MSİ RX 5700 XT MECH OC Stabil Çalışmıyor

MzBag

Hectopat
Daha fazla  
Sistemim;
  • MSİ B450 Gaming Plus MAX
  • Ryzen 3600X
  • Gskill (2x8) 16 GB 3600 MHz RAM
  • Cougar STX 700W PSU
  • MSİ RX 5700 XT MECH OC
  • Asus VG258Q 144 Hz
  • MSİ Vampiric 010M

Arkadaşlar merhaba, yaklaşık 1 ay önce sıfır olarak ekran kartı aldım. Kartı ilk taktığım gün en son çıkan 2020 driver sürümünü yükledim ve Rocket League gibi hafif oyunlarda dahi bi anda elektrik kesilmiş gibi kapanmalar yaşadım. Kart bozuk diye düşünürken 2020 sürümünün yeni çıktığını ve sorunlar olabildiğini okudum. 2019 19.12.1 sürümünü kurdum ve kapanmalar kayboldu kart normal çalışmaya başladı. Yeni sürücüde problem var güncellemeler çıkınca düzelir dedim ve bekledim, bu süreçte 4-5 defa 2020 sürümü güncelleme aldı. Her seferinde DDU ile temizlik yaptım yeni sürümleri kurdum ve kapanma sorunu yine oldu. Chipset güncellemem, DDU ile sürüm kaldırmam, temiz format atmam gibi çabalar da sonuç vermedi.
Ne ekran kartımda nede herhangi bir parçada ısınma sorunu yok, dereceler normal ki zaten kasamda 6 adet fan mevcut.
Sosyalde gördüğüm kadarıyla aynı kartı kullananlarda sorun yaşayabiliyor ancak daha ufak problemler, benim gibi güncelleme sonrası sürekli kapanıyor bilgisayar gibi şikayet pek görmedim. Eğer kartlar aynıysa bende olan problem neden onlarda yok, kartım arızalı değilse bende niye sorun çıkıyor, kartım arızalıysa eski driver kurunca neden sıfır sorunla çalışıyor.

Bu konu hakkında gözden kaçırdığım bir çözüm öneriniz varsa yardımcı olmanızı rica ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben bu çıkan kartlarda donanımsal olarak problem olduğunu sanmıyorum. Öyle bir şey olsa zaten piyasaya biraz zor girer. Dediğin gibi driver kaynaklık problemler mevcut. Bu her sistemde farklı şekilde sonuç getiriyor. AMD Ryzen işlemciler de çok başarılı. Ama ekran kartında maalesef vasat.
Hocam sorunları driver kaynaklı görsek dahi onlarca güncellemeden sonra hala mevcut olmaları ve sorunların bu denli ciddi olması kartı tercih etmemek için yeterli bence. Dediğiniz gibi her sistemle de farklı bir problem çıkarıyor, ne olacağını kestirmek mümkün değil. Tamam F/P oranı daha yüksek, peki ya stabilite ve oyun keyfi? Bende 3600X işlemciden memnunum. Ekran kartında AMD'ye şans verdiğim her seferinde pişman oldum.
biostan işlemci ghzlerini 3.6ya sabitleyin.cpb kapatın yani. Muhtemelen anlık yük binmesini psu kaldıramıyor. Cpu'nun enerji harcamasını düşürmüş olursunuz böylece. Toplam harcanılan wat düşer. İşe yarar mı bilmem ama denenebilir.

olmadı diyelim driver düzelene kadar ultrada değil de very highta oynayın bi süre de öyle deneyin.
Hocam diğer yazdıklarımı okursanız sorunun PSU veya işlemci ile ilgili olmadığına kanaat getirirsiniz. Mesela ani kapanma sorununu en sık verdiği oyun Rocket League, bu oyun o kart için oldukça hafif. Kullanım oranı %30-40'lardayken bi anda kapanıyor. Eğer yüksek sistem gerektiren bir oyunda ve yük altındayken kapanma olsa dediğine katılabilirdim. Onun haricinde farklı ekran kartı satın aldım ve hiçbir kapanma sorunu kalmadı.

Son düzenleme:
biostan işlemci ghzlerini 3.6ya sabitleyin.cpb kapatın yani. Muhtemelen anlık yük binmesini psu kaldıramıyor. Cpu'nun enerji harcamasını düşürmüş olursunuz böylece. Toplam harcanılan wat düşer. İşe yarar mı bilmem ama denenebilir.

olmadı diyelim driver düzelene kadar ultrada değil de very highta oynayın bi süre de öyle deneyin.
Normel olarak 700w çok bile düşük bir marka olsa belki veremiyor diyebilirim ama cougar gayet iyi bir marka tabi yeni ise güç yetmiyor olabilir diyerek işlemcinin boost hızını düşürmek işe yarar ama oyunda düşük ayarda oynadığınız zamanda ekran kartı vsync açık olmadığını sürece yine yüksek kullanılacaktır ekran kartına underclok yapılabiliriz denemek için.

Ortak donanımlarımız hangileri? Biraz daha detaylı anlatır mısınız? Farklı ekran kartı ile denediniz mi?
ryzen 5 3600x
corsair 3200 mhz 8x2 cl16
rog strix B450-F gaming anakart
ssd samsung evo 250gb 3500/3000 okuma yazma
amd radeon rx 5700 xt mech 8gb ekran kartı
corsair 650w kasa
arkadaşın yukarda yazdığı gibi 2019 19.12.1 ekrankartı driverini kurunca düzeldi

Normel olarak 700w çok bile düşük bir marka olsa belki veremiyor diyebilirim ama cougar gayet iyi bir marka tabi yeni ise güç yetmiyor olabilir diyerek işlemcinin boost hızını düşürmek işe yarar ama oyunda düşük ayarda oynadığınız zamanda ekran kartı vsync açık olmadığını sürece yine yüksek kullanılacaktır ekran kartına underclok yapılabiliriz denemek için.
Hocam sorunumun PSU'nun beslememesi veya işlemcinin yük bindirmesi ile ilgisi yok. Lütfen önceki mesajlarıma göz atınız.
Kasanın yan kapağını aç ve PSU 12V kanaldan kaç W verebiliyormuş PSU üzerindeki etiketinden bir kontrol et.
56x12=672
Şu anda Asus RTX 2060 Süper ROG STRİX ile kullanıyorum sistemi ve sıfır sıkıntı mevcut. 5700 XT'yi servise gönderdim. İade edene kadar elimden geleni yapacağım. 3000+ TL ödeme yapıp bu sorunlar ile uğraştıran bir kart istemiyorum.
ryzen 5 3600x
corsair 3200 mhz 8x2 cl16
rog strix B450-F gaming anakart
ssd samsung evo 250gb 3500/3000 okuma yazma
amd radeon rx 5700 xt mech 8gb ekran kartı
corsair 650w kasa
arkadaşın yukarda yazdığı gibi 2019 19.12.1 ekrankartı driverini kurunca düzeldi

Yeni almışken iade edin derim, sonsuza kadar eski driver ile kullanamayız bu kartı. Zaten düzgün çalışsa dahi fan sesi rahatsız edici düzeyde çıkıyor.

Son düzenleme:
Sistemim;
  • MSI B450 GAMING Plus Max.
  • Ryzen 3600X.
  • G.Skill (2x8) 16 GB 3600 MHz RAM.
  • Cougar STX 700W PSU.
  • MSI RX 5700 XT Mech OC.
  • ASUS VG258Q 144 Hz.
  • MSI vampiric 010M.

Arkadaşlar merhaba, yaklaşık 1 ay önce sıfır olarak ekran kartı aldım. Kartı ilk taktığım gün en son çıkan 2020 Driver sürümünü yükledim ve Rocket League gibi hafif oyunlarda dahi bir anda elektrik kesilmiş gibi kapanmalar yaşadım. Kart bozuk diye düşünürken 2020 sürümünün yeni çıktığını ve sorunlar olabildiğini okudum. 2019 19.12.1 sürümünü kurdum ve kapanmalar kayboldu kart normal çalışmaya başladı. Yeni sürücüde problem var güncellemeler çıkınca düzelir dedim ve bekledim, bu süreçte 4-5 defa 2020 sürümü güncelleme aldı. Her seferinde DDU ile temizlik yaptım yeni sürümleri kurdum ve kapanma sorunu yine oldu. Chipset güncellemem, DDU ile sürüm kaldırmam, temiz format atmam gibi çabalar da sonuç vermedi.
Ne ekran kartımda ne de herhangi bir parçada ısınma sorunu yok, dereceler normal ki zaten kasamda 6 adet fan mevcut.
Sosyalde gördüğüm kadarıyla aynı kartı kullananlarda sorun yaşayabiliyor ancak daha ufak problemler, benim gibi güncelleme sonrası sürekli kapanıyor bilgisayar gibi şikayet pek görmedim. Eğer kartlar aynıysa bende olan problem neden onlarda yok, kartım arızalı değilse bende niye sorun çıkıyor, kartım arızalıysa eski Driver kurunca neden sıfır sorunla çalışıyor.

Bu konu hakkında gözden kaçırdığım bir çözüm öneriniz varsa yardımcı olmanızı rica ederim.

MSI Mech en uzak durulmasi gereken kart MSI bunu bilerek bile yapmis olabilir hem isiniyor hem sesli Sapphire Pulse kullaniyorum yukte 73 dereceyi gecmiyor fan hizi 1900 RPM'de.

Ortak donanımlarımız hangileri? Biraz daha detaylı anlatır mısınız? Farklı ekran kartı ile denediniz mi?

Dostum merhaba.
Bende de Rx 580 ekran kartı,R5 2600 işlemci,MSI B450 Tomahawk ve sizin kullandığınız güç kaynağı olan stx 700 mevcut. Benzer sorunları ben de yaşıyorum. Ama sorun ekran kartından mı güç kaynağından mı bir türlü karar veremedim. Siz sorunu çözdünüz mü?Teşekkürler şimdiden...

Dostum merhaba.
Bende de Rx 580 ekran kartı,R5 2600 işlemci,MSI B450 Tomahawk ve sizin kullandığınız güç kaynağı olan stx 700 mevcut. Benzer sorunları ben de yaşıyorum. Ama sorun ekran kartından mı güç kaynağından mı bir türlü karar veremedim. Siz sorunu çözdünüz mü?Teşekkürler şimdiden...

Merhaba, bu kartı servise gönderdim. Sorunlu olduğunu kabul ederek iade aldılar. Sonrasında pek çok farklı ekran kartı denedim. Bu tür sorunlar yaşamadım.

Geri
Yukarı