Mühendislik için 9000 TL laptop önerisi

Bob Dolphin

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Istanbul, Turkey
Daha fazla  
Arkadaşlar Kocaeli Üniversitesinde makine mühendisliği hazırlık öğrencisim. Eylül-Kasım arasında yeni bir laptop alacaktım fakat malum fiyatlar uçtu. Ne kadar erken alırsam o kadar iyi olacağını düşünüyorum. Sorum şu; bilgisayarın çizimler için çok güçlü olması gerekiyor mu? Babam devlet üniversitesinde olduğum ve okula ödeme yapmadığı için yüksek fiyatlara razı. Ayrıca 3000 TL para biriktirdim bilgisayar için. İstediğim cihazı alacak.
Bu cihaz indirimde ve gerçekten güzel bir indirim aslında. Ancak oyun çok oynamadığımdan gerekli mi diye düşünüyorum. Ama bir yandan i7 16 GB RAM'e sahip bir bilgisayar düşünsem fiyatlar direk 9.000-9.500 oluyor zaten. Makine mühendisliği okuyan biri varsa yardımcı olabilir mi?
Not: 4-6 sene arasında kesinlikle yetmesi gerekiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yeni nesil AMD işlemcili laptopları beklemeni öneririm, çizim programlarında daha iyi performans alacaksın. Ben de Kocaeli İnşaat’tayım, hazırlıktayım da. Karşılaştık mı acaba :D
Olabilir :). B1 sınıfındaydım son iki kurda. Amd işlemciye ship Asus FA506 model cihazı gördüm. Almışken 144 hz bir laptop almak istiyorum fiyatları yükselmeden. Fiyatlara güvenebilsem biraz daha para biriktirmeye çalışacağım zaten ama malum kurlar ve vergiler hemen almam gerektiğini gösteriyor bence :(.

9000TL latı laptoplar;
Ekran kartı idare eder. İşlemci canavar.
Burada da İşlemci yine gayet iyi ama ekran kartı çok iyi. Monster'dan ziyade bunu öneririm. Hem kalite hem performans olarak.
İkisi de attığınız laptopdan daha düşük. Bu da attığınıza alternatif;
Bu laptoptaki işlemci çok çok iyi. Bence ekran kartının 1660ti olduğunda aldırmadan da alabilirsiniz.

Olabilir :). B1 sınıfındaydım son iki kurda. Amd işlemciye ship Asus FA506 model cihazı gördüm. Almışken 144 hz bir laptop almak istiyorum fiyatları yükselmeden. Fiyatlara güvenebilsem biraz daha para biriktirmeye çalışacağım zaten ama malum kurlar ve vergiler hemen almam gerektiğini gösteriyor bence :(.
Dolar düşecektir, ama 5.90’dan aşağı düşmesi mümkün değil tabii ki, ülkemizde corona meselesi öbür ülkelere göre daha iyi gittiğinden normalleşme daha hızlı gerçekleşecek, ekonomiye olumlu yansıyacak. Ryzen 3000 mobil serisi işlemciler tabiri caizse çöpler. 4000 serisi çok fazla performans kazanmış görünüyor, ayrıca Intel’den her türlü daha ucuza çıkacaüı da kesin, bence kumar oynamalısın, bekle derim. Bu arada ben geçme sınavına girmediğimden starter başlamıştım, karşılaşamamışız demek ki.
Edit; yukarıda arkadaş 4000 serisi olan bilgisayar atmış, göz gezdirebilirsin, benim çıktığından haberim yoktu :(

9000TL latı laptoplar;
Ekran kartı idare eder. İşlemci canavar.
Burada da İşlemci yine gayet iyi ama ekran kartı çok iyi. Monster'dan ziyade bunu öneririm. Hem kalite hem performans olarak.
İkisi de attığınız laptopdan daha düşük. Bu da attığınıza alternatif;
Bu laptoptaki işlemci çok çok iyi. Bence ekran kartının 1660ti olduğunda aldırmadan da alabilirsiniz.
Teşekkür ederim önerileriniz için. Linkini gönderdiğim MSİ hakkında düşünceleriniz neler? Konu adı bu değildi aslında belli bi bütçem yok gereken ne ise onu alacağız :). Moderetörlerimizden biri değiştirmiş olmalı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
4800H, oyunlarda 9750H ile tamamen kafa kafaya, ayrıca 8C 16T olması yönünden çizimde sana çok fazla katkı sağlayacak. Kesinlikle Ryzen işlemcili bilgisayara yönel, fazlasıyla yetecektir. Tabii ki RAM’i 8x2 şeklinde kullanmalısın.

Teşekkür ederim önerileriniz için. Linkini gönderdiğim MSİ hakkında düşünceleriniz neler? Konu adı bu değildi aslında belli bi bütçem yok gereken ne ise onu alacağız :). Moderetörlerimizden biri değiştirmiş olmalı.
Kalitesinden şüphe etmeyin ama 4800H gibi 2700X gücünde bir işlemcinin çok gerisinde kalıyor. Ekran kartı da 4800H işlemcili laptoptan üstün ama. Hangisini tercih edeceğinize siz karar verin. 3000TL az değil bence bu yüzden ASUS'u öneririm.

Ben olsam bütçeyi 10.300TL yapıp Monster T7 20.2 modelini alırdım.
Monster düşünmüyorum maalesef. İade yapacak birkaç kişi tanıyorum.
Kalitesinden şüphe etmeyin ama 4800H gibi 2700X gücünde bir işlemcinin çok gerisinde kalıyor. Ekran kartı da 4800H işlemcili laptoptan üstün ama. Hangisini tercih edeceğinize siz karar verin. 3000TL az değil bence bu yüzden ASUS'u öneririm.
Teşekkür ederim öneriniz için. Geçtiğimiz ay 10.500 TL'ye Bu modelin RTX2060 ve 144Hz ekrana sahip modeli varmış. Umarım stok güncellenir. Hemen alacağım gelirse.

Yeni konular

Geri
Yukarı