Ön yargılı olmak gerekli midir?

• Konuyu başlatan Fikop
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 19
  • Görüntüleme 793
Önyargı arkası boş ya da yetersiz dayanaklardan ortaya çıkar. Bir insanın sadece kıyafetine bakarak onun maddi durumunu tahmin etmek önyargıdır ama hem kıyafetine hem konuşmasına hem hal ve hareketlerine hem de kültürel zenginliğine bakarak maddi durumunu tahmin etmek analitik varsayımdır. Önyargı aceleci bir analitik varsayımdır.

Dediğiniz hemen önyargı bildirme durumu refleksif bir analitik varsayım yürütmektir. Bir durum olmuştur sen onun bir benzerini geçmişte yaşamışsındır, bu durumda beynin hemen sana o anki olayların sonuçlarını hatırlatır. Kapsamlı düşünerek ulaşılan her sonuç analitik varsayım kapsamına girer. Bu işlem çok hızlı işlediği için önyargı zannedersin ama durum farklıdır. Buna önyargı demek doğru değil.
Analitik varsayım, bir veya birden fazla duyu organıyla toplamış olduğumuz verilerin beyin süzgecinden geçirmesinden sonra bir sonuca varılarak bunların yürürlüğe koyulması değil midir? Önyargı beyin süzgeci kısmını es geçerek geçmişte var olan bir deneyim vb. olay sonucu kişinin elde etmiş olduğu bir bilgiyi yine analitik düşünmeye benzer şekilde toplamış olduğu verileri beyin süzgecinden geçirmek yerine ezber olan bir deneyimi baz alarak kararı direkt olarak dışa vurmak değil midir? Temelde aynı sayılabilecek, ancak farklı olan iki kavramı tartışıyor gibiyiz.

Ayrıca bir şey düşünceyi veri toplamadan elde edemeyiz. Sizin dediklerinize göre ben hiçbir şekilde önyargılı olamam. Çünkü istesem de istemesem de her yaşadığım an çevremden veri topluyorum ve bunları istemli veya istemsiz olarak değerlendiriyor, duruma göre tepki veriyorum.

Bu cümlenizi biraz daha açabilir misiniz?
İçgüdülerin sebebiyle bilinçaltında bazı olgular yaşanıyor, son değerlendirmeler içinse karşındaki veriyi düşünerek analiz ediyorsun.

Belki önyargı sürecine bilginin değerlendirilip işlenmesi de diyebiliriz. Neticede problemi analiz ederek sonuca göre eylemde bulunuyorsun.

İçgüdülerin sebebiyle bilinçaltında bazı olgular yaşanıyor, son değerlendirmeler içinse karşındaki veriyi düşünerek analiz ediyorsun.

Belki önyargı sürecine bilginin değerlendirilip işlenmesi de diyebiliriz. Neticede problemi analiz ederek sonuca göre eylemde bulunuyorsun.
Hmm haklısınız, peki bu durumdan kurtulmak mümkün mü? Toplumda ''kötü'' olarak görülen bu durumdan kurtulabilir miyiz? Cevap kesinlikle hayır ancak @nexpugnable gibi insanlar kötü görüp bu durumdan nasıl sıyrılabileceklerini düşünüyor.

Hmm haklısınız, peki bu durumdan kurtulmak mümkün mü? Toplumda ''kötü'' olarak görülen bu durumdan kurtulabilir miyiz? Cevap kesinlikle hayır ancak @nexpugnable gibi insanlar kötü görüp bu durumdan nasıl sıyrılabileceklerini düşünüyor.
Net bir şekilde "bu kötüdür, kötü olduğu için kurtulmalıyım" demek doğru olmaz bence, çünkü önyargı dediğimiz şey vücudun savunma mekanizması ama ne kadar uzak durman gerektiğine karar verebilirsin.

Kişi önce kendini iyi bilmelidir sonra kendini denetlemeyi bilmelidir.

Ön yargı aslında bir öngörüdür, kişi öngörebilir ama "ön yargı" denetim altında tutulmalıdır.

Bir kişi, dayanağı olmayan yargılarını başkalarıyla paylaşmamalıdır ayrıca da birisinin dediği dayanaksız bir şeye %100 inanmamalıdır, kefil olmamalıdır. Başınızda kulaktan dolma bilgi olmamalı.

Ön yargılar, eylemlerinizi etkilememelidir. Örneğin tanımadığınız serseri görünüşlü birisi ile tanımadığınız düzgün görünüşlü birisine aynı şekil davranmayı bilmelisiniz.
Bir kişi tarafından başınızda oluşturduğunuz bir yargıya hemen "%100 doğru" dememelisiniz.
Söylemesi kolay olabilir... Oldukça tarafsız, özgür bir baş yapınız olmalı.

Ön yargı bir savunma mekanizmasıdır. Bunu sadece dine veya ırka bağlamayın, gece vakti sokakta üstü başı dağınık, kapşonlu, yalpalaya yalpalaya yürüyen adama karşı duyacağın korku da bir ön yargıdır ve nadiren de olsa seni tecavüzden kurtarabilir.

Ön yargı bir savunma mekanizmasıdır. Bunu sadece dine veya ırka bağlamayın, gece vakti sokakta üstü başı dağınık, kapşonlu, yalpalaya yalpalaya yürüyen adama karşı duyacağın korku da bir ön yargıdır ve nadiren de olsa seni tecavüzden kurtarabilir.
Sadece ırk veya dine bağlamıyoruz o konuda endişeniz olmasın. Ayrıca yukarıda da sizin gibi bunun bir savunma mekanizması araçlarından birisi olduğunu belirttim. Benim merak ettiğim konu toplumda var olan ''ön yargılarınızdan kurtulun!'' tarzı sözde tavsiye olan bu saçmalıkların doğruluk payının ne olduğu.

Geri
Yukarı