boşta ise 27 ile 35 derece arasında seyrediyor durum. GPU 2 Temperatuve ise yük altında 90 derece üzerinde. (GPU 2 Temparatuve neyi ifade ediyor bilmiyorum. ) Ancak bu değerler sizce normal mi?
  • AMD R5 3600.
  • MSI B450 GAMING Plus Max.
  • MSI Gaming X RX 5700 XT.
  • Corsair Lengeance 8x2 3200MHz RAM.
  • Corsair Delta Spec Kasa(3 fan içeri hava alıyor, 1 fan tahliye ediyor. )
  • Corsair VS650 650W 80+ PSU
  • Samsung 860 Evo SSD.
  • 1TB WD HDD.

Arkadaşın da dediği gibi UV deneyebilirsin. Kartlık bir durum değil. Aynısını ben de Armor RX 580 kartımda yaşıyorum. Bunun sebebi karttan çıkan sıcak hava, kasanın kapak kısmında birikiyor. Kasada da güçlü fanlar olmadığı sürece o hava orada birikiyor ve tüm sistemin ısınmasını sağlıyor. Yani burada sorun kartın Armor veya AMD olmasında değil. Mesh ve aynı zamanda güçlü, kaliteli fanlara sahip kasa almak şart.

Ne yaparsan yap kartın 80 dereceleri görecek. Uzay montaj ile de test ettim bir şey fark etmiyor. Hava akışı falan değil sebep, kart zaten yapısı gereği ısınmaya müsait. Nedense soğutma anlamında Nvidia tarafına göre daha güçlü soğutmalar göremiyoruz.

Ne yaparsan yap kartın 80 dereceleri görecek. Uzay montaj ile de test ettim bir şey fark etmiyor. Hava akışı falan değil sebep

Maalesef bu dediğinize katılmıyorum. UV ile çoğu kartta ısınma sorununa çözüm bulanlar var. Ek olarak sorun hava akışından falan değilse kullanıcı ve ek olarak ben, neden kasa kapağını açık kullandığımızda kart aynı derecelere ulaşmıyor?

Maalesef bu dediğinize katılmıyorum. UV ile çoğu kartta ısınma sorununa çözüm bulanlar var. Ek olarak sorun hava akışından falan değilse kullanıcı ve ek olarak ben, neden kasa kapağını açık kullandığımızda kart aynı derecelere ulaşmıyor?
UnderVoltage bir çözüm değil, soğutma anlamında kartın ayarlarıyla oynamadan çözüm sunarsanız size katılırım. Bu tip anormal çözümlerle herkes uğraşmak zorunda da değil. Hangi program ile test ediyorsunuz? Hangi sıcaklıkta ne koşullar altında? Benim test ettiğim kart MB511 kasada, kasa kapağı kapalı iken 83, açık iken 80-81 ve uzay montaj ile 78-80 derece arası görüyor.

Oda sıcaklığı ortalama 12-13 derece diye düşünüyorum. Kasam Thermaltake Versa H25. Kasada 4 adet dandik Rampage fanları bulunmakta. Kasanın yan kapağı kapalıyken 78-83 arası gidiyor. Açıkken maksimum 75. Ekran kartım MSI ARMOR RX580 8G. Her kart ve kasa için konuşmak istemiyorum lakin dediğimi son derece mantıklı buluyorum.

Bunun sebebi karttan çıkan sıcak hava, kasanın kapak kısmında birikiyor. Kasada da güçlü fanlar olmadığı sürece o hava orada birikiyor ve tüm sistemin ısınmasını sağlıyor.

Oda sıcaklığı ortalama 12-13 derece diye düşünüyorum. Kasam Thermaltake Versa H25. Kasada 4 adet dandik Rampage fanları bulunmakta. Kasanın yan kapağı kapalıyken 78-83 arası gidiyor. Açıkken maksimum 75. Ekran kartım MSI ARMOR RX580 8G. Her kart ve kasa için konuşmak istemiyorum lakin dediğimi son derece mantıklı buluyorum.
Ekran kartınız RX 580. Soğutma bloğu çok küçük olduğu için kasanın içindeki hava sıcaklığından daha çok etkilenir. OCCT ve FurMark testlerinde kasa açık, kapalı veya uzay montaj arasında ciddi bir fark yok. RX 5700XT için konuşuyorum. Zaten her türlü modeli her şekilde test ediyorum, hava sirkülasyonu bazen çok abartılıyor.

Aynı karta sahibim. Kasada 3 içeri hava alan fan 2 tane de egzoz fanı var. Yük altında çekmedim, ilk oyun oynadığımda atarım. Video ve foto. Bugün boştayken çekmiştim. Yük altında gördüğüm Max. 67. Sadece MSI Dragon Center üzerinden yönetiyorum kartı.
Ayrıca bir çok Nvidia kart da 70-80 arası sıcaklıklarda çalışıyor. Önemli olan kartın, durduk yere kendini kapatıp monitöre görüntü gitmemesi, drop, görüntü yırtılmaları, oyunun aniden kapanması vb. sorunların olmaması.

Dosya Ekleri

• fansız.jpg
    fansız.jpg
    70,8 KB · Görüntüleme: 55
Undervoltage yapabilirsin.Sıcaklik Degerleride Normal 1080p için.Ama kasanin hava sirkulasyonu kötü değil çok , AMD kartlar fazla woltage kullandigi icin ısınması normal

Ne yaparsan yap kartın 80 dereceleri görecek. Uzay montaj ile de test ettim bir şey fark etmiyor. Hava akışı falan değil sebep, kart zaten yapısı gereği ısınmaya müsait. Nedense soğutma anlamında Nvidia tarafına göre daha güçlü soğutmalar göremiyoruz.
Öyle bir durum olsa yan kapak açıkken yaklaşık 10 dereceye yakın bir düşüş olmazdı diye biliyorum. Ben ASUS ROG RTX 2070 de kullandım, soğutması inanılmazdı ve 67 derece üstünü neredeyse görmedim ama başka sıkıntılar yaşadım. Ondan dolayı değiştirdim.

Aynı karta sahibim. Kasada 3 içeri hava alan fan 2 tane de egzoz fanı var. Yük altında çekmedim, ilk oyun oynadığımda atarım. Video ve foto. Bugün boştayken çekmiştim. Yük altında gördüğüm Max. 67. Sadece MSI Dragon Center üzerinden yönetiyorum kartı.
Ayrıca bir çok Nvidia kart da 70-80 arası sıcaklıklarda çalışıyor. Önemli olan kartın, durduk yere kendini kapatıp monitöre görüntü gitmemesi, drop, görüntü yırtılmaları, oyunun aniden kapanması vb. sorunların olmaması.
Ben Dragon Center daha indirmedim bile. Onu da indirip bakacağım. Anormal bir durum var mı bilemiyorum. Sıcaklık beni rahatsız ediyor mu derseniz etmiyor ama sonuçta kafama takıldı. %99 kullanımda maksimum 79 dereceyi gördüm. Aynı oyun yan kapak açık 72 dereceyi gördüm.
Undervoltage yapabilirsin. Sıcaklık degerleri Normal 1080p için. Ama kasanin hava sirkulasyonu kötü değil, AMD kartlar fazla voltaj kullandigi icin ısınması normal.
Durum normalse dediğim gibi rahatsız etmiyor beni sadece merak etmiştim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öyle bir durum olsa yan kapak açıkken yaklaşık 10 dereceye yakın bir düşüş olmazdı diye biliyorum. Ben ASUS ROG RTX 2070'de kullandım, soğutması inanılmazdı ve 67 derece üstünü neredeyse görmedim ama başka sıkıntılar yaşadım. Ondan dolayı değiştirdim.

Ben Dragon Center daha indirmedim bile. Onu da indirip bakacağım. Anormal bir durum var mı bilemiyorum. Sıcaklık beni rahatsız ediyor mu derseniz etmiyor ama sonuçta kafama takıldı. %99 kullanımda maksimum 79 dereceyi gördüm. Aynı oyun yan kapak açık 72 dereceyi gördüm.
Ayrıca kasandaki PSU yetersiz. MSI anakart için 750W PSU öneriyor.

Geri
Yukarı