MSI Optix MAG274QRF vs LG GN880b

Adobe RGB yüzde 70'lerde bunu çözemedim.
düşünüyorum ve renk gamutu bu modellerde nedense çok düşük. Hatta bazıları 8 bit.
Bu 2 cümle yanlış bir düşünme. Dünya etrafındaki çoğu kullanıcının cihazı %100 sRGB civarında bir renk gamı sunabildiği için %100 sRGB / Rec. 709 dijital görüntülerde kullanılır. Baskıya gidecek görsellerde ise %100 ARGB gamı ele alınır. Daha yüksek olduğu takdirde aşırı doygun renkler alacaksınız, yani burada ne kadar yüksek renk gamı o kadar iyi denilemez.

Bit / renk derinliği renk gamını etkilemez.

Bu 2 cümle yanlış bir düşünme. Dünya etrafındaki çoğu kullanıcının cihazı %100 sRGB civarında bir renk gamı sunabildiği için %100 sRGB / rec. 709 dijital görüntülerde kullanılır. Baskıya gidecek görsellerde ise %100 ARGB gamı ele alınır. Daha yüksek olduğu takdirde aşırı doygun renkler alacaksınız, yani burada ne kadar yüksek renk gamı o kadar iyi denilemez.

Bit / renk derinliği renk gamını etkilemez.

MSI modeli epeyce mantıksız oluyor o zaman. Ama şu an LG 27gn880b bile bütçemi aşıyor borç almam gerekiyor. Diğer bir açıdan bakarsak MSI ile LG arasında pek fark kalmıyor o zaman. Zaten ben 10 yıllık TN panelle çalışıyordum bunun zararını epeyce gördüm. Şu an her IPS tatmin eder diye düşünüyordum. Şimdi ne yapacağımı hepten şaşırdım. 27" 2K bu fiyatlara monitör göremedim üstelik. Yardımcı olabilir misiniz bana?

MSI modeli epeyce mantıksız oluyor o zaman. Ama şu an LG 27gn880b bile bütçemi aşıyor borç almam gerekiyor. Diğer bir açıdan bakarsak MSI ile LG arasında pek fark kalmıyor o zaman. Zaten ben 10 yıllık TN panelle çalışıyordum bunun zararını epeyce gördüm. Şu an her IPS tatmin eder diye düşünüyordum. Şimdi ne yapacağımı hepten şaşırdım. 27" 2K bu fiyatlara monitör göremedim üstelik. Yardımcı olabilir misiniz bana?
Bu yüzden forumdayız ya hocam. 10 senelik monitörden yeni nesile geçiyorsanız %99 memnun edecektir.

L27q-30 ucuz ve iyi bir seçenek, ProArt olan kadar iyi bir doğruluk sağlayamaz belki ama iyi bir seçenek. 10 bit, %100 sRGB ve 2K.

Bu yüzden forumdayız ya hocam. 10 senelik monitörden yeni nesile geçiyorsanız %99 memnun edecektir.

L27Q-30 ucuz ve iyi bir seçenek, proart olan kadar iyi bir doğruluk sağlayamaz belki ama iyi bir seçenek. 10 bit, %100 sRGB ve 2K.

Hocam ben bununla MSI bir modeli vardı gamers and creators diyordu G271'di sanırım MSI çok aşırı öndeydi bu monitör hepsinde daha soluk gün batımından soğumuştum resmen. İyi bir seçenek olduğundan emin misiniz?

Hocam ben bununla MSI bir modeli vardı gamers and creators diyordu G271'di sanırım MSI çok aşırı öndeydi bu monitör hepsinde daha soluk gün batımından soğumuştum resmen. İyi bir seçenek olduğundan emin misiniz?
1012437-86739e6bd5f54a6d64b8a914d4f411e7.png
Bu görüntüye baktığınızda sağdaki gördüğünüz, soldaki ise görüntüleyen kişilerin elde ettiği renk olacaktır. Elbette video izlerken, oyun oynarken yüksek renk gamı çok daha iyi olur ama siz renk doğruluğunu istediğiniz zaman %100 sRGB daha makul.

Hem %100 sRGB, hem de yüksek DCI P3 / ARGB / NTSC renk gamı sunan monitörler, stok ayarlar ile sRGB/Rec. 709 harici olan gamutları baz alır, yani size yüksek kapsama ve doygun renkler sunar. Menüden sRGB/Rec. 709 modunu açtığınız zaman ise %100 sRGB/Rec. 709 kapsaması verir. Yani renklerin doygunluğu size daha az gözükür.

Eki Görüntüle 1385796
Bu görüntüye baktığınızda sağdaki gördüğünüz, soldaki ise görüntüleyen kişilerin elde ettiği renk olacaktır. Elbette video izlerken, oyun oynarken yüksek renk gamı çok daha iyi olur ama siz renk doğruluğunu istediğiniz zaman %100 sRGB daha makul.

Hem %100 sRGB, hem de yüksek dcı P3 / ARGB / NTSC renk gamı sunan monitörler, stok ayarlar ile sRGB/Rec. 709 harici olan gamutları baz alır, yani size yüksek kapsama ve doygun renkler sunar. Menüden sRGB/Rec. 709 modunu açtığınız zaman ise %100 sRGB/Rec. 709 kapsaması verir. Yani renklerin doygunluğu size daha az gözükür.

Şu an en kötü oyun monitörü bile böyle canlı renkler veriyor. Ürettiğim içeriği tüketen insanlar dur sRGB moduna alayım demeyecekler muhtemelen. Ben burada doygun olarak yaptığım içerik orada over sature olacaktır. Dolayısı ile bu işin standardı biraz kaçmış anladığım kadarıyla. HP X27Q aldım iade ettim kırmızılar oversature idi ama genel olarak aşırı doygun değildi. Dikkatimi çeken ise ürettiğim içeriklere IPS panelde bakınca çok değişik geldi ve çok oyunsu. Hepsini üst üste koyunca genele hitap eden nedir bilemedim.

Şu an en kötü oyun monitörü bile böyle canlı renkler veriyor. Ürettiğim içeriği tüketen insanlar dur sRGB moduna alayım demeyecekler muhtemelen. Ben burada doygun olarak yaptığım içerik orada over sature olacaktır. Dolayısı ile bu işin standardı biraz kaçmış anladığım kadarıyla. HP X27Q aldım iade ettim kırmızılar oversature idi ama genel olarak aşırı doygun değildi. Dikkatimi çeken ise ürettiğim içeriklere IPS panelde bakınca çok değişik geldi ve çok oyunsu. Hepsini üst üste koyunca genele hitap eden nedir bilemedim.
sRGB moduna alayım demeyecekler zaten. Çoğu görüntü sağlayan cihaz (TV, telefon vb.) %100 civarı bir sRGB kapsamı sağlıyor, bu nedenle baz alınıyor. Yani benim teorim değil hocam :).

Genellikle yüksek gamutlarda 1-2 renk için daha çok kapsam sunulur. Bunu testlerde sunulan grafikde görebilirsiniz. Sizin olayınızda kırmızı olduğu zaman diğer renklere de etki edecektir. Mesela ARGB gamutunda genellikle yeşilin daha yüksek kapsam sunması beklenir ki cyan ve sarı kapsamı da artsın (CMYK).

sRGB moduna alayım demeyecekler zaten. Çoğu görüntü sağlayan cihaz (TV, telefon vb.) %100 civarı bir sRGB kapsamı sağlıyor, bu nedenle baz alınıyor. Yani benim teorim değil hocam :).

Genellikle yüksek gamutlarda 1-2 renk için daha çok kapsam sunulur. Bunu testlerde sunulan grafikde görebilirsiniz. Sizin olayınızda kırmızı olduğu zaman diğer renklere de etki edecektir. Mesela ARGB gamutunda genellikle yeşilin daha yüksek kapsam sunması beklenir ki cyan ve sarı kapsamı da artsın (cmyk).

Yarın gidip Lenovo'ya tekrar bakayım yanlış görmediysem teşhir ürünü buydu yalnız dikkatimi çeken olay şu MSI çok daha derin renkler veriyordu yani oradaki görüntüye baktığım zaman gerçekten oraya bakıyormuş gibi hissediyordum Lenovo'ya bakınca gerçekten uzak geliyordu. Benim burada görüp de ifade edemediğim şey ne oluyor acaba renk gamutu mu kontrast mı siyahlar mı yoksa renk doğruluğu mu?

Yarın gidip Lenovo'ya tekrar bakayım yanlış görmediysem teşhir ürünü buydu yalnız dikkatimi çeken olay şu MSI çok daha derin renkler veriyordu yani oradaki görüntüye baktığım zaman gerçekten oraya bakıyormuş gibi hissediyordum Lenovo'ya bakınca gerçekten uzak geliyordu. Benim burada görüp de ifade edemediğim şey ne oluyor acaba renk gamutu mu kontrast mı siyahlar mı yoksa renk doğruluğu mu?

Hocam bazen renk doğruluğundan ziyade daha doygun renkler gözümüze güzel gelir. Mesela Samsung telefonların çoğunda kullanılan OLED doğru renkleri vermese de göze daha güzel gelir. Örneğin OLED ekranlı Samsung telefonla fotoğraf çektiğimiz de renkler daha pasteldir. Yani gördüğümüzden daha bir yapay canlılık vardır. Ben bunu seviyorum mesela. Ama bazıları dışarıda çıplak gözle gördüğü doğal rengi sever. Bu tercih meselesi. Arkadaşın yukarıda belirttiği gibi kullandığınız tasarımda hitap ettiğiniz kullanıcının gördüğü renklerin doğruluğunu önemsiyorsanız bahsedilen monitörler daha iyidir. Fakat renk doygunluğunun fazla olması gözünüze daha iyi geliyorsa sevdiğiniz monitörü de tercih edebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı