MSI RX 570 4 GB WattMan hatası

Nedense bu Wattman sorunu AMD'de oluyor, eski bir oyun açtığın zaman drop giriyor AMD ekran kartında ama bu WattMan sorunu da şans diyelim.
Çünkü WattMan'i AMD kullanıcıları kullanıyor. En az 6 aydır yeni sayılabilecek AMD kartları kullanıp WattMan hatasıyla karşılaşmayan birini görürsem tebrik edeceğim. Ben de karşılaşmamıştım.

1660Ti alacak bütçeniz varken RX570 almanız da saçma olmuş doğrusu.
Saçmalık kelimesi hafif kalır.

8 ay olacak RX 570 kullanıyorum, bir tek Wattman hatası almayan benim herhalde. Sisteminizin diğer bileşenlerinde sorun olmadığınıza emin misiniz? Adım gibi eminim Wattman hatası alan insanların yarısı ekran kartı dışında sisteminde bulunan problemlerden dolayı hata alıyor.

8 ay olacak RX 570 kullanıyorum, bir tek Wattman hatası almayan benim herhalde. Sisteminizin diğer bileşenlerinde sorun olmadığınıza emin misiniz? Adım gibi eminim Wattman hatası alan insanların yarısı ekran kartı dışında sisteminde bulunan problemlerden dolayı hata alıyor.
Zaten çoğunlukla sıkıntı bundan kaynaklı. Millet AMD'yi fiyat / performans ürünü olarak alıyor. Başka bir sistem bileşeni yüzünden doğru düzgün kullanamıyorlar bile, sırf bu yüzden fazla masraf yapan kaç kişi vardır, sırf F/P alıp ihtiyacı ucuza kapatmak isterken.

@grgrrrrrr Katılıyorum, ben de mayıs ayından beri RX 580 kullanıyorum. Ekranın veya oyunun durup dururken gittiğini hiç görmedim. PSU da 3 yıllık ZM600-LE.

Zaten çoğunlukla sıkıntı bundan kaynaklı. Millet AMD'yi fiyat / performans ürünü olarak alıyor. Başka bir sistem bileşeni yüzünden doğru düzgün kullanamıyorlar bile, sırf bu yüzden fazla masraf yapan kaç kişi vardır, sırf F/P alıp ihtiyacı ucuza kapatmak isterken.
Çok büyük ihtimalle de o yüzden kaynaklanıyor. RX 570/580/590 alan insanların çoğu yapılan hazır sistemlerden kullanıyor. Ben sistemimi kendim dizmiştim fakat bilgisayarı ilk aldığımda bende de arkadaşın bahsettiği sorun vardı. Oyun esnasında sistem kilitlenip kalıyordu ve klavye fare çalışmaya devam ediyordu. Sistemi biraz kurcaladıktan sonra problemin bozuk RAM OC ayarlarından kaynaklandığını anladım. BIOS update yapıp düzgün OC yapınca hiçbir şey olmadı bugüne kadar.
AMD ekran kartı olup da bu sorunu alan arkadaşlar direk ekran kartını yerden yere vurup servise göndermeden önce sisteminin doğru çalıştığından emin olsunlar. Wattman hatası almak kesin ekran kartından kaynaklanan bir problem olduğu anlamına gelmez. Radeon sürücüleri içinde NVIDIA sürücülerinde bulunmayan bir overclock kısmı var. Doğal olarak sistem yanlış yapılan overclock ayarlarından yanmasın diye bilgisayar normal olmayan yollarla kapanınca otomatik Wattman uyarısı alıyorsunuz. Şuan Wattman hatası almak için elektriklerinizin gitmesi veya bilgisayarın fişini aniden çekmeniz bile yeterli.
Herkese merhaba. Yaklaşık 1 ay önce bir sistem topladım. Bilgisayar donanımı aşağıda yazılıdır. Tüm driver ve Windows sürümleri resmi olarak günceldir. Hiçbir şekilde overclock vesaire tarzı işlem yapılmamış ürünler sıfır alınmıştır. Sorunuma gelecek olursak, bir oyun veya video izlemeye kalktığım zaman 20-25 bazen 10 dakika sonra monitör görüntüsünü yitiriyorum. Klavye ve fare ışıkları sönüyor ancak kasam çalışmaya devam ediyor. Reset atıyorum ve Windows bildirim panelinde WattMan ile ilgili bildirim geliyor. Görseller ve sistem özellikleri aşağıdadır.

İşlemci: Ryzen 5 2600
Anakart: ASUS B450 TUF Plus
RAM: Corsair 3000 MHz 8 GB DDR4
PSU ve kasa: Corsair Spec Del'ta RGB + Corsair VS550 550+
SSD: Toshiba OCZ TR 200 240 GB
Size tavsiyem BIOS ayarlarınızı komple sıfırlayıp en son BIOS sürümünü yüklemeniz, arından da bütün RAM OC ayarlarını sıfırlayıp sistemi o şekilde bir oyunda veya benchmark programında teste sokmanız. Ekran kartında bir problem olduğunu düşünmüyorum.

Son düzenleme:
Abi aynı ya, keşke GTX 1660 Ti alsaydım, rezil oldum ya. Tamam eyvallah, işlemcin, chipsetlerin güzel de ekran kartın berbat.
Başına gelen sorunları ayrıntılı biçimde anlatarak kartını garatiye yollar mısın?
Tabi göndermeden önce son çare olarak undervolt yani voltaj düşürme yap. Nasıl yapıldığı ile ilgili konu vardı.

MSI Afterburner'den dediğim ayarları yap bakalım sorunun çözülecek mi.

Core Clock yazan yeri > 168 MHz indir.
Memory Clock yazan yeri > 50 MHz indir.

Dikkat et çoğalt demiyorum, yani yükseltmeyeceksin. Sola doğru çekeceksin değerleri, azaltacaksın.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı