Müzik Haramdır Bildirisi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

ndkandr

Kilopat
Daha fazla  
İTÜ'de yayınlanan bildiri. [emoji116]

5a2afb05d3806c203cd20320.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Aptal yobazlar. Bir de neden haramdır kısmında 1.maddeyi "İnsanları Allah yolundan alıkoyması" sebebini göstermişler. Bre fikir yoksunu mahluklar, madem müzik haram, Allah sevgisini dile getiren bunca ilahi, nefes, deyiş ne diye bestelendi? Ne diye asırlarca dilden dile aktarıldı?
Ayrıca Hz. Muhammed'in döneminde kimi çalgıları yasaklaması ve kimilerine de müsaade etmesi ve hatta ashabına bunu teşvik ettiğini belirten kaynaklar bulunmakta. Genç akılların çoğunlukta olduğu bir toplulukta böylesine bağnaz bir hareket bir üniversiteye yakışmaz. Yazık.

Klasik müzik dinleyen biri olarak beni pek ilgilendirmiyor bu kağıtta yazanlar. Bazı sözler kötü olabilir fakat genelleme yapıp "Müzik haramdır" demek pek iyi olmaz. O sözlerin geçtiği şarkıları dinlemezsiniz sizde.

Bre fikir yoksunu mahluklar, madem müzik haram, Allah sevgisini dile getiren bunca ilahi, nefes, deyiş ne diye bestelendi?

İlahinin zaten dini açıdan bir artısı yok. Hatta Allah'ın müzikle anlatılmaması gerektiğinden dolayı dinen uygun olmadığını düşünen birçok insan bulunuyor.

Aslında neden bu..
"Yetimane hüzünleri; insana ümitsizlik veren, sevdiği kimselerden ve nimetlerden ayrılmanın ıztırabını hatırlatan, insanı bedbinliğe, karamsarlığa iten; insanın şehevanî hislerine hitap eden, dinlediği zaman nefsin hoşuna giden sesler ise haramdır, dinlemek caiz değildir."

Kimi belirsiz kişiler tarafından dağıtılan içerikleri, üniversitenin adına kadar taşıyıp adını kötülemek de bana göre yanlıştır. İçeriğe gelirsek müzik konusunda genelleme yapılmadığını varsayarsak yanlış bir şey bulamadım.

Şahsen hiçbir ilahide de ''yıkılsın minareler, açılsın meyhaneler'' gibi söz duymadım...

Bana göre mantıklı bir insanın dine inanması tamamiyle saçmadır. Bir kez daha haklı olduğum şu fotoğraf ile birlikte ispatlanmış oldu :) Zaten "Dinden çıkan ya ikna edilir ya da öldürülür" lafını duyduktan sonra büsbütün soğumuştum dinden.

Bazı insanlar, müzik enstürmanlarıyla yapılan müziğe haram demişler. Hadislere bakarak. Saygı duyuyorum. Bazıları ise söze göre değişir demiştir. Bence de ikincisi. Çünkü isyan, haram aşk, zina, eğlence gibi müzik var ise bunun dinlemesi caiz değildir. Ancak Allah'a yazılmış, uhrevi duyguları arttıranlar caizdir. İkisine de girmeyenler ise başka bir şeyle uğraşmayıp yalnızca müzik dinleniyorsa ve bir yararı yoksa vakit kaybı oluyor.

Müzikle ilahi de yapabilirsiniz, dine hakaret de edebilirsiniz. Bir bıçakla birini de öldürebilirsiniz, sebzeleri doğrayıp güzel bir yemek de hazırlayabilirsiniz. Bıçak kullanımını yasaklamak ne kadar anlamsızsa, müziğin haram olduğunu söylemek de o kadar anlamsız.

Ayrıca soldaki sözler söyleyeni bağlar, benimle veya herhangi birisiyle ne alakası var? Ben bunları söylemeyecek olsam da müzik yapamaz mıyım? Daha önemlisi, bunları söyleyecek olsam da yine müzik yapamaz mıyım? Hani özgürlük? Orada herhangi bir hakaret yok.

Birisi de "Nefsin hoşuna giden veya karamsarlığa iten sesler haramdır." demiş. Bunu Kuran'a dayandırın, ben müzik dinlemeyi bırakacağım.

Sözde din alimlerinin verdiği kararlar İslam'ı bağlamaz, anlayın artık.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı