MSI Thin GF63 RAM takviyesi sonrası ısınıyor

naifyankesici

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Geçen hafta MSI Thin GF63 aldım. Normalde içinde 8 GB DDR4 RAM var. Biraz kullanınca RAM takviyesi yapmanın mantıklı olacağını düşündüm. Cihazla uyumlu 32 GB bir RAM aldım ve 8 GB RAM'i çıkarıp yerine 32 GB olanı taktım. İlk 1 haftalık kullanımımda 8 GB RAM olan cihazı test etmek için Cyberpunk gibi güçlü oyunlarla takıldım. Full artı Full ayarlarda 30 FPS civarlarında alıyordum ve GPU - CPU sıcaklığı en fazla 85 dereceleri görüyordu. 1 saat kadar oynadığımda arada FPS düşüşleri yaşasam da oyun asla çökmedi. Cihazın fanları da en üst seviyelerde çalışıyordu. RAM takviyesinden sonra ise aynı ayarlarda 40-50 FPS civarı değerler alsam da CPU sıcaklığı kısa sürede 95 dereceleri görüp 5 10 dakika sonra oyun çöküyordu. Oyunda mı bir sorun var, donanımsal bir mevzu mu bilemediğim için bir sorayım dedim. Kısaca RAM takviyesinden sonra işlemciye binen yükün artması gibi bir durum söz konusu mu, teorik olarak böyle bir şey mümkün mü bilmiyorum. Fikirlerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum. Güncel sistem özellikleri şu şekilde:

İşlemci 12th gen Intel(R) Core(tm) i5-12450H 2.00 GHz.
Takılı RAM 32,0 GB (kullanılabilir: 31,7 GB)
Ekran kartı NVIDIA GeForce RTX 4050 6 GB.
Sistem türü 64 Bit işletim sistemi, X64 tabanlı işlemci.
Edisyon Windows 11 Home.
Sürüm 23H2.

Rezalet bir ürün, neden derseniz tek fanlı ve MSI'ın en alt modeli. 8 GB RAM varken oyun darboğaz yapıyordur ve yüksek FPS vermiyorsa ondan ısınmıyordur. 32 GB ile RAM darboğazı kalmıştır, sistem performans vermek ister ama tek fanla nereye kadar. 45W RTX4050 var zaten. Oyuncu bilgisayarlarının yüz karası bana göre. İmkanınız varsa iade edin. Sıvı metal belki iş görür biraz ama çok bir fark eder mi bilmem tek fan ile.

Aldığın FPS arttığına göre sisteme binen yük artmıştır. Thin laptoplarin soğutması iyi olmuyor. Turbo Boost kapatabilirsiniz.

Rezalet bir ürün, neden derseniz tek fanlı ve MSI'ın en alt modeli. 8 GB RAM varken oyun darboğaz yapıyordur ve yüksek FPS vermiyorsa ondan ısınmıyordur. 32 GB ile RAM darboğazı kalmıştır, sistem performans vermek ister ama tek fanla nereye kadar. 45W RTX4050 var zaten. Oyuncu bilgisayarlarının yüz karası bana göre. İmkanınız varsa iade edin. Sıvı metal belki iş görür biraz ama çok bir fark eder mi bilmem tek fan ile.

Sıvı metal bile iş görmüyor... İşlemcimde sıvı metal olmasına rağmen limitleri kaldırdığımda neredeyse her oyunda thermall yiyor.

En mantıklısı yolun başındayken iade etmek. Başınızı çok ağrıtacak o cihaz.

1 haftadır yoğun olarak test ediyorum cihazı, Cyberpunk'da yaşadığımı anlattığım sorun dışında hiçbir sorun yaşamadım cihazda. God of War'da, GTA V'de ve The Witcher 3'de de yoğun olarak zorladım. Gayet akıcı ve 80 85 santigrat dereceleri gördüm ama Cyberpunk'da yaşadığıma benzer bir sorun yaşamadım. Bir hevesle almıştım cihazı, Cyberpunk hariç beni üzmedi şimdilik. İade etmeyi düşünmüyorum o yüzden ama umarım dediğiniz gibi sonraki zamanlarda beni çok üzmez. Cyberpunk'da da artık daha düşük ayarlarda oynayacağız mecburen. Anladığım kadarıyla da RAM takviyesi işlemciye binen yükü artırmış. Ona da yapabileceğim bir şey yok anladığım kadarıyla. Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar.

Tavsiyem kesinlikle eğer hakkınız varsa iade edin. MSI logosuna aldanmayın. O fiyata çok daha iyi cihazlar var. Problemli bir model maalesef. @Xevanior aldığınız serinin önceki sürümüne sahip.

Tavsiyem kesinlikle eğer hakkınız varsa iade edin. MSI logosuna aldanmayın. O fiyata çok daha iyi cihazlar var. Problemli bir model maalesef. @Xevanior aldığınız serinin önceki sürümüne sahip.
Algıda seçicilik mi dersiniz bilmiyorum ama almadan önce araştırdığımda gözüme olumsuz görünen hiçbir yorum çarpmamıştı, sipariş verdikten sonra ise sürekli kötü yorumlar görmeye başladım. Şuan hâlâ iade hakkım vardır muhakkak ama çok uğraştırır beni. 1.5 haftadır kullanıyorum, şimdilik çok da fazla üzmedi, memnun sayılırım, umarım böyle de devam eder. Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Belki görüp de bu cihazı alma konusunda ona göre hareket eden insanlar olur.

Geri
Yukarı