MSI GF65 Coil Whine sorunu garantiye girer mi?

Deepcx

Kilopat
Selamlar, MSI GF65 Thin model, i7 9750H ve RTX 2060 birleşimi bir laptop kullanmaktayım. Oyunda olayım olmayayım hiç fark etmiyor bilgisayar cızırdıyor. İnternetten araştırdığım kadarıyla bir çözümü yok, bir performans kaybı da yok sadece ses ve ışık sızma problemi var. Gerçi Cooler Boost pek de soğutamıyor bilgisayarı orası da ayrı bir mevzu. Ve satın aldığımdan bu yana ses gittikçe canımı sıkmaya başladı. O kadar para verdik ve cızırdıyor laptop, masaüstü sistem olsa hiç sıkıntı değil de laptop olunca canımı sıkıyor. Garantiye girer mi girmez mi bunu öğrenmek istiyorum. Değişim veya iade yapabilme şansım var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ayni cihazı kullanıyorum. Sadece işlemcim farklı. Ne ısınma sorunum var ne de Coil Whine. Isınma sorunu ne derece? Yani sıcaklık seviyeleriniz ne? Coil Whine sizi rahatsız etmiyorsa çok bir problem çıkartmaz.

Ayni cihazı kullanıyorum. Sadece işlemcim farklı. Ne ısınma sorunum var ne de Coil Whine. Isınma sorunu ne derece? Yani sıcaklık seviyeleriniz ne? Coil Whine sizi rahatsız etmiyorsa çok bir problem çıkartmaz.

Selamlar, i5'li cihazı da kullandım, biliyorum. Ne coil whine var ne de ısınma gibi problemi var. Fakat i7'lisinde maalesef durum öyle değil, ısınma problemi de var ve Cooler Boost 5 maalesef gram etki etmiyor, GTA V'te 99 dereceleri görüyorum ve Cooler Boost açıkken... Coil whine'ın dediğim gibi performansa zararının olmadığını biliyorum, ileride arıza çıkaracak birşey de değil fakat sesi rahatsız ediyor. Burada kastım sesin şiddeti değil, o kadar para verdik, para zor kazanılan bir şey ve aldığım ürün cızırdıyor. İlk başlarda ses çok tizdi, şimdi bir tık daha arttı, oyunda değilken bile masada durduğu haliyle cızırdıyor... Işık sızması da var, hatta sizde de vardır çünkü 2 laptopta da ışık sızmasının bir süre sonra olduğunu gördüm, onu bile dert etmedim her laptopta vardır diye, zaten siyahta vs belli oluyor sadece, ama ses...
Merhabalar, yeni bir konu açacaktım bazı gelişmeler olduğu için fakat belki forum kurallarına aykırıdır veya moderatörler kızabilir diye yeni konu açmayıp buraya yazacağım.

Coil Whine sorununun garantiye girip girmediğini anlamanın en net yolu resmî birime sormaktır diye düşünüp MSI destek ile iletişime geçtim. Önce derdimi anlattım, sonra da garantiye girip girmeyeceğini sordum. Bana net bir cevap vermediler, garantiye girer de demediler, girmez de. Onun yerine çözüm önerilerinde bulundular. İlk önerileri işe yaramadı fakat ikinci önerileri, yani BIOS'tan C States'i kapatmak gerçekten de işe yaradı, cızırtı sesi gitti.

Nedir bu C States diye Technopat Sosyal'de baktım, işlemci güç tasarruf moduymuş. Sayın Ali Bey'in verdiği bilgi şudur, "C-States kapatılırsa işlemci frekansı sabitlenir. Güç tüketimi artar, sıcaklık artar, soğutma daha çok çalışır. Elektrik faturası yükselecektir bir miktar ancak zorunlu hallerde kapalı kullanılabilir. Tavsiye edilen ayar varsayılan ayarlardır." Şu an 9750H işlemcim 3988 MHz hıza sabitlendi.

Sorum şu, ben bir tüketici olarak cızırtı sesini duymak zorunda mıyım? Cızırtı sesini duymamak için C States'i disabled yapmak zorunda mıyım? Ve bu cızırtı işlemci bazlı bir ses mi? Coil Whine mı oluyor?

(Cihazı 23.05.2020 tarihinde Vatan Bilgisayar'dan internet üzerinden sipariş vermiştim, cihaz bana 29 Mayıs tarihinde ulaştı.)
msi0.png

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı