MSI Gaming X RX 5700 XT Sıcaklık Değerleri Normal mi?

LeFeyn

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar yaklaşık 1 aydır MSI Gaming X RX 5700 XT model ekran kartını yoğun şekilde kullanıyorum. Öncelikle belirtmem gerekir ki performans olarak çok memnunum ve her ne kadar ön yargılı almış olsam da her zaman son güncellemelerini ilk gün yapmama rağmen hiçbir yazılımsal sorun yaşamadım. Ama bu sıralar kafam biraz sıcaklık değerlerine takıldı. Kartın %99 kullanıldığı durumlarda sıcaklık 78-80 dereceleri buluyor. Bu sırada fanlar 1650-1700 RPM arasında çalışıyor. Kasanın yan kapağını açtığımda ise bu değer 68-74 derece arasında seyrediyor. Boşta ise 27 ile 35 derece arasında seyrediyor durum. GPU 2 Temperatuve ise yük altında 90 derece üzerinde. (GPU 2 Temparatuve neyi ifade ediyor bilmiyorum. ) Ancak bu değerler sizce normal mi?
  • AMD R5 3600.
  • MSI B450 GAMING Plus Max.
  • MSI Gaming X RX 5700 XT.
  • Corsair Lengeance 8x2 3200MHz RAM.
  • Corsair Delta Spec Kasa(3 fan içeri hava alıyor, 1 fan tahliye ediyor. )
  • Corsair VS650 650W 80+ PSU
  • Samsung 860 Evo SSD.
  • 1TB WD HDD.

Bana lazım değil. Sorun değil yani. Sadece kargoyu karşı ödemeli gönderirim.
Gerçekten çok teşekkür ederim ama ücretsiz kabul edemem. Düşünmeniz yeterli. Bir fiyatta anlaşalım satın alayım. Steam adresiniz vs paylaşırsanız konuşalım lütfen.

Son düzenleme:
Arkadaşlar yaklaşık 1 aydır MSI Gaming X RX 5700 XT model ekran kartını yoğun şekilde kullanıyorum. Öncelikle belirtmem gerekir ki performans olarak çok memnunum ve her ne kadar ön yargılı almış olsam da her zaman son güncellemelerini ilk gün yapmama rağmen hiçbir yazılımsal sorun yaşamadım. Ama bu sıralar kafam biraz sıcaklık değerlerine takıldı. Kartın %99 kullanıldığı durumlarda sıcaklık 78-80 dereceleri buluyor. Bu sırada fanlar 1650-1700 RPM arasında çalışıyor. Kasanın yan kapağını açtığımda ise bu değer 68-74 derece arasında seyrediyor. Boşta ise 27 ile 35 derece arasında seyrediyor durum. GPU 2 Temperatuve ise yük altında 90 derece üzerinde. (GPU 2 Temparatuve neyi ifade ediyor bilmiyorum. ) Ancak bu değerler sizce normal mi?
  • AMD R5 3600.
  • MSI B450 GAMING Plus Max.
  • MSI Gaming X RX 5700 XT.
  • Corsair Lengeance 8x2 3200MHz RAM.
  • Corsair Delta Spec Kasa(3 fan içeri hava alıyor, 1 fan tahliye ediyor. )
  • Corsair VS650 650W 80+ PSU
  • Samsung 860 Evo SSD.
  • 1TB WD HDD.

Kasan iyi bir kasa ama soğutması çok da başarılı bir kasa değil. İçeriye ekran kaltının altına üste doğru üfleyecek şekilde bir fan veya kasanın üstüne iki fan daha eklemeni tavsiye ederim. Yeni 7NM AMD ekran kartları hemen hemen GTX ve RTX'lerle benzer sıcaklıklarda çalışıyor. Youtube'daki testlerde görebilirsiniz. İşlemcinizi de stok soğutucuyla kullanmanızı da tavsiye etmem ve kasa seçimi yaparken soğutma performansına dikkat etmek gerekiyor.

Soğutması iyi bir kasa isteyenlere: Aerocool Airhawk Duo öneririm. 2x200mm fan, 1x120mm fan var. Ön tarafta full mesh panel :)

Kasan iyi bir kasa ama soğutması çok da başarılı bir kasa değil. İçeriye ekran kaltının altına üste doğru üfleyecek şekilde bir fan veya kasanın üstüne iki fan daha eklemeni tavsiye ederim. Yeni 7NM AMD ekran kartları hemen hemen GTX ve RTX'lerle benzer sıcaklıklarda çalışıyor. Youtube'daki testlerde görebilirsiniz. İşlemcinizi de stok soğutucuyla kullanmanızı da tavsiye etmem ve kasa seçimi yaparken soğutma performansına dikkat etmek gerekiyor.

Katılıyorum. Benzer sıcaklıklarda çalışıyorlar. RX 5700XT fiyatına Nvidia 2060S var. RX 5700 XT bence ondan daha iyi bir kart.

Bence sorun amd de değil msi veya kasanda dostum. Sapphire rx 5700xt nitro+ 3 fanli kullanıyorum %99tam yük kullanimda 55 ile 65 derece arasında geziyor. 65 dediğime de bakma çok nadir ağırlıkla 60 civarı maksimum. Kasa da da sadece tek egzoz fani var önde fan da yok. Tek fan o da 120 mm egzoz.bundan önceki kartım 1070ti di 80 derece üstünde çalışıyordu 2yildan fazla kullandım hiçbir sıkıntı yaşamadım.

UnderVoltage bir çözüm değil, soğutma anlamında kartın ayarlarıyla oynamadan çözüm sunarsanız size katılırım. Bu tip anormal çözümlerle herkes uğraşmak zorunda da değil. Hangi program ile test ediyorsunuz? Hangi sıcaklıkta ne koşullar altında? Benim test ettiğim kart MB511 kasada, kasa kapağı kapalı iken 83, açık iken 80-81 ve uzay montaj ile 78-80 derece arası görüyor.
Toplama bilgisayar bir hobi işidir ve bu tür şeylerle uğraşmak zorundasınız. Eğer bilginiz yok ya da uğraşmıyorsanız girmeyeceksiniz bu işlere. MSI, ASUS gibi markaların hazır kasalarını alıp kullanacaksınız onlar size gelmeden zaten o ısı sorununu çözmüş olurlar.

Bence sorun amd de değil msi veya kasanda dostum. Sapphire rx 5700xt nitro+ 3 fanli kullanıyorum %99tam yük kullanimda 55 ile 65 derece arasında geziyor. 65 dediğime de bakma çok nadir ağırlıkla 60 civarı maksimum. Kasa da da sadece tek egzoz fani var önde fan da yok. Tek fan o da 120 mm egzoz.bundan önceki kartım 1070ti di 80 derece üstünde çalışıyordu 2yildan fazla kullandım hiçbir sıkıntı yaşamadım.
Yarım saat kallavi bir oyunda ultra ayarlarda oyun videosu atmanız mümkün mü??? Max. 60 Hiç bir testte görülmemiş sıcaklık. Oyun başlangıcında tamam da ilerleyen saatlerde stabil MAX. 60 arada 65 diyorsunuz. Ve tek fan😀Saphire size sponsor olur. Mümkünse video bekleriz.
Not: Merak ettiğim için diyorum. İnanmamazlıktan değil bu arada.

Ben de RX590 var sıcaklık değerleri 74-80 arası normal idi.Ama ben biraz daha soğutmak istedim.Bu yüzden kasayı açık biryere alıp üstünde duran toz şeylerini falan çıkardım öyle kullandığımda sıcaklık değeri 65-70 e düştü.Ve sıcaklık dışarı çıktığı için evde biraz ısınıyordu :D

Ben de RX590 var sıcaklık değerleri 74-80 arası normal idi.Ama ben biraz daha soğutmak istedim.Bu yüzden kasayı açık biryere alıp üstünde duran toz şeylerini falan çıkardım öyle kullandığımda sıcaklık değeri 65-70 e düştü.Ve sıcaklık dışarı çıktığı için evde biraz ısınıyordu :D

İşte bu ne demek? Kasan içerdeki sıcak havayı düzgün tahliye edemiyor, hava akışı iyi değil demektir :) Böyle olmaması lazım tabiki, önü çok kapalı, hava almayan kasalar kullanınca bu gibi durumlara sık rastlanıyor maalesef.

Bu soğutma olayı ayrı bir uzmanlık alanı, bu konuda en bilinenler Be Quiet! ve Noctua firmaları. Millet boşuna bir fana 150 TL para vermiyor dostum, bir nedeni var. Sessiz ve iyi soğutmanın bir bedeli oluyor. Örneğin iki farklı markanın 120mm fanı arasında yarı yarıya performans farkı olabiliyor.

Son düzenleme:
Sıcaklık normal ama daha serin çalışmasını sağlamak için fan devri/ sıcaklık profili oluşturabilirsin.
Nvidia fanboyları gitsin 4500 TL'ye kullanamadıkları raytracing e sahip RTX 2070 SUPEEEEERR alsın...

Geri
Yukarı