Nasıl asker olabilirim?

Düzenli ders çalışmayı doğru buluyorum ben de fakat çevremde çok çalışmalısınız ya da çok çalışma akıllı çalış deniliniyor. Düzenli çalışmaktan kastınız nedir? Detaylandırabilir misiniz?

Sözlü mülakat için bolca kitap okuyorum, olay yani doğru cevap vermekten öte doğru şeyleri söylemek, yalan söylememek yani. Hmm anladım. Diksiyon için kitap okumanın faydalarını gördüm, birilerine bir şey anlatmayı da seviyorum mesela diksiyonuma faydası olabilecek şeyler önerir misiniz bunlar dışında?
DHO'ya girmek için muhteşem bir puana ihtiyacın yok. Normal bir şekilde çalış yeter.

Deniz harp Okulu'nu kazanmak, sat olma yolundaki kolay adımlardan birisi. Düzenli ders çalışırsan emin ol yaparsın.

Sözlü mülakattan da korkma. Sadece şunu bil, sözlü mülakatta olay sorulara doğru cevap vermek değil, yalan söylememek. En çok buna dikkat ediyorlar çünkü. Bir de Türkiye'nin yakın tarihinde yaşadığı darbe gibi olayları bilsen senin için iyi olur. Bunların dışında genel kültür sorusu soruyorlar zaten. Diksiyonunun da düzgün olması lazım ayrıca.

Sat'ı diğer birimler ayıran şey ciddi anlamda dünyanın en zor askeri eğitimlerinden birini alması. Eğitim programı 1963 yılında Amerikalı seal komandolarından yardım alınarak hazırlandı ve sürekli geliştirildi. Bu eğitimde askerler hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak en kötü savaş ortamına hazırlanıyorlar.

Tsk içerisindeki en elit iki birlik özel kuvvetler ve sat olsa da, Sat'ın biraz daha elit olduğunu söylemek yanlış olmaz. (biri diğerinden daha iyi demiyorum, sat daha seçkin bir birlik sadece.) Özel kuvvetler her yıl 200-300 mezun verirken, Sat'lar en fazla 10-15 mezun verebiliyor. Bunun bir sebebi ökk tüm kuvvetlerden alım yaparken Sat'ın sadece deniz kuvvetlerinden alım yapıyor olması, ve de eğitimleri tabii ki.

Yani bu mesleğe karar vermeden önce, Türkiye'nin ve dünyanın en elit askerli birliğine girmek istediğinizin farkına varın. Bunu motivasyonunuzu düşürmek için değil, güzel ve zorlu bir yola çıkacağınızı bilin diye söylüyorum. Sorunuz varsa sorun lütfen. @İbrahim5098

Evet, havada karada denizde denizaltında aktif rol alabilir. Bu yüzden kendini ruhen bedenen ve fiziken en iyi yetiştirmesi gerekiyor. Başarabilir miyim acaba? Ali türkşen, namık ekin, Samet kuru gibi sat komandolarınu yakından takip ediyorum bilgim var kuruluşu hakkında.
Deniz harp Okulu'nu kazanmak, sat olma yolundaki kolay adımlardan birisi. Düzenli ders çalışırsan emin ol yaparsın.

Sözlü mülakattan da korkma. Sadece şunu bil, sözlü mülakatta olay sorulara doğru cevap vermek değil, yalan söylememek. En çok buna dikkat ediyorlar çünkü. Bir de Türkiye'nin yakın tarihinde yaşadığı darbe gibi olayları bilsen senin için iyi olur. Bunların dışında genel kültür sorusu soruyorlar zaten. Diksiyonunun da düzgün olması lazım ayrıca.

Sat'ı diğer birimler ayıran şey ciddi anlamda dünyanın en zor askeri eğitimlerinden birini alması. Eğitim programı 1963 yılında Amerikalı seal komandolarından yardım alınarak hazırlandı ve sürekli geliştirildi. Bu eğitimde askerler hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak en kötü savaş ortamına hazırlanıyorlar.

Tsk içerisindeki en elit iki birlik özel kuvvetler ve sat olsa da, Sat'ın biraz daha elit olduğunu söylemek yanlış olmaz. (biri diğerinden daha iyi demiyorum, sat daha seçkin bir birlik sadece.) Özel kuvvetler her yıl 200-300 mezun verirken, Sat'lar en fazla 10-15 mezun verebiliyor. Bunun bir sebebi ökk tüm kuvvetlerden alım yaparken Sat'ın sadece deniz kuvvetlerinden alım yapıyor olması, ve de eğitimleri tabii ki.

Yani bu mesleğe karar vermeden önce, Türkiye'nin ve dünyanın en elit askerli birliğine girmek istediğinizin farkına varın. Bunu motivasyonunuzu düşürmek için değil, güzel ve zorlu bir yola çıkacağınızı bilin diye söylüyorum. Sorunuz varsa sorun lütfen. @İbrahim5098

Evet bence de sat daha zorlu eğitim verdiğinden girmesi zor yüzde 10 gibi mezun verme oranı var lakin ökk da bu oran yüzde 90ları buluyor sat bu yüzden seçkin ama her birlik çok değerlidir, kıymetlidir.

Bu mesleğe kararımı 5. sınıfta verdim lakin karar verirken ben sat olacağım değildi hiçbir zaman. Amacım kendimi yetiştirmek ve her şartta ne olursa olsun mücadele etmek. Lakin kazanamayabilirim bundan korkuyorum nasıl hazırlanmalıyım? Sormak istediğim en temel soru bu olacak sanırsam. Hayırlısı askeriye değilse diye düşünüyorum bazen ama kendime inanıyorum asker olmayı istiyorum neden istiyorum? Askerler kendilerini zorluyorlar ve en iyisi için mücadele ediyorlar. Alacağım eğitimin kalitesi de en üst düzeyde olacağından kendimi asker olarak görmek beni en dip, en motivasyonsuz, en çaresiz anımda dahi ayağa kaldıran temel etken. En kötü hissettiğim zamanda kendimi asker olarak düşünüyorum ve beni ayakta tutan şeyin bu olduğuna inanıyorum. Çok teşekkürler zaman ayırdığınız için.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı