MSI GL 65 Leopard 10SCXR CPU 93 GPU 71 derece

En son deneyişimde zaten tekrar formatlamıştım ve sadece gerekli olan şeyleri kurdum. Ama gene de çözülmedi laptop soğumuyordu cooler Boost çalışsa bile. Sorunu desteğe ilettim. Gönderebilirsiniz dediler cihazı. Ben de tam bugün MSI Türkiye servisine kargoladım. Gelişmeler hakkında sizi bilgilendiririm.
Merhabalar bugün servisten aradılar. Ürünün sıcaklık değelerinde bir sorun olmadığını fakat ekranda ışık sızması olduğunun raporunu verdiler. (Ekranın üst kısmında ışık sızması olduğunu da yazmıştım servise gönderirken) Anladığım kadarıyla MSI'ın servisi gayet hızlı çalışıyor. Pazartesi kargoya verdim perşembe günü evet ürününüzü test ettik ekranında sorun var diye geri döndüler. Ben de yasal hakkım olan yenisiyle değişimi kullanmak istedim. Şu anlık bir sorun yok biz marka ile görüşeceğiz yarın size döneceğiz dediler.
Sanırım bu kasanın kronik sorunu ışık sızması. Sıcaklıklar ne durumda bir azalma var mı? Ek olarak soğutucu kullanmak faydalı olabilir zira kasanın altı mesh baya bir boşluk var yani hava alması için.

Geç yazdığım için kusura bakmayın. Yeni gelecek laptop kargodaydı ve o yüzden bekledim. Değişim istemiştim yeni laptop bugün elime ulaştı. Artık üzülerek belirtiyorum ki evet ürünlerde kronik sorun var. Bu gün yeni gelen Laptopta'da üst ve sol yan kısımlarda ışık sızması tespit ettim. Gündüz kesinlikle görünmüyor fakat karanlık odaya geçip siyah ekran açınca bariz bir şekilde beyaz ışıklar görülüyor. Artık MSI gerçekten yordu beni bunu da biraz kullanıp panel değişimi için garantiye yollamayı düşünüyorum. Ürün değişimi istemiceğim çünkü yeni gelen ürünün ekranında da büyük ihtimalle ışık sızması olacak.

Geç yazdığım için kusura bakmayın. Yeni gelecek laptop kargodaydı ve o yüzden bekledim. Değişim istemiştim yeni laptop bugün elime ulaştı. Artık üzülerek belirtiyorum ki evet ürünlerde kronik sorun var. Bu gün yeni gelen Laptopta'da üst ve sol yan kısımlarda ışık sızması tespit ettim. Gündüz kesinlikle görünmüyor fakat karanlık odaya geçip siyah ekran açınca bariz bir şekilde beyaz ışıklar görülüyor. Artık MSI gerçekten yordu beni bunu da biraz kullanıp panel değişimi için garantiye yollamayı düşünüyorum. Ürün değişimi istemiceğim çünkü yeni gelen ürünün ekranında da büyük ihtimalle ışık sızması olacak.
Valla hocam bu boş konuşan arkadaşlar hemen yok değerler normal vs derler ama laptop dahi kullanmaz çoğu.
Masaüstü pcleri falan vardır veya o değerlerin normal olduğunu sanarlar.
MSI gibi bir firamdan aldığın bir bilgisayar monsterdan daha kötü soğutuyorsa sıkıntı var demektir.
Sana tavsiyem firmaya gönderip değişim istemektense iade edip paran yatınca aynı pc yi tekrar satın alman çünkü değişim diye gönderilen cihazlar iade cihazlar oluyor genelde.

Vallahi hocam bu boş konuşan arkadaşlar hemen yok değerler normal vs derler ama laptop dahi kullanmaz çoğu.
Masaüstü pcleri falan vardır veya o değerlerin normal olduğunu sanarlar.
MSI gibi bir firamdan aldığın bir bilgisayar Monster'dan daha kötü soğutuyorsa sıkıntı var demektir.
Sana tavsiyem firmaya gönderip değişim istemektense iade edip paran yatınca aynı PC'yi tekrar satın alman çünkü değişim diye gönderilen cihazlar iade cihazlar oluyor genelde.

Çok doğru dediniz değerli yorumunuz için teşekkürler. Önümüzdeki günlerde değerlendireceğim bu fikrinizi. Fakat gerçekten bu MSI GL 65 Leopard i5 modelinde undervolt şart. Şu anki bilgisayarımda Valorant'da 90 derece görüyorum ve iade ettiğim biligsayarda 94 95 bandını görüyordum. -0.150 v değeri ile BIOS'dan undervolt yaptım. Gözle görülür şekilde sıcaklık 7-8 derece düştü ve doğal olarak da performans kaybı da olmadı. Sanırım ileride üst seviye oyun oynarken hep laptop soğutucu hem cooler Boost açık şekilde kullanacağım. Çünkü MSI olsa bile gene de undervolt yapmadan işlemci soğumuyor. En azından bu modelinde.

Merhaba bugün aynı laptopu teslim aldım ve paketinden çıkar çıkmaz ekranın sağında ışık sızması vardı. Ekran çerçevesinin hafif çıkık olduğunu görünce bastırdım ve düzeldi. Şu anda ışık sızması yok. Isınma konusuna gelecek olursak BF3 ultra ayarlarda GPU 65 derece civarında dolaşıyor ama işlemciye bakmayı unuttum. Klavyede bariz ısınma hissettiğim için Cooler Boost u açtım. Siz oynadığınız oyunları söyleyin ben de test etmeye çalışayım. Umarım kronik bir sorun değildir ve benim cihazımda da yoktur. Casper'ın 16Gb + 1650Tİ modeli yerine bunu aldım daha kaliteli diye.

Ben de ayın 11'inde satın aldım. Aldığım gibi üstteki arkadaşın dediği gibi ışık sızması vardır bastırdım düzeldi. Üst tarafta az bir şey var. Onun dışında sağ taraftan bir ses geliyor Coil Whine desen değil, harddisk okuma sesi desen değil. Ufak bir cızırtı. Onun dışında memnunum.

Merhaba arkadaşlar yeni aldığım MSI GL 65 Leopard modelinin ısı derecelerini paylaşmak istiyorum. İşlemcim i5-10300H boşta iken 60 derece fakat oyunlarda aşırı derecede ısınıyor. Oyunlarda genel olarak 90 derecenin altına inmiyor. Ekran görüntülerini aşağıya ekleyeceğim. Bu dereceler normal mi ya da herhangi bir ayarla düşürülebilir mi ya da laptop daha 2 günlük olduğundan direkt servise mi göndermeliyim?
Rocket league grafik ayarlarını söyler misiniz? Aynı koşullarda test yapmak istiyorum.
Merhaba arkadaşlar yeni aldığım MSI GL 65 Leopard modelinin ısı derecelerini paylaşmak istiyorum. İşlemcim i5-10300H boşta iken 60 derece fakat oyunlarda aşırı derecede ısınıyor. Oyunlarda genel olarak 90 derecenin altına inmiyor. Ekran görüntülerini aşağıya ekleyeceğim. Bu dereceler normal mi ya da herhangi bir ayarla düşürülebilir mi ya da laptop daha 2 günlük olduğundan direkt servise mi göndermeliyim?
Rocket League ve BF3 için testleri yaptım. BF3'ü kucağımda oynarken maksimum 99 derece sıcaklık gördüm. Düz bir sehpaya geçtiğimde sıcaklık 85'e düştü. Rocket League de CPU 75'i geçmedi. Sıcaklık değerleri bana da fazla geldi ama İşlemci 99 dereceyken MSI fanları özellikle hızlandırma vs yapmadı nedense. Sanırım 10. Nesil Intel işlemciler ısınıyor diyebiliriz. En azından CPU kullanımı %30 da bu kadar ısıyı beklemiyordum.
Rocket League.jpeg
BF3 Laptop Kucakta.jpeg
BF3 Laptop Masada.jpeg

Son düzenleme:
Rocket League grafik ayarlarını söyler misiniz? Aynı koşullarda test yapmak istiyorum.

Rocket League ve BF3 için testleri yaptım. BF3'ü kucağımda oynarken maksimum 99 derece sıcaklık gördüm. Düz bir sehpaya geçtiğimde sıcaklık 85'e düştü. Rocket League'de CPU 75'i geçmedi. Sıcaklık değerleri bana da fazla geldi ama işlemci 99 dereceyken MSI fanları özellikle hızlandırma vs yapmadı nedense. Sanırım 10. nesil Intel işlemciler ısınıyor diyebiliriz. En azından CPU kullanımı %30'da bu kadar ısıyı beklemiyordum.
Eki Görüntüle 615103Eki Görüntüle 615104Eki Görüntüle 615106

Rocket League her şey son ayarlarda işlemci 85 derece bandındaydı (2-3 derece artıp azalıyor). Sanırım sizin laptopunuzun sıcaklık değerleri gayet normal.
Merhaba bugün aynı laptopu teslim aldım ve paketinden çıkar çıkmaz ekranın sağında ışık sızması vardı. Ekran çerçevesinin hafif çıkık olduğunu görünce bastırdım ve düzeldi. Şu anda ışık sızması yok. Isınma konusuna gelecek olursak BF3 Ultra ayarlarda GPU 65 derece civarında dolaşıyor ama işlemciye bakmayı unuttum. Klavyede bariz ısınma hissettiğim için cooler Boost'u açtım. Siz oynadığınız oyunları söyleyin ben de test etmeye çalışayım. Umarım kronik bir sorun değildir ve benim cihazımda da yoktur. Casper'ın 16 GB + 1650 Ti modeli yerine bunu aldım daha kaliteli diye.

Bastırmayı hiç düşünmedim fakat yeni gelen laptop eski laptondan ışık sızması konusunda daha kötüydü. Eski iade ettiğim GL65 modelinde sadece üst kısımda görünür bir yerde vardı. Yenisinde ise üst, sol ve alt kısımlarda vardı. Ayrıca Hepsiburada'dan aldım laptopu ve laptop sanki daha önceden açılmış gibiydi. Laptopun kasası ve jelatin arasında hava parçacıkları, talaş parçacıkları vardı. Ayrıca sökerken jelatin hemen ayrıldı hiç yapışmamıştı. Sanki bir başkasının iade ettiği ürünü bana yollamışlardı. Bu yüzden iade konusunda karar kıldım. Uygun fiyata aldığım için para iadesi değil de gene ücretsiz değişim talp edeceğim.

Son düzenleme:
Rocket League her şey son ayarlarda işlemci 85 derece bandındaydı (2-3 derece artıp azalıyor). Sanırım sizin laptopunuzun sıcaklık değerleri gayet normal.

Bastırmayı hiç düşünmedim fakat yeni gelen laptop eski laptondan ışık sızması konusunda daha kötüydü. Eski iade ettiğim GL65 modelinde sadece üst kısımda görünür bir yerde vardı. Yenisinde ise üst, sol ve alt kısımlarda vardı. Ayrıca Hepsiburada'dan aldım laptopu ve laptop sanki daha önceden açılmış gibiydi. Laptopun kasası ve jelatin arasında hava parçacıkları, talaş parçacıkları vardı. Ayrıca sökerken jelatin hemen ayrıldı hiç yapışmamıştı. Sanki bir başkasının iade ettiği ürünü bana yollamışlardı. Bu yüzden iade konusunda karar kıldım. Uygun fiyata aldığım için para iadesi değil de gene ücretsiz değişim talp edeceğim.

Merhaba. Ben de MSI’ın soğutma sistemi daha iyidir diye bu laptopu almayı düşünüyordum. Ancak sıcaklık değerlerini ve ışık sızması sorununu görünce kafam karıştı açıkçası. Son durum nedir acaba?

Işık sızması MSI'in bu modeline özgü veya genel olarak MSI modellerine özgü bir durum değildir. MSI modellerinin kronik sorunu değildir. IPS dediğimiz ekranlar laptoplara yerleştirilince bu sorun kronikleşiyor. IPS teknolojisini hem incecik bir hale getirmek hem de Thin Bezel dediğimiz olayı kullanıcılara sunmak isteyince IPS ekran ışık sızması yaratıyor. Yani güncel bütün IPS panel laptoplarda ışık sızması muhabbeti mevcut. Bu ışık sızması için. Tekrarlıyorum. MSI'a özgü kronik bir sorun değil. Bugün alacağınız IPS panel laptopların tamamında var. Modelden modele çok az değişim gösterir oran olarak. O kadar.

Gelelim sıcaklık sorununa. MSI soğutma konusunda eğer modellere özgü bir karşılaştırma sunmazsak ve genel olarak sadece marka bazlı düşünürsek piyasadaki en iyi firma. Bu forumdaki kullanıcıların büyük oranda kısmı buna katılır. 8-9-10. Nesil Intel işlemciler zaten hangi laptopu alırsanız alın 85-98 derece arası sonuçlar verir. 10. nesilde işlemci termal macunu olarak sıvı metale geçen modeller var. ASUS ROG G15/G17 serisi gibi. Daha düşük sıcaklıklar sunabiliyor. Kötü modeller var, 100 üstüne çıkan videolar var. İsterseniz videolar bulur sunarım. Önemli değil. Demek istediğim soğutma konusunda bu sıcaklıklar kullanıcılara sunuluyor. 8 ve 9. nesillerde Undervolt işlemi uygulanabiliyordu ve 90 derece işlemci sıcaklığı alırken stabil 77 derecelere düşürebiliyordunuz. Altına yüksetme veya fan koyarak, turbo frekans olayını biraz daha derine inerek özelleştirerek daha da indirebiliyordunuz. 10. Nesil Intel işlemcilerde Plundervolt açığı nedeniyle Undervolt uygulanma imkanı büyük oranda kaldırıldı. MSI BIOS arayüzünden Undervolt mümkünatı veren bir ayar sunuyor. Ama yine undervolt işlemi sonucu 8 ve 9. nesildeki işlem kadar bir düşüş yaşamıyorsunuz. Yapabileceklerinizi söyleyeyim. BIOS arayüzünden XTU Interface ayarını açın ve Undervolt uygulayın. İnternetten detaylı araştırabilirsiniz. Laptobun altına yükseltme koyun. Yükseltici fan koyarsanız daha iyi sonuç alabilirsiniz. Turboyu kapatmak bu noktada sıcaklıkları ciddi düşürebilir. Yani standart stock frekansta kalacaksınız. Kaybedeceğiniz birkaç FPS olur. Belki de olmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı