MSI Leopard Alacaklar Bir Kere Daha Düşünün

Zer0Malware

Hectopat
Öncelikle herkese selamlar,

Biraz uzun bir yazı olacak ancak şunu belirtmek istiyorum, birçok şekilde MSI oyun bilgisayarları önerilse ve tavsiye edilse de aslında çoğu insan sadece özelliklere bakıp ve işçilik kalitesine önem verildiğini sandığı için böyle bir yanılgıya düşmekte burada derdim gidin Monster alın demek değil.

3 Senedir MSI GP62M 7RD Leopard modelini kullanan birisi olarak zamanla yaşadığım bir problemden bahsedeceğim sizlere keşke Lenovo'nun T580 gibi cihazlarından alsaydım dedim şu 3 senede ciddi diyorum garantisi bitince bu bilgisayarların sıkıntıları ortaya çıkmaya başlıyor.

R, F, C, 0-9, F1-12, backspace, numlock tuşları ve bunun gibi birçok tuş ısıdan dolayı yazmamaya başlıyor.

Peki sorunun kaynağı ne?
Soruna gelelim 2 sene garantisi bitene kadar bir sorun yok ancak garanti bittikten 6 ay veya 1 sene içerisinde aşırı ısınmadan dolayı macun yenileseniz dahi makinenin klavyesinde ki Flex kablolar yavaş yavaş genleşip büzüşmekten çatlamakta ve 3 sene civarı süreden sonra bu sorun oyunlara girdiğinizde ciddi anlamda canınızı sıkmakta.
Peki ne mi oluyor? Garantisi bittiği için MSI şu an güncel dolar kuru ile sizden KDV + 125 $ yani 1125 TL civarı bir klavye değişim ücreti istiyor geçen aylarda servislerine mail attım ve aynen bunu söylediler bana.
Peki Flex kablosunun çatladığını nasıl anladım? Aslına bakarsanız ilk önce aklıma Reddit, MSI forumları, yabancı donanım forumlarına bakmak geldi çoğu elektronik kontak devre spreyi ile çözebildiğini söylemiş ancak bu işe yaramıyor ve bir süre sonra yine aynı şeyi yapmaya başlıyor peki çözüm ne mi?
Makinenizi soğuk tutmaya çalışıp klavye Flex kablosunu termik ısı bandı ve elektrik bandı ile iyice kaplayacaksınız ve çatlak olan kısım zaten belirginleştiği için oralarada kaplama yapacaksınız. Ben şu an bu sorunun etkisini azaltabilmek, biraz daha kullanılabilir olsun diye sistemimi soğutma modifikasyonuna sokmak için araştırmalara koyuldum hala araştırmaktayım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu attığım video da ki model tam olarak benim kullandığım modelin aynısı sadece klavyesinin rengi kırmızı başka hiçbir özelliği farklı değil tamamen aynı anakartı kullanıyorlar aynı BIOS güncellemelerine sahipler.
Şimdi asıl noktaya geliyoruz dikkat ederseniz klavye ters bir şekilde takılıyor ve kablo sürekli geriliyor ve kablo üzerinde hafiften ezilmeleri görebilirsiniz bunlar zamanla ısınmadan dolayı daha da büyümeye başlıyor, M.2 SSD taktınız diyelim ve zaten Flex yuvasının yanında Intel HD 630 grafik kartı mevcut yeni nesil olan cihazlarda daha güncel kartlar kullanılmakta.
Ön tarafta i5 7300 HQ veya i7 7700 HQ mevcut yanında GTX 1050 veya GTX 1050 Ti oluyor bu sistemlerde kablo ısı nedeni ile genleşip büzüşmekten bozuluyor bir de dediğim gibi sürekli gergin durumda.
Peki sadece bu seride mi bu kronik sorun var aslına bakarsanız hayır, eski ge 72 Apache modelinden tutun birçok MSI'ın laptopunda bu sorunlar var sadece Google'a MSI gamebook R, F, C, backspace not working yazmanız yeterli ve MSI forumlarında bu durumdan bayağı bir şikkayetçi olanları görürsünüz.
Peki sorunumuz bitti mi? Hayır kesinlikle bitmedi!
Yukarıdaki videoyu 11.35'e almanızı isteyeceğim burada pek görülmese de klavye araba tamponu plastik perçinleri ile üst kasaya lehimlenmiş, peki diyelim ki sadece bu modelde olduğunu düşünüyorsunuz bu videoya alalım sizleri:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Burada benim modelin daha eski bir versiyonu olan başka bir MSI gamebook mevcut kısaca bu videoda başlattığım saniyede o kırmızı noktaların hepsi plastik perçin ve bu yüzden siz yan sanayi klavye alsanız dahi değiştirmeniz cihaza zarar vermeden çok zor hadi diyelim lehimleri söktünüz bir şekilde geriye neyle tutturacaksınız?

Silikon dediğinizi duyar gibiyim, silikon tabancası ısıyı daha da arttırmakta ve bu videoda ki arkadaşımızda bunu belirtmekte.

Yani diyeceğim MSI alırken 2-3 kere düşünün bunun gibi sorunları 2-3 sene sonra yaşamayı kabulleniyorum diyorsanız siz bilirsiniz.

Buradan MSI yetkililerinede sesleniyorum lütfen şu klavye Flex portunu daha iyi bir yere koyun ya da klavye değişimi daha kolay olsun klavyeyi neden üst kasaya perçinliyorsunuz anlamıyorum be arkadaş?

Son düzenleyen: Moderatör:
Leopard serisi kronik sorunlu. Gerisinde sorun yok. Yanıltıcı başlıktan dolayı raporluyorum.

Leopard serisinde bu tip sorunlar mevcut başka serilerde ise yine benzer sorunlar mevcut onlarda ise belli bir süreden sonra RGB klavyeleri bozuluyor yine flex kablo sorunundan dolayı veya farklı bir nedenden dolayı ama illa ki bir kronik sıkıntıları var. Amacım kimseyi yanıltmak değil bu konuda bilgi vermek.

Son düzenleme:
Leopard serisinde bu tip sorunlar mevcut başka serilerde ise yine benzer sorunlar mevcut onlarda ise belli bir süreden sonra RGB klavyeleri bozuluyor yine Flex kablo sorunundan dolayı. Amacım kimseyi yanıltmak değil bu konuda bilgi vermek.

Yanıltıcı içerik olduğunu düşünüyorsanız bu videoyu incelemenizi tavsiye ederim:

Peki Tam olarak hangi modellerinde var bu sorun? Ben Alpha 15 A3DD kullanıyorum ve Cyberpunk'da bile 80'i görmedi işlemci.

Peki Tam olarak hangi modellerinde var bu sorun? Ben Alpha 15 A3DD kullanıyorum ve Cyberpunk'da bile 80'i görmedi işlemci.

Benim makinede Battlefield 4'te 73'leri görmesine rağmen bu sorunlar meydana gelmekte , kısaca olay şu zamanla işlemci ve ekran kartının 70 derece üzerinde olmasından dolayı o RGB veya ışık kablosu veya klavye kablosu zamanla genleşip büzüşüyor e zaten birde gergin ters bir şekilde takılıyor klavye sonuç ?

Bu tip sıkıntılar çıkıyor , detaylı araştırmayı MSI forumlarında ve youtube'da görebilirsiniz bende bu şekilde anlamış oldum yani sadece olay Leopard serilerinde değil apache serilerinde bile var bu problemler.

Leopard serisinde bu tip sorunlar mevcut başka serilerde ise yine benzer sorunlar mevcut onlarda ise belli bir süreden sonra RGB klavyeleri bozuluyor yine Flex kablo sorunundan dolayı. Amacım kimseyi yanıltmak değil bu konuda bilgi vermek.

Hocam çok faydalı bir yazı elinize sağlık, ancak yeni kasalarda sorun çıkma olasılığını iyice düşürdüler. Klavyede ise yazılımsal bir hata var anladığım kadarıyla o da halledilebiliyor. Bende MSI'a yeni geçtim. Malzeme kalitesidir klavyesidir harika bir iş çıkarılmış.

Benim makinede Battlefield 4'te 73'leri görmesine rağmen bu sorunlar meydana gelmekte, kısaca olay şu zamanla işlemci ve ekran kartının 70 derece üzerinde olmasından dolayı o RGB kablo veya klavye kablosu zamanla genleşip büzüşüyor e zaten bir de gergin ters bir şekilde takılıyor klavye sonuç?

Bu tip sıkıntılar çıkıyor, detaylı araştırmayı MSI forumlarında ve YouTube'da görebilirsiniz bende bu şekilde anlamış oldum yani sadece olay Leopard serilerinde değil Apache serilerinde bile var bu problemler.

Vallahi hocam ne yalan söyleyeyim biraz gerildim. Türkiye'de yaşıyoruz ve bu makinelere bir dünya para veriyoruz. Para bu kadar kolay kazanılmıyor maalesef, ben bu makineye 5 asgari ücret verdim neredeyse. Umarım bir problem çıkmaz ileride.

Vallahi hocam ne yalan söyleyeyim biraz gerildim. Türkiye'de yaşıyoruz ve bu makinelere bir dünya para veriyoruz. Para bu kadar kolay kazanılmıyor maalesef, ben bu makineye 5 asgari ücret verdim neredeyse. Umarım bir problem çıkmaz ileride.

Hocam aynısını yaşıyorum şu an:D.

Hocam çok faydalı bir yazı elinize sağlık, ancak yeni kasalarda sorun çıkma olasılığını iyice düşürdüler. Klavyede ise yazılımsal bir hata var anladığım kadarıyla o da halledilebiliyor. Bende MSI'a yeni geçtim. Malzeme kalitesidir klavyesidir harika bir iş çıkarılmış.

Malzeme kalitesi iyi ona lafım yok ancak sıkıntı şurada , siz bunu teknik servise yollasanız bile MSI forumlarında 6 ay sonra yapıldıktan sonra tekrar aynı sorunları yaşayanları gördüm hani yabancılar bu konudan dolayı aşırı şikkayetçi.

Belli serilerde belli kronik sorunlar var hani tavsiyem serinizin problemlerini forumlarda araştırmanız olacak. Benim leopard makinemde böyle sorunlar var ne yazık ki.

Klavyeyi değiştirmeyi planladım ancak bu lehim sorunu yüzünden değiştirmektende vazgeçtim çözümü elektrik bandı ve termik ısı bandı ile kaplamakta buldum ancak bunlarda geçici bir çözüm , cihazın ısısı 70 derecenin altında olması lazım oyunlarda yoksa o bant 1-2 ay içerisinde atmaya başlıyor.

Geri
Yukarı