Müşterisiyle dalga geçen İtopya Bilgaisayar

tuarch

Centipat
Daha fazla  
Herkese merhaba dostlar;

İtopya Bilgisayar'dan 27/09/2020 02:18:34 Tarihinde 2020092702151524 sipariş numarası ile Thermaltake Level 20 HT Snow Edition (1947, 27₺) Satın aldım. Satın aldığım dönemde aynı kasanın siyah olan standart sürümü ile benim aldığım "Snow Edition" arasında 300₺'ye yakın fiyat farkı vardı fakat sistemi beyaz renk teması üzerine kurmak istediğim için beyaz olan kasayı sipariş etmiştim.

Aradan bir hafta geçti ve kasa belirttiğim adrese bırakıldı, kasayı dağ evimde kullanmak için topladığımı da ekleyeyim. 22 KG ağırlığındaki kutuyu aracımın kasasına yükleyerek saatlerce yokuş çıkıp eve geldim. Kutuyu açtım heyecanla, sistemi kuracağım siyah olanı göndermişler... Evet, kocaman kasayı nasıl olduysa ayırt edemeyip siyah olanı göndermişler. Tabi o gün çok bozuldum bu duruma ve mesai saatleri bittiği için e-posta gönderdim, resimlerle birlikte durumu anlattığım e-postama hiç cevap vermediler. Bir gün daha bekledikten sonra müşteri hizmetlerini aradım doğal olarak.

Yirmi dakikadan biraz daha fazla beklememin akabinde hattın ucundaki arkadaşa ulaşabildim. Durumu anlattım, e-posta'dan bahsettim ki muhtemelen hiç bakmamışlar çünkü haberleri yoktu. Ufak bir ikili konuşmadan sonra gün içinde tarafıma dönüş sağlanacağını söylediler ve aramayı sonlandırdık. Tabi işkillendiğim için aramayı kaydettim, nasıl olsa onlar da kayıt ediyorlar yasal bir problemi yok. Neyse, tahmin edebileceğiniz üzere o gün dönmediler, ertesi gün tekrar aradım. İlk gün aradığım gibi kibar kibar, sakince konuşup durumu anlattım, yine gün içinde döneceklerini söylediler. Bu defa kapatmadan dün olanları hatırlatarak kesin dönüp dönmeyeceklerini sordum, kesin döneceklerini söylediler fakat yine aynıydı sonuç. Dönen falan olmadı.
Ertesi gün tekrar aradım, yine sakinim yine aynı cevap ve yine dönen yok, neyse ki dördüncü seferinde döngü kırıldı. Ha bu arada her aradığımda en az yirmi dakika beklediğimi de ekleyeyim unutmadan.

Dördüncü konuşmamızda sonunda derdimi anlatabildim ve iade için kargo bilgileri vereceğini söyledi operatör arkadaş, hemen lafını kesip ürünü iade etmekle uğraşmak istemediğimi, yalnızca ürünü satın alırken beyaz olanın siyah olana farkını kartıma tekrar iade etmelerini istediğimi başka hiçbir şey istemediğimi söyledim. Operatör arkadaş "biraz bekleteceğim." dedikten ve aradan yaklaşık 15 dakika geçtikten sonra tekrar hatta alarak on dört gün içinde iadenin tamamlanacağını yani ücretin karta iade edileceğini anlattı ve konuşmayı tatlı tatlı sonlandırdık.

Bugün 15. gün, normal şartlarda Türkiye hayatımda bu tip durumlarla o kadar fazla karşılaştığım için ardına düşüp uğraşmaktan nefret ediyorum fakat o kadar gıcık tavırları oldu ki ve o kadar umursamazlardı ki bir yerden sonra başka insanlara durumu anlatıp, kendilerinin bu ülkede parasını kazanıp var olmalarını sağlayan müşterilerine böyle fütursuzca ve dalga geçen bir tavırla davranmamaları gerektiğini yine o müşterilerinin anlatacağını bildiğimden konuyu açıp belki alışveriş yapmak üzere olup da "ulan bir bakayım belki kazıklıyorlardır." falan diye foruma dalan olursa görsün de bir kere daha düşünsün diye anlatma zahmetine giriyorum meseleyi. Umarım birileri sayemde kurtulur bu akbaba arkadaşlarla cebelleşmekten.

Not1: Bütün konuşmaların ses kayıtları mevcut, içi rahat etmeyen varsa özelden yazabilir, direkt göndereceğim konuşmaları, buraya eklemiyorum, belki kural dışı olur diye düşünerek.
Not2: Bundan sonra İtopya İtopya diye video çeken bir YouTuber gördüğümde anında takipten çıkacağım, çünkü onlara güvenerek bu karaktersiz arkadaşlardan ürün satın alma yanlışına düştüm.
Not3: İtopya'daki kardeşlerime sesleniyorum, şu andan itibaren iade falan yapmayın boşuna çünkü an itibarıyla ne buradaki konuyu kapatırım ne başka bir yerdeki şikayetimi silerim ne de THH'ye yaptığım başvuruyu çekerim, zerre umurumda olmaz.

Saygı ve sevgilerimle, iyi forumlar diliyorum :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Valla sabırlıymışsın, ben olsam bilmiyorum ne yapardım sen gibi metanetli davranamazdım. Gerçi biraz da çemkirmek gerekiyor bu tür durumlarda, paramla rezil etmeye kalkanın canına okuyorum. Ben de yaşadım başka yerlerde bu tür şeyler fakat dişini gösterince çözüme daha çabuk kavuşuyor. Anti parantez açmış olayım, yani bu tip insanlara bazen efendilik yaramıyor, inşallah davan olumlu sonuçlanır. İtopya'dan alışveriş yapacaktım yakın zamanda ama düşünmedim de değil şuan. Gerçi almak istediğim ürünü 300 küsur TL zamladılar.

Günleri işgünü olarak saydınız mı? Pazar günleri işgünlerinden sayılmıyor ayrıca bazı firmalar çakallık yapıp Cumartesi günlerini de işgününden saymıyor.
Dediğim gibi üstad, şu saatten sonra iade yapsınlar yahut yapmasınlar, dalga geçer gibi gösterdikleri tavrı birilerine anlatmasam içim rahat etmezdi. Çok meraklı değilim iade edecekleri iki kuruş paraya. Adam gibi işlerini yapıyorlarsa yapsınlar yoksa kapatıp gitsinler kimse de strese girmek zorunda kalmasın sanki şu zamanlarda her şey yeterince stresli değilmiş gibi..

@tuarch Ben yaşadığınız durumu anladım hocam da tatil günlerini bu verilen süreye dahil edemezsiniz. İşin bu tarafı firma kaynaklı mı bilemeyeceğim ancak banka tarafı da var. Bildiğiniz üzere bankalar genellikle Pazartesi 09:00 - Cuma 17:00 arası EFT yapıyor.

Doğru dürüst iade sürecini yönetmekten aciz insanlardan aradaki farkı geri ödeyebilmelerini beklemeniz de biraz polyanna'cılık olmamış mı sizce? 2 kuruş 3 kuruş farketmez bu şekilde düşünmeyin. Ortada ihlal edilmiş bir hak söz konusu. Umarım süreç en kısa sürede lehinize sonuçlanır. Geçmiş olsun. Katlettikleri vaktiniz yetmiyormuş gibi birde heves bırakmıyorlar insanda. En çok da bu süreç dünyanın her ülkesinde bu şekilde mi yürüyor onu merak ediyorum. Sadece İtopya da değil, şu olay hemen her firmada karşılaşılması olağan bir durum bu ülkede.

Hocam, konuyu açma sebebim iade yapmamış olmaları değil zaten. Başta iade yapıldıktan sonra açayım, süreci anlatayım ve alışveriş yapmak isteyen var ise tekrar düşünsün dedim. Daha sonra bu tutumun doğru olmayacağını düşünerek iade yapsınlar yahut yapmasınlar yine de bu süreci anlatmanın doğru olacağına karar verdim. Konunun açılmasının sebebi kesinlikle iade yapmamış olmaları değil. İş o raddeye gelene kadar zaten yapabilecekleri her türlü saçmalığı yaptılar. Ben de önce şikayetvar'a baktım sonra ekşi'yi kontrol ettim ve en son buradaki konulara göz attım. Aslında bu konuyu açmasam da yeterince güven bozan vukuatları mevcut ama yine de anlatmak istedim. Bir tane tecrübe de ben paylaşmış olayım belki hala görmemiş bir iki kişinin vaziyeti görmesine sebep olur umuduyla. Neticede ürün satıp arkasında durmayan itopya ve benzeri bu güruhun var olabilmesine, böyle olabilmesine sebep olan bizleriz. Tavrımızı koysak, sineye çekmek yerine elimizden geleni yapsak öyle ya da böyle bu oluşumlar batmamak için kendilerini adam edecekler zaten.

Herkes firmaları ürün aldığı zaman yorumluyor. Ürünü aldılar ve adreslerine gönderildi. O zaman süper firma. Öneriririm ya da güvenilir firma diye yorumluyorlar.

Ürün almadan yorumlayanlara hiç söylemiyorum. Onları direk görmezden gelmek lazım ama nereden bileceğiz?

Firma güvenirliliği veya kalitesi sorun yaşadığınız zaman anlaşılır. Çözüm odaklılığı ve müşteri memnuniyeti bunu belirler. Ama insanlar anlamakta zorluk çekiyor. Örnek vermek gerekirse Vatan'ı önermiyorum. Ama insanlar almaya devam ediyor. Sonra sorun yaşadıklarında algılayabiliyorlar. Ama iş işten çoktan geçmiş oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı