MSI GL75 Newegg alışveriş deneyimi

Bugün sizlere Newegg deneyimim hakkında bir yazı yazmak istiyorum.

Öncelikle yeni laptop arayışı içerisinde olan bir mühendislik öğrencisiydim. Bunun yanı sıra oyunlara da ilgim olduğu için güzel bir Gaming laptop almak istedim. Araştırmaya başlamadan önce aklımdaki ilk marka Monster'di. Neredeyse cevremdeki herkesin elinde Monster olması sebebiyle ben de Monster almayı düşünüyordum. Fakat biraz daha araştırınca her ne kadar memnun olan çok olsa da onun yanında bir o kadar da sevmeyen, pişman olduğunu dile getiren kişiler vardı. Kronik bir ölü piksel sorunundan bahsediliyordu ve bu benim gözümü korkuttu açıkçası. Tamam, iyi hoş, güzel servisleri varmış fakat bilgisayarı aldıktan sonra direkt servise yollamak istemem yani.

Bunun üzerine Monster'dan vazgeçerek yeni bir arayış içerisine girdim. Arkadaşlarımdan birinin bu Newegg sitesini MSI GL75 modeliyle birlikte onermesiyle birlikte tüm odagim oraya kaydı. Laptopa baktığım zaman tüm özellikleriyle Türkiye'de satılan laptoplarla kiyaslanamayacak düzeyde olduğunu ve tam aradığım F/P ürünü olduğunu düşündüm, çünkü araştırdığım kadarıyla daha iyisi yok gibi gözüküyordu. Laptopu araştırmaya devam ederken karsima aklımdaki neredeyse tüm soruları silen ve her konuda yardımcı olan Saitcan Güneri'nin videosu çıktı. Bu videonun üzerine sipariş vermeye karar verdim. Videoda veya yorumlarinda bahsediliyordu, banka kartının kabul edilmedigi ve illa kredi kartı olması gerektiği fakat banka karti dışında bir şansım olmadığı için mecburen banka kartını kullanmak/denemek zorunda kaldım. Vee kabul etmedi tabii ki, bunun üzerine müşteri hizmetlerini aradım ve neden böyle bir şey olduğunu sordum. Bana söyledikleri şey günlük bir limitin olduğuydu. Yükseltmek istediğimi söylesem de maksimum 10K'ya kadar yükseltme yapabildiklerini, daha fazla çıkma şansının olmadığını söylediler.

Babama konuyu açacaktim fakat hiç sıcak bakmayacagini düşündüğüm için babama söylemek yerine Bitpay üzerinden Bitcoin ile ödemeye karar verdim. Bitpay sistemini ve komisyon miktarlarını görünce bundan da mecburen vazgeçtim. Sizlere de önermem açıkçası bu ödeme yöntemini çünkü her yeri komisyon dolu gönderim yaparken, çekerken, öderken... Hala içeride 20 dolarım var ve çekemiyorum maalesef.

Her neyse mecbur babamın kartına kaldım ve konuyu detaylı bir şekilde açıkladım. İlk baş beklediğim tepkiyi aldım, red yedim fakat pes etmeden ısrar etmeye devam edince ikna oldu. Zor oldu ama ikna etmeyi başardım. Ürünün sayfasına geldim siparişimi verdim ve yaklaşık 3 gün içerisinde ürün UPS Kargo ile Türkiye'ye geldi.

Asıl korktuğum, telaslandigim yere gelmişti yani gümrüğe. Beklemeye başladım, ne olacak nasıl bir yol izleyecek ya gecemezse gibi telaşlar yaşiyordum. O sıra telefonum çaldı ve benden T.C. Kimlik numarası istediler. Ben de babamın kimlik numarasını verdim çünkü sonuç olarak fatura babamın adına kesilmis, ödemeyi de o yapmıştı. Teşekkür edip kapattıktan sonra 2-3 saat içinde bir SMS geldi. UPS'ten gümrük için doldurulması gereken bir form linki. Bunu da yine aynı şekil babamın bilgileriyle doldurarak ve çıktısını alıp babama imzalatarak gönderdim. Gonderdikten sonra 1-2 saat içerisinde sıkıntısız bir şekilde gümrükten geçerek İstanbul şubeye ve oradan da bana gönderildi. Güzel ve başarılı bir deneyim yaşamanin yani sıra güzel de bir ürün aldığımı düşünüyorum.

Bu yazıyı da benim gibi olan kişiler için yazmak istedim. Aklınıza takılabilecek her soruya burada cevap bulabileceğinizi düşünüyorum. Burada bulamadiysaniz Saitcan Güneri'in videosuna ve yorumlara bakabilirsiniz.

1617026730251.png

Hocam yanlışım varsa düzelt ama 1500 Euro diye biliyorum ?
Euro ise buna karşılık dolar (~1800) için de aynı durum geçerli midir? Yoksa verginin euro baz alınarak oluşturulmasından yola çıkarak bu durum sadece Avrupa'dan gelen siparişler için söz konusudur diyebilir miyiz?

Hocam emeğine sağlık. Birkaç sorum olacaktı.
Hangi kredi kartıyla aldınız?
Ekstra bir kesinti veya komisyon kesintisi oldu mu?
Kargo kaç gün sürdü?
Adres bilgilerini yazarken ö,ş,i,ü gibi sesli harfleri yazmayın diyorlar sizde öyle mi yaptınız?
Kullanılan kredi kartıyla laptopun geleceği adres aynı olmalı mı?
Hocam bide satın aldığınız ürünün linkini atarmısın ?
Babamın garanti kartı vardı onunla aldık ve ek bir komisyon vs kesilmedi. Kargo normalde 4 günde gelecekti fakat haftasonuna denk gelince 6 gün sürdü gelmesi. Türkçe karakter kullanmadım. Adres bilgisi ve kart bilgisini tam bilmiyorum ama benimki aynıydı.

Ürün linki: MSI GL65 Leopard 10SEK-022, 15.6" Gaming Laptop - Newegg.com
Fakat laptopu kaldırmıslar sanırım yeni fark ediyorum. 12.5-13k civarı geziyordu fiyatı. Rtx2070 benim aldığım model ve şu an gözükmüyor.
Hocam bir sorum olacak:
Ürünün dolar cinsinden vergisiz fiyatı ne kadardı? 1500 dolar üzerine ek bir vergi daha eklendiği söyleniyor, bunun hakkında bir bilginiz varsa paylaşırsanız çok memnun olurum.
Euro bazında 1500 euroyu geçmemesi gerekiyor geçtiği zaman ticari mal muammelesi yapılıyor. Araştırdıgım kadarıyla 1500 euroya vergi dahil değil.

Babamın garanti kartı vardı onunla aldık ve ek bir komisyon vs kesilmedi. Kargo normalde 4 günde gelecekti fakat hafta sonuna denk gelince 6 gün sürdü gelmesi. Türkçe karakter kullanmadım. Adres bilgisi ve kart bilgisini tam bilmiyorum ama benimki aynıydı.

Ürün linki: MSI GL65 Leopard 10SEK-022, 15.6" Gaming Laptop - Newegg.com
Fakat laptopu kaldırmıslar sanırım yeni fark ediyorum. 12.5-13K civarı geziyordu fiyatı. RTX2070 benim aldığım model ve şu an gözükmüyor.

Euro bazında 1500 Euro'yu geçmemesi gerekiyor geçtiği zaman ticari mal muammelesi yapılıyor. Araştırdıgım kadarıyla 1500 Euro'ya vergi dahil değil.

Hocam ben dün deneme yaptım ama adres kısmını bir türlü geçemedim yardımcı olur musunuz?
Ö,ş,ü gibi harfleri yazmayın diyorlar yazmadım ama genede olmadı.

Çok sağolun bilgiler için ancak bir kısmı anlamadım. Formun çıktısını alıp babanıza imzalattıktan sonra gönderdim yazmışsınız nereye gönderdiniz orayı anlamadım.

Çok sağolun bilgiler için ancak bir kısmı anlamadım. Formun çıktısını alıp babanıza imzalattıktan sonra gönderdim yazmışsınız nereye gönderdiniz orayı anlamadım.
attıkları sms'in içeriğinde form ve o formu göndereceğiniz email adresi var.

çok iyi fiyata almışsın Türkiye den Monster den 2060lı bir laptop alsan aynı fiyat verececktin. 1000 tl fazla olsa bile msı ın sağlamlığına hayranım. fakat ben bu işte çok aceleci oldum sanırım monster daha ucuz diye monster aldım ve evet alır almaz ilk hafta servise ölü pikselden dolayı götürdüm :/ ama 10. ayı olacak neredeyse herhangi bir sıkıntı olmadı allaha şükür. sanada hayırlı olsun güle güle kullan. attığın hs gitsin ;)

Şu an Türkiye'den almak daha mantıklı oluyor sanırım dolar uçtuğu için pc fiyatı da doğal olarak uçmuş 19-20klara çıkmış. Ne diyeyim o 1 ay içerisinde alabilen varsa hayırlı olsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı