Mütehhit olmak için gerekli sermaye ne kadar?

Bu verilerle net hesap yapılamaz. Yapacağınız bina hangi şehirde, hangi mevkide, arsa sizin değilse arsa payları ne kadar vs... çok soru sorulması gerek. Ancak işin içinde olmayan kişiler baştan savma rakam sallar böyle uzaktan.

Anladım bende 5 milyona yakın para var diyelim arsayı %45 kat karşılığı alsak dairelerin 1milyon 1 buçuk milyon arası olduğu yerde yapsak bize kaç daire kalır?
İşe başlamak için en az 2 milyon toplamda 8 milyon gibi bir paraya ihtiyacınız olur.
Arsayı saymıyorum.
Bu para dairelerin içine kullanacağınız malzemelerin kalitesine göre değişir

Anladım bende 5 milyona yakın para var diyelim arsayı %45 kat karşılığı alsak dairelerin 1milyon 1 buçuk milyon arası olduğu yerde yapsak bize kaç daire kalır?
İlk verinize dayanarak 9x4=36 daire. %45'i yani ortalama 16/17 daire arsa sahibine verecekseniz size geriye 19 daire falan kalır. Tabii bu 19 daire içinden, 36 dairelik tüm şantiyenin maliyetini çıkacaksınız. Size kalan kar, o kalan daireler işte.

Merhaba. Misal 8-9 katlı bir bina yapacağınızı düşünün. Her katta 4 adet 3+1 daire var diyelim. Bu inşaat için gereken sermaye nedir? Ortalama fiyat söylerseniz sevinirim.

Fiyat nedir kestiremem ama;
Babam müteahhit oradan biliyorum.
Bu aralar özellikle kış sezonu olduğu için işler bayağı bayağı kötü.
Fiyatlar keşke %100 yapsaydı gibi cümleler duyuyorum. (yani kat kat daha fazla) özellikle beton.
Babam %90 kat karşılığı yapıyor. Arsalar çok pahalı.(muhtemelen biliyorsunuzdur bilmeyenler için; arsa müteahhite verilir bina yapılır örneğin 12 daire ise 5'ü toprak sahibinin 7'u müteahhit'in.)
Ek olarak şunu söylemek isterim. Kolay bir iş gibi gözüküyor başka insanlar tarafından galiba ama gerçekten ustaları ayrı (yakın zamanda doğru hatırlıyor isem usta dahi bulunmuyordu bulunsa da yevmiyeleri çok fazlaydı özellikle mülteci olanlar işe bile gelmek istemiyor para hazır iş hazır gelmek istemiyor siz düşünün) ekonomik sıkıntıları ayrı gerçekten stresten doktora bile gitmişti bir ara.
Bu şekilde.

Arsadan arsaya çok fark eder. Çamurla kaplı, doğal su kaynağının patladığı bir arsa düşün. %40 eğim ile kazılarak sokak ile aynı seviyeye indirilecek ve istinat duvarı yapılacak. Duvar diyelim ki 18 metre yüksekliğinde ve 1.5 metre kalınlığında 12mm demir ile yapılacak vs. dersen, sadece arsayı normal hale getirmesi bile milyon TL'leri geçiyor. Bu yüzden net bir fiyat vermek imkansızdır, net fiyat versen bile karşılacağın sorunlar fiyatına 2 katına bile çekebilir. İnşaat sektörü Türkiye'de kumardan ve hırsızlıktan ibaret bana göre.

İlk katı çıkaracak paranız olsun. Geriye kalan katları ilk yaptığınız binaları satarak çıkarsınız.
Sadece ilk katı çıkaracak bir malzeme anlaşması ile tüm katları çıkaracak malzeme anlaşması yaklaşık fiyata gelir zaten,toplu alım diye bir şey var.

@CenkayTokmak diğer konunuza yeterince şey yazdım,niye başka bir konu açma gereksinimi gördünüz ?

istediğiniz cevabı alamadığınız için mi ?

Geri
Yukarı