Müzik Haramdır Bildirisi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kimi belirsiz kişiler tarafından dağıtılan içerikleri, üniversitenin adına kadar taşıyıp adını kötülemek de bana göre yanlıştır. İçeriğe gelirsek müzik konusunda genelleme yapılmadığını varsayarsak yanlış bir şey bulamadım.

Şahsen hiçbir ilahide de ''yıkılsın minareler, açılsın meyhaneler'' gibi söz duymadım...

Eline sağlık kardeşim hislerime tercüme oldun. Dini bilmeyen ve dinden bi haber olan insanlar sırf kendi çıkarları için doğruya yanlış diyorlar. Müslüman olmayabilirsiniz o size kalmış bir şey ama sen kalkıp yasak olan haram olan şeye yok efendim ne haramı dinleyin bir şey olmaz gibi akıl veriyorlar.

Birisi de "Nefsin hoşuna giden veya karamsarlığa iten sesler haramdır." demiş. Bunu Kuran'a dayandırın, ben müzik dinlemeyi bırakacağım.

Kuran'da müziğe dair kesin bir hüküm olmamakla beraber müziği oluşturan
sözlerin münasipliği ile ilgili Lokman Suresi 6. ayete bakılabilir.

Bir de mürtedi öldürün şeklinde de bir hükümün olmadığını da belirtelim. Tabi bu dine inanıyorsanız sizin için değer taşırdı. @UmkuT

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dinen haram olduğunu duymuştum fakat kesinlikle bilmiyorum, ne desem yalan olur. Denildiği gibi televizyona çıkıp müzik haramdır diyenlere inanmak aptallıktır. İslam dinine inan biriyim ama kanıtlanmadan inanmam.

Teşbihte hata olmaz. Allah niyetimizi bilemiyor olamaz ya. O sebeple ben sorun görmüyorum. Asıl sorun Allah ile kul arasına bir şeyler sokmaya çalışanda. Herkes evinin önünü temizlese mahalle tertemiz olur. Ona buna b.k atmaktansa... Değil mi?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

O zaman bunu çok severler...

Ve buna bayılırlar...
Düşenleri kaldıralım lütfen...

SC20171120-174719.png

Mikado MD2012 ile 7/24 Metallica çalıyor...

Son düzenleyen: Moderatör:
Allah eğer insana müzik kulağı vermişse sebepsiz yere vermemiştir. Zaten kötü birşey olsaydı Allah oluşmasına engel olurdu.

Bir kaynaktan şöyle bir şey buldum.
İmam Gazalî Hazretleri ise musikîyi, haram, mekruh ve mubah olmak üzere üç ana başlık altında inceleyerek şöyle der:
Dünya arzusu ve şehvet hisleri ile dolup taşan kimseler için yalnızca bu duyguları tahrik eden sesler haramdır.
Vakitlerinin çoğunu buna veren, meşguliyeti âdet haline getiren kimse için mekruhtur.
Allah sevgisi ile dolup taşan, duyduğu güzel ses kendisinde yalnızca güzel sıfatları tahrik eden kimse için müstehaptır.
İmam Gazalî daha sonra, musikîyi haram kılan şeyin kendisi değil, sonradan ârız olan bazı sebepler olduğunu ifade eder, bunu da şöyle tasnif eder:
"Şarkı söyleyen kadın olur, dinleyen de kadın sesinin şehvetini tahrik edeceğinden korkarsa dinlemek haramdır. Burada haram hükmü müzikten değil, kadının sesinden gelmektedir."

"Şarkı ve türkünün güftesi bozuk, İslâm inancına ve ahlâkına aykırı ise, bunu müzikli veya müziksiz söylemek ve dinlemek haramdır."

Kuran'da müziğe dair kesin bir hüküm olmamakla beraber müziği oluşturan
sözlerin münasipliği ile ilgili Lokman Suresi 6. ayete bakılabilir.
Düzgün bir argümanla cevap verdiğiniz için teşekkür ediyorum. O ayetteki 'lehve'l' kelimesinin yorum katılmayan en mantıklı çevirisi 'anlamsız ve boş' olmalı. Örneğin dramatik eserler, insanları karamsarlığa yöneltse de insanlar bu eserlerden birçok ders çıkarabilirler. Bu yüzden dine kendi kafasına göre genel kurallar koymak yanlış sonuçlar doğuruyor.

Bu da haram olmaz herhalde...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı