MSI GX70 ekran kartı "Windows bu aygıtı durdurdu (Kod 43)"

DontTouchMe

Centipat
Herkese selamlar. MSI GX70 dizüstü bilgisayar aldım. Yaklaşık 10 gündür aynı sorun ile uğraşıyorum bütün Driver'ları denedim fakat bir türlü bir sonuca ulaşamadım.
Çözümlerden bir tanesinde Windows 10-64 Bit-Radeon-software-Crimson-ReLive-16.12.2-jan3 adlı Driver'ı manuel olarak kurup ardından non-WHQL-64 Bit-nıeg-Radeon-Crimson-16.2.1-Windows 10-Win8.1-Windows 7-feB27 adlı Driver'ı normal setup ile kurmamı söylüyordu ilkini yapıyorum ikincisinde bilgisayar kendine reset atıyor. Denemediğim bir Driver kalmadı gerçekten 15 sürümünü kurmaya çalışırken yine aynı şekilde bilgisayar reset atıyor kendine ve güvenli modla sürücüleri kaldırmadan normal şekilde açılmıyor.
AMD ayarları hiç açılmıyor doğru sürücüyü kurun vesaire diyor video bile izleyemiyorum. Sorunum tamamen yazılımsal. Donanımla bir ilgisi yok çünkü herkes bu sorunu yaşıyor. Artık çok yoruldum her bilgiyi verebilirim size bana yardımcı olabilecek olmaya çalışacaklara şimdiden teşekkür ederim.
Model: MSI gx70.
Ekran kartı:
AMD Radeon HD8650 g bir sorun gözükmeyen ekran kartım fakat video bile izleyemiyorum.
AMD Radeon TM HD8970 m aygıt yöneticisinde sürekli sarı ünlem işareti aldığım ekran kartım hata ise "sorun bildirdiğinden Windows bu aygıtı durdurdu. (Kod 43)"

ekran.png
ekran2.png

@Murat5038 Rica etsem bir bakabilir misiniz daha önce bir arkadaşın sorununu çözmüşsünüz
Güncelleme: Win 8.1 kuracağım benim gibi sorunu yaşayanlar için söylüyorum her şeyi denediniz biliyorum son çare 8.1 dönmek şimdi onu deneyeceğim
Arkadaşlar rica etsem yardımcı olur musunuz sorunu halen çözebilmiş değilim Windows 8.1 geçtiğim halde.
Arkadaşlar sorunu hala çözemedim @Murat5038 Lütfen bana yardımcı olur musunuz daha önce çözmüşsünüz artık lütfen görün mesajımı :(

Son düzenleme:
Hocam benim konuma yazdığınız yoruma istinaden buraya yazıyorum.

Çözümlerden bir tanesinde Windows 10-64 Bit-Radeon-software-Crimson-ReLive-16.12.2-jan3 adlı Driver'ı manuel olarak kurup ardından non-WHQL-64 Bit-nıeg-Radeon-Crimson-16.2.1-Windows 10-Win8.1-Windows 7-feB27 adlı Driver'ı normal setup ile kurmamı söylüyordu ilkini yapıyorum ikincisinde bilgisayar kendine reset atıyor. Denemediğim bir Driver kalmadı gerçekten 15 sürümünü kurmaya çalışırken yine aynı şekilde bilgisayar reset atıyor kendine ve güvenli modla sürücüleri kaldırmadan normal şekilde açılmıyor.

Bu sürücüleri yüklemeniz durumunda ekran kartı donanımı malesef düzgün çalışmıyor. Yüklediğinizde bilgisayarınızın power butonu ışığının PC boşta bile olsa sürekli olarak kırmızı yandığını göreceksiniz. Bununla birlikte görüntü ayarlarından ekran çözünürlüğü değiştirmek istediğinizde 1920x1080 varsayılan olarak seçili görünecek, çözünürlük değiştiremeyeceksiniz, ekrandaki ögeler olması gerekenden daha büyük görünüyor olacak.

Sorununuzun çözümü AMD'nin sitesinde bulunan LEGACY APU sürücüsünü kullanmak (Aslında ben buna çözüm demiyorum çünkü sürücü çok eski).

Sürücü Adı: whql-win8.1-win7-catalyst-15.7.1-oct30
Listeden Processors with Graphics > AMD A-Series Processors > AMD A10-Series APU for Laptops > A10-5750M with Radeon™ HD 8650G yolunu izleyerek ulaşabilirsiniz.

Bu kurulumu yapmadan önce DDU ile tüm ekran kartı sürücülerinizi temizlemelisiniz.
DDU Kullanım Rehberi: DDU ile Sürücü Kaldırma Rehberi

Bu işlem sonucunda HD8650G çalışırken power butonu ışığının beyaz, HD8970M çalışırken kırmızı yandığını göreceksiniz.

Fakat malesef sorun burada bitmiyor. Windows kendisi sürücüleri otomatik olarak güncelliyor. Açıkçası ben bunun önüne geçemedim. Yani sorununuz kısa süre içerisinde tekrar edecektir. Otomatik sürücü yüklemeyi sağlıklı bir şekilde devre dışı bırakmanın bir yolunu bulursanız lütfen bizi de bilgilendirin. Kolay gelsin..

Herkese selamlar. MSI GX70 dizüstü bilgisayar aldım. Yaklaşık 10 gündür aynı sorun ile uğraşıyorum bütün Driver'ları denedim fakat bir türlü bir sonuca ulaşamadım.
Çözümlerden bir tanesinde Windows 10-64 Bit-Radeon-software-Crimson-ReLive-16.12.2-jan3 adlı Driver'ı manuel olarak kurup ardından non-WHQL-64 Bit-nıeg-Radeon-Crimson-16.2.1-Windows 10-Win8.1-Windows 7-feB27 adlı Driver'ı normal setup ile kurmamı söylüyordu ilkini yapıyorum ikincisinde bilgisayar kendine reset atıyor. Denemediğim bir driver kalmadı gerçekten 15 sürümünü kurmaya çalışırken yine aynı şekilde bilgisayar reset atıyor kendine ve güvenli modla sürücüleri kaldırmadan normal şekilde açılmıyor.
AMD ayarları hiç açılmıyor doğru sürücüyü kurun vesaire diyor video bile izleyemiyorum. Sorunum tamamen yazılımsal. Donanımla bir ilgisi yok çünkü herkes bu sorunu yaşıyor. Artık çok yoruldum her bilgiyi verebilirim size bana yardımcı olabilecek olmaya çalışacaklara şimdiden teşekkür ederim.
Model: MSI gx70.
Ekran kartı:
AMD Radeon HD8650 g bir sorun gözükmeyen ekran kartım fakat video bile izleyemiyorum.
AMD Radeon TM HD8970 m aygıt yöneticisinde sürekli sarı ünlem işareti aldığım ekran kartım hata ise "sorun bildirdiğinden Windows bu aygıtı durdurdu. (Kod 43)"

Eki Görüntüle 597327Eki Görüntüle 597328
@Murat5038 rica etsem bir bakabilir misiniz daha önce bir arkadaşın sorununu çözmüşsünüz.
Güncelleme: Win 8.1 kuracağım benim gibi sorunu yaşayanlar için söylüyorum her şeyi denediniz biliyorum son çare 8.1 dönmek şimdi onu deneyeceğim.
Arkadaşlar rica etsem yardımcı olur musunuz sorunu halen çözebilmiş değilim Windows 8.1 geçtiğim halde.
Arkadaşlar sorunu hala çözemedim @Murat5038 lütfen bana yardımcı olur musunuz daha önce çözmüşsünüz artık lütfen görün mesajımı :(

Aida64 Raporum sizin önceki konuya yazdıklarınızı defalarca okudum ve evet dün onu da yapmıştım.

Hocam benim konuma yazdığınız yoruma istinaden buraya yazıyorum.

Bu sürücüleri yüklemeniz durumunda ekran kartı donanımı maalesef düzgün çalışmıyor. Yüklediğinizde bilgisayarınızın Power butonu ışığının PC boşta bile olsa sürekli olarak kırmızı yandığını göreceksiniz. Bununla birlikte görüntü ayarlarından ekran çözünürlüğü değiştirmek istediğinizde 1920X1080 varsayılan olarak seçili görünecek, çözünürlük değiştiremeyeceksiniz, ekrandaki ögeler olması gerekenden daha büyük görünüyor olacak.

Sorununuzun çözümü AMD'nin sitesinde bulunan legacy APU sürücüsünü kullanmak (aslında ben buna çözüm demiyorum çünkü sürücü çok eski).

Sürücü adı: WHQL-Win8.1-Windows 7-Catalyst-15.7.1-oct30.
Listeden processors with Graphics > AMD'a-series processors > AMD A10-series APU for laptops > A10-5750M with Radeon™ HD 8650G yolunu izleyerek ulaşabilirsiniz.

Bu kurulumu yapmadan önce DDU ile tüm ekran kartı sürücülerinizi temizlemelisiniz.
DDU kullanım rehberi: DDU ile Sürücü Kaldırma Rehberi

Bu işlem sonucunda HD8650G çalışırken Power butonu ışığının beyaz, HD8970M çalışırken kırmızı yandığını göreceksiniz.

Fakat maalesef sorun burada bitmiyor. Windows kendisi sürücüleri otomatik olarak güncelliyor. Açıkçası ben bunun önüne geçemedim. Yani sorununuz kısa süre içerisinde tekrar edecektir. Otomatik sürücü yüklemeyi sağlıklı bir şekilde devre dışı bırakmanın bir yolunu bulursanız lütfen bizi de bilgilendirin. Kolay gelsin.

Merhabalar ilginiz için çok teşekkür ederim ben baktım dediğiniz Driver'a defalarca denedim fakat bir sonuç alamadım en fazla bu oluyor.

Dosya Ekleri

• resim_2020-12-04_153232.png
    resim_2020-12-04_153232.png
    336,6 KB · Görüntüleme: 62
  • resim_2020-12-04_154553.png
    resim_2020-12-04_154553.png
    92,8 KB · Görüntüleme: 56
İlk olarak VBIOS güncel değil onu güncelleyeceksiniz. Batarya ve adaptörünüz takılı olması gerekli.
Bunu uygulayın sonra alttakini indirip içindeki dosyaları belleğin içine çıkartın.
DOS ekranında atiflash.bat yazıp enter'a basın ve işlemin bitmesini bekleyin. Bittiğinde BIOS'a giirp default yapıp kaydedin.

BIOS'a girip 76KEMS yazan kısmın tam resmini çekin.

İşlemleri yapınca imzamdan Aida64 sonucunu tekrar çıkartıp paylaşın.

Rapor burada
İlk olarak VBIOS güncel değil onu güncelleyeceksiniz. Batarya ve adaptörünüz takılı olması gerekli.
Bunu uygulayın sonra alttakini indirip içindeki dosyaları belleğin içine çıkartın.
DOS ekranında atiflash.bat yazıp enter'a basın ve işlemin bitmesini bekleyin. Bittiğinde BIOS'a giirp default yapıp kaydedin.

BIOS'a girip 76KEMS yazan kısmın tam resmini çekin.

İşlemleri yapınca imzamdan Aida64 sonucunu tekrar çıkartıp paylaşın.
Ekte bios ekranını paylaştım.

Dosya Ekleri

• 954c6627-8654-4a16-a9d0-72811d335a04.jpg
    954c6627-8654-4a16-a9d0-72811d335a04.jpg
    88,9 KB · Görüntüleme: 70
Fakat dediğinizi yaptım hatta BIOS Update olması için restart atın dedi ben komut isteminden restart atmayı bilmiyorum bundan dolayı bilgisayarı tuşundan kapatıp açtım yanlış mı yapmışım nasıl reset atmalıyım o ekrandan.
Az önce bilgisayarı açmaya çalıştım fakat siyah ekran var hicbirsey açılmıyor @Murat5038
Herşeyi attığınız rehbere uygun yaptım şu an sürekli turuncu yanan power ışığı beyaz yanıyor ancak sıfır görüntü sıfır ses bilgisayar sadece açılıyor bios pilimi bulmaya çalıştım ama bulamadım elimden gelen herşeyi yaptım bu benim iş bilgisayarım bir ton işle karşımda laptop kalakaldım şu an uyuyamadım şu olay yüzünden acaba çözebilir miyiz ? Beyaz yanıyor ışık sanırım şu an bios update i gördü ama açamıyorum işte.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı