MSI GX70 ekran kartı "Windows bu aygıtı durdurdu (Kod 43)"

DontTouchMe

Centipat
Herkese selamlar. MSI GX70 dizüstü bilgisayar aldım. Yaklaşık 10 gündür aynı sorun ile uğraşıyorum bütün Driver'ları denedim fakat bir türlü bir sonuca ulaşamadım.
Çözümlerden bir tanesinde Windows 10-64 Bit-Radeon-software-Crimson-ReLive-16.12.2-jan3 adlı Driver'ı manuel olarak kurup ardından non-WHQL-64 Bit-nıeg-Radeon-Crimson-16.2.1-Windows 10-Win8.1-Windows 7-feB27 adlı Driver'ı normal setup ile kurmamı söylüyordu ilkini yapıyorum ikincisinde bilgisayar kendine reset atıyor. Denemediğim bir Driver kalmadı gerçekten 15 sürümünü kurmaya çalışırken yine aynı şekilde bilgisayar reset atıyor kendine ve güvenli modla sürücüleri kaldırmadan normal şekilde açılmıyor.
AMD ayarları hiç açılmıyor doğru sürücüyü kurun vesaire diyor video bile izleyemiyorum. Sorunum tamamen yazılımsal. Donanımla bir ilgisi yok çünkü herkes bu sorunu yaşıyor. Artık çok yoruldum her bilgiyi verebilirim size bana yardımcı olabilecek olmaya çalışacaklara şimdiden teşekkür ederim.
Model: MSI gx70.
Ekran kartı:
AMD Radeon HD8650 g bir sorun gözükmeyen ekran kartım fakat video bile izleyemiyorum.
AMD Radeon TM HD8970 m aygıt yöneticisinde sürekli sarı ünlem işareti aldığım ekran kartım hata ise "sorun bildirdiğinden Windows bu aygıtı durdurdu. (Kod 43)"

ekran.png
ekran2.png

@Murat5038 Rica etsem bir bakabilir misiniz daha önce bir arkadaşın sorununu çözmüşsünüz
Güncelleme: Win 8.1 kuracağım benim gibi sorunu yaşayanlar için söylüyorum her şeyi denediniz biliyorum son çare 8.1 dönmek şimdi onu deneyeceğim
Arkadaşlar rica etsem yardımcı olur musunuz sorunu halen çözebilmiş değilim Windows 8.1 geçtiğim halde.
Arkadaşlar sorunu hala çözemedim @Murat5038 Lütfen bana yardımcı olur musunuz daha önce çözmüşsünüz artık lütfen görün mesajımı :(

Son düzenleme:
Bunu başkaları da yapıyor ve kuralına uyan sıkıntısız kuruluyor. Eksiksiz yapılırsa kuralına uygun sıkıntı olmazdı. Harici ekranla denediniz mi?

Denemedim deneyeceğim yasak bitince o şekilde olma ihtimali var mı? İnternetten araştırdığımda bu modelin BIOS modelinin eksik olduğu söylenmiş doğru mu? Teşekkürler ilginiz için halledip döneceğim tekrar çok sağ olun.
Bilgisayar prize takılı ve güç kaynağının anahtarı da açık olsun. PC kapalı olsun ama.

1. USB belleği FAT32 dosya sistemi ile biçimlendir.
  2. Buradan 1403 sürüm BIOS'u indir.
  3. BIOS dosyasının adını C5FZ olarak değiştir. Uzantısı ile birlikte dosya adı şöyle olmalı: C5FZ.CAP.
  4. Dosyayı tek başına USB bellğe at.
  5. Benim bilgisayarım için olan versiyonunu bulabilir miyiz bunu bilmiyorum?

Son düzenleme:
İnternetten araştırdığımda bu modelin BIOS modelinin eksik olduğu söylenmiş doğru mu? Teşekkürler ilginiz için halledip döneceğim tekrar çok sağ olun.
Eksik derken? :) Eksik olan bir durum yok BIOS sürümleri destek sayfasında yer alıyor zaten. Her duyduğunuza inanmayın.
Benim bilgisayarım için olan versiyonunu bulabilir miyiz bunu bilmiyorum?
Gerek yok. O normal anakart için ve her cihaz için geçerli değil. Orada yazan da çökme durumunda kör flash için yapılıyor. Sizle alakası yok. Boşuan internette bir şey aramayın dediğim şekilde yapılacak sadece.

Merhabalar tekrar aldım cihazı şu an yine eski sürüm yüklü fakat 150 lira aldılar servis için sorunsuz bir şekilde nasıl BIOS sürümünü güncelleyebilirim ? İşlerimde var tekrar bilgisayar bozulursa kötü olur benim için.

Merhabalar tekrar aldım cihazı şu an yine eski sürüm yüklü fakat 150 lira aldılar servis için sorunsuz bir şekilde nasıl BIOS sürümünü güncelleyebilirim ? İşlerimde var tekrar bilgisayar bozulursa kötü olur benim için.
Önceki sayfada paylaştığınız görsele göre üreticinin kendi web sayfasında belirttiği son BIOS sürümüne sahipsiniz.

Bu sayfadan da kontrol edebilirsiniz.

Murat Bey'in göndermiş olduğu dosya VBIOS Firmware güncelleme dosyasıdır. BIOS ile karıştırmayınız.

Aynı şekilde üreticinin sunmuş olduğu son EC Firmware sürümüne sahipsiniz ( 176KEMS1 Ver5.07)

Ancak Son VBIOS güncellemesini yükleyememişsiniz. Elimde GX70-3BE cihaz bulunuyor. Alttaki görselden güncel VBIOS sürümünü kontrol edebilirsiniz.

Bu sürümü yüklemek için;

Rehberi flash belleğinize uygulayın.
Murat Bey'in sunmuş olduğu aşağıdaki linkteki VBIOS güncellemesini indirin.
https://download.msi.com/archive/frm_exe/nb/BR44392.005.zip
Zip içerisinde 005 isimli bir klasör bulunuyor. Klasörün içerisindeki dosyaları flash belleğinizin anadizinine atın.
BIOS'a girip BOOT sekmesi altından BIOS Modunu UEFI'den Legacy'e çevirin, kaydedip yeniden başlatın, tekrar BIOS'a girin ve Boot Option #1 seçeneğini flash belleğiniz ile değiştirin. Kaydedip yeniden başlatın.
Bilgisayarınız yeniden başladığında Freedos dil seçim ekranı gelecek, biraz bekledikten sonra konsola geçecek. C:\> olarak belirtilen dizinin yanına atiflash.bat yazıp enter tuşuna basarak işlemin tamamlanmasını bekleyin.

Bu işlemi yaparken piliniz ve şarj cihazınız takılı olmalıdır.

İşlem bittiğinde CTRL + Alt + Del kombinasyonunu kullanarak bilgisayarı yeniden başlatın ve BIOS'a girin. VBIOS sürümünüzün güncellendiğini göreceksiniz.

Bilgisayarınızı kullanabilmek için BIOS Modunu UEFI'ye çevirmeyi unutmayın.
Kolay gelsin..
Önceki sayfada paylaştığınız görsele göre üreticinin kendi web sayfasında belirttiği son BIOS sürümüne sahipsiniz.

Murat Bey'in göndermiş olduğu dosya VBIOS Firmware güncelleme dosyasıdır. BIOS ile karıştırmayınız.

Aynı şekilde üreticinin sunmuş olduğu son EC Firmware sürümüne sahipsiniz ( 176KEMS1 Ver5.07)

Ancak Son VBIOS güncellemesini yükleyememişsiniz. Elimde GX70-3BE cihaz bulunuyor. Alttaki görselden güncel VBIOS sürümünü kontrol edebilirsiniz.

Bu sürümü yüklemek için;

Zip içerisinde 005 isimli bir klasör bulunuyor. Klasörün içerisindeki dosyaları flash belleğinizin anadizinine atın.
BIOS'a girip BOOT sekmesi altından BIOS Modunu UEFI'den Legacy'e çevirin, kaydedip yeniden başlatın, tekrar BIOS'a girin ve Boot Option #1 seçeneğini flash belleğiniz ile değiştirin. Kaydedip yeniden başlatın.
Bilgisayarınız yeniden başladığında Freedos dil seçim ekranı gelecek, biraz bekledikten sonra konsola geçecek. C:\> olarak belirtilen dizinin yanına atiflash.bat yazıp enter tuşuna basarak işlemin tamamlanmasını bekleyin.

Bu işlemi yaparken piliniz ve şarj cihazınız takılı olmalıdır.

İşlem bittiğinde CTRL + Alt + Del kombinasyonunu kullanarak bilgisayarı yeniden başlatın ve BIOS'a girin. VBIOS sürümünüzün güncellendiğini göreceksiniz.

Bilgisayarınızı kullanabilmek için BIOS Modunu UEFI'ye çevirmeyi unutmayın.
Kolay gelsin..

Düzeltme: Bios modunu UEFI'ye çektiğinizde versiyon yine sizdeki gibi görünüyor. Emin olmak için ben de tekrar güncelleme işlemini yaptım. Sanıyorum VBIOS sürümünüz de güncel.

Mümkünse servisin uygulamış olduğu işlem ile ilgili birşey sormak istiyorum. Windows 10 20H2 sürüm kullanıyorum. Hangi şekilde hangi sürücüyü yüklersem yükleyim bilgisayar açıldıktan kısa süre sonra video_scheduler_internal_error mavi ekran hatası alıyorum. Acaba sizin kullanmış olduğunuz Windows sürümü nedir? Servisin yüklemiş olduğu sürücünün sürümü nedir?

@DontTouchMe

Dosya Ekleri

• VBIOS.jpg
    VBIOS.jpg
    205,7 KB · Görüntüleme: 42
Son düzenleme:
Önceki sayfada paylaştığınız görsele göre üreticinin kendi web sayfasında belirttiği son BIOS sürümüne sahipsiniz?

Aynı şekilde üreticinin sunmuş olduğu son ec Firmware sürümüne sahipsiniz ( 176kems1 ver5.07)

Ancak son VBIOS güncellemesini yükleyememişsiniz. Elimde GX70-3BE cihaz bulunuyor. Alttaki görselden güncel VBIOS sürümünü kontrol edebilirsiniz.

Bu sürümü yüklemek için;

ZIP içerisinde 005 isimli bir klasör bulunuyor. klasörün içerisindeki dosyaları flash belleğinizin anadizinine atın.
BIOS'a girip Boot sekmesi altından BIOS modunu UEFI'den Legacy'e çevirin, kaydedip yeniden başlatın, tekrar BIOS'a girin ve Boot option #1 seçeneğini flash belleğiniz ile değiştirin. Kaydedip yeniden başlatın.
Bilgisayarınız yeniden başladığında FreeDOS dil seçim ekranı gelecek, biraz bekledikten sonra konsola geçecek. C:\> Olarak belirtilen dizinin yanına atiflash.bat yazıp enter tuşuna basarak işlemin tamamlanmasını bekleyin.

bu işlemi yaparken piliniz ve şarj cihazınız takılı olmalıdır.

İşlem bittiğinde CTRL + alt + Del kombinasyonunu kullanarak bilgisayarı yeniden başlatın ve BIOS'a girin. VBIOS sürümünüzün güncellendiğini göreceksiniz.

Bilgisayarınızı kullanabilmek için BIOS modunu UEFI'ye çevirmeyi unutmayın.
Kolay gelsin.

Düzeltme: BIOS modunu UEFI'ye çektiğinizde versiyon yine sizdeki gibi görünüyor. Emin olmak için ben de tekrar güncelleme işlemini yaptım. Sanıyorum VBIOS sürümünüz de güncel.

Mümkünse servisin uygulamış olduğu işlem ile ilgili bir şey sormak istiyorum. Windows 10 20H2 sürüm kullanıyorum. Hangi şekilde hangi sürücüyü yüklersem yükleyim bilgisayar açıldıktan kısa süre sonra VIDEO_SCHEDULER_INTERNAL_ERROR mavi ekran hatası alıyorum. Acaba sizin kullanmış olduğunuz Windows sürümü nedir? Servisin yüklemiş olduğu sürücünün sürümü nedir?

@DontTouchMe

Teşekkür ederim en kısa sürede deneyip döneceğim bu arada bunu yaptıktan sonra sizin ilk sayfada attığınız Driver'ı yükleyince oluyor mu?

Açıkçası şuan Windows 10'da sürücü konusunda problem yaşıyorum. Cihaz sürekli olarak video_scheduler_internal_error mavi ekran hatası veriyor. Bununla ilgili ayrı bir konu açacağım.

@Murat5038 Merhabalar tekrardan dediğiniz gibi yanlış yapmışım yanlışım legacy olan Boot ayarını vefiye çevirmememmiş onu bu sefer atlamadan yaptım ve güncelledim fakat durum halen aynı beta 2.1 veya 15.11 kurulurken ekran kartı driverına geldiğinde bilgisayar baştan başlıyor ve iconların vesaire çok büyük gözükeceği bir çözünürlüğe alıyor kendini durum yine aynı bir öneriniz var mı? Saygılarımla.
Düzenleme; Ayrıca GPU Z progarmından kontrol ettiğimde ikisini de Microsoft Basic display adapter olarak görüyor lookup sekmesinden ise ikisininde ürün özelliklerinin (8650G'yi tanıtan ya da 8970'i tanıtan ) sayfalara yönlendiriliyorum ayrıca program içinde 8970 m de hiçbir parametreyi göremezken 8650 g ise bilgilendirilmeleri eksiksiz bir şekilde görebiliyorum sorum şu olacak 8970m Kartımı çıkartıp sadece 8650g yi kullanabilir miyim ?
9bn.png

f3h.png

qqd.png

dgv.png

Son düzenleme:
@Murat5038 Merhabalar tekrardan dediğiniz gibi yanlış yapmışım yanlışım legacy olan Boot ayarını vefiye çevirmememmiş onu bu sefer atlamadan yaptım ve güncelledim fakat durum halen aynı beta 2.1 veya 15.11 kurulurken ekran kartı driverına geldiğinde bilgisayar baştan başlıyor ve iconların vesaire çok büyük gözükeceği bir çözünürlüğe alıyor kendini durum yine aynı bir öneriniz var mı? Saygılarımla.
Düzenleme; Ayrıca GPU Z progarmından kontrol ettiğimde ikisini de Microsoft Basic display adapter olarak görüyor lookup sekmesinden ise ikisininde ürün özelliklerinin (8650G'yi tanıtan ya da 8970'i tanıtan ) sayfalara yönlendiriliyorum ayrıca program içinde 8970 m de hiçbir parametreyi göremezken 8650 g ise bilgilendirilmeleri eksiksiz bir şekilde görebiliyorum sorum şu olacak 8970m Kartımı çıkartıp sadece 8650g yi kullanabilir miyim ?
9bn.png

f3h.png

qqd.png

dgv.png
Çözüm bulabildiniz mi?

Açıkçası şuan Windows 10'da sürücü konusunda problem yaşıyorum. Cihaz sürekli olarak video_scheduler_internal_error mavi ekran hatası veriyor. Bununla ilgili ayrı bir konu açacağım.

Merhaba, MSI GX70 kullanıyorum. Harici ekran kartı Kod 43 hatası vermeye başlamıştı ve bir çok yöntem denedim ancak düzeltemedim. Birde BIOS güncelleme deniyim dedim ve kendi sitesinden indirdim ancak şimdi daha da kötü oldu. Legacy moda geçti ve her default moda aldığımda F9 ile kendisini legacy moda geçiriyor. Manuel düzeltiyorum ama bu seferde ekran kartı
"Bu aygıt, kullanabileceği yeterli boş kaynak bulamıyor. (Kod 12)" hatası veriyor.
BIOS ile alakalı olduğunu okudum. Ama zaten kendi sitesinden indirip kurmuştum.
Eski BIOS sürümüne nasıl dönebilirim veya BIOS fabrika ayarlarına ilk halina nasıl dönebilir?
Fabrika üretim BIOS sürümü ile ekran kartı: kod 43 hatası
Sitesinden indirdiğim sürüm ile: kod 12 hatası veriyor.

BIOS eski sürüm nasıl dönebilirim veya nerede yanlış yapmış olabilirim? Bana yardım edebilir misiniz? Teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• error.png
    error.png
    53 KB · Görüntüleme: 17

Yeni konular

Geri
Yukarı