Mutlu olmak aptal işi midir?

wontagadra

Hectopat
Eskiden daha mutlu olmamızın sebebi daha hayatın gerçekleri ile tanışmamaktı belki de. Çok bilmenin mutluluğu öldürdüğünü düşünüyorum. Yalnızlığa da sebep oluyor bilgelik bence. Siz ne düşünüyorsunuz? Mutluluk düşünmeyi terk etmiş aptallara göre mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Eskiden daha mutlu olmamızın sebebi daha hayatın gerçekleri ile tanışmamaktı belki de. Çok bilmenin mutluluğu öldürdüğünü düşünüyorum. Yalnızlığa da sebep oluyor bilgelik bence. Siz ne düşünüyorsunuz? Mutluluk düşünmeyi terk etmiş aptallara göre mi?

Abiciğim zaten 70 senelik ömrün var bana zevk veren şeyleri yapmak yerine niye canımı acıtan şeyleri düşüneyim bunun gibi bunun kendine hiçbir yararı yok mutluluğun da bokunu çıkarmamak gerek aşırı mutlu olup kör olmayın yeterli.

Mutluluğu bulan insanlara vurulan damgalar beni güldürüyor ya. Memnuniyetsizlik ruhunun derinliklerine işlemiş insanların, gülümseyen ve gülümseten insanlara duyduğu kıskançlığın bir dışa vurumu bana kalırsa.

Mutluluk süreğen bir durumdur. Erdemin, ahlakın ve bilginin birlikteliği ile hasıl olur. Anlık duygusal devinimler ile oluşan, arzu edilene ulaşılmasının karşılığı ise sevinç ya da hazdır. Ikisini birbirine boca edip, mutluluk düşüncesizlikten ya da cehaletten doğar demek saçmalıktır.

Bence bu hayatta aptal olunmalı.

Bilgi arttıkça hayata olan bakış açısı değişir ve insanlardan soğursunuz. En azından kendi seviyenizden daha üst seviyede biriyle konuşmak isterseniz.

Aptal olmak öyle mi ha senden üst ha aşağı aynı bildiğini okul saçma düşüncelerini paylaşır eğlenirsin.

Mutluluk zor bir şey değil aptal olmaya da gerek yok mutluluk için sadece senin hayatını güzelleştirebileeck seni mutlu edecek kişi, kişiler, nesne, nesneler, uğraş veya uğraşlar gerekmektedir.

Mutluluğu bilmem ancak bilgelik yalnızlığa sebep olur, çünkü insanlar gerçeklerden korkar. Gerçeği bilenden/söyleyenden kaçarlar, sakınırlar(yaşandı).

Küçükken temizdik, doğaldık. Herkese güvenirdik. Hayatı güllük gülistanlık zannederdik. Sonra biraz büyüdük ve;
Paramızı arkadaşımızla paylaştık, enayi damgası yedik, veya yiyenleri gördük,
Kız arkadaşımız oldu, aldatıldık, veya aldatılanları gördük,
Ekonomik anlamda sıkıntıya girdik, veya girenleri gördük,
vs. vs. Uzar uzar gider.
Bu süreçte ise ÖĞRENDİK.
Bir kadına yaklaşırken "acaba tacizci zanneder mi?" diye düşünmeye başladık, veya birine borç para verirken "acaba borcunu öder mi? diye aklımızdan geçirmeye başladık.
Böyle şeyleri kafamıza takmaya başladık. Kendimizi her konuda frenler olduk.
Sonuç olarak dünyanın en hızlı büyüyen bitkisi bambu, bir günde 90 cm kadar uzayabilir.

Geri
Yukarı