Nasıl asker olabilirim?

İbrahim5098

Attopat
Daha fazla  
Herkese merhaba. Ben 11. sınıf sayısal öğrencisiyim. Hedefim sat komando kursuna katılmak. 5 aydır spor salonuna gidiyorum ilk 3 ay Full body, son iki ay split çalışıyorum. 1,78 boy, 58,60 kilom. Şınavda Max 67 yaptım 1 dk da denemedim. Benchpress 40 kilo. Barfiks 9 tekrar yapabiliyorum. 400M 1dk17 sn de koştum en son. 1dk 9 sn kadar düşmüştü. 1 sene var, en iyi şekilde ister MSÜ YKS ister spor olsun kazanabilir miyim? Korkum sözlü mülakatta elenmek. Soğuktan korkuyorum bir de elimden geldiğince soğuk duş almaya çalışıyorum. Sat kursuna girebilir miyim? Sağlık sorunumun olmadığını düşünüyorum, hangi testlere baktırmam gerek? Neler tavsiye edersiniz? Terhim, deniz harp, deniz astsubay eğer olmazsa hava harp, kara harp, kara astsubay, jandarma, jandarma astsubay olacak. Rütbe vs umurumda değil. Kendimi en iyi yetiştirmek istiyorum ruhen bedenen eğitimi olarak. @hadwiger. Bilgili olanlar yardım ederse sevinirim teşekkürler. Sat olabilir miyim? Sat olmak için nasıl bir yol izlemem gerek? Sat olanlar neyi farklı yapıyor? Kendimi nasıl yetiştirebilirim? Köyde yaşıyorum koşu falan yapabilirim 4 gün spora gidiyorum. Önerileriniz varsa sevinirim tekrardan çok teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sat komandosu olmak için öncelikle askeri lise, Anadolu liseleri, düz liseler veya meslek liselerinin birisinden mezun olduktan sonra sınavla deniz astsubay veya deniz harp okuluna girmeniz gerekmektedir. Deniz astsubay okulu astsubay yetiştirmekle beraber eğitim süresi 2 senedir. Deniz harp okulu ise subay yetiştirir ve eğitim süresi 4 yıldır. Sat komandosu olmak için bu okullarda son sınıfa gelmeniz gerekmektedir. Son sınıfa geldiğinizde görevli sat personelinden bazı kişiler okula gelip sat komandosu olmak için gönüllü olanların isimlerini alırlar. Burada gönüllülük esastır. Çünkü verilecek olan eğitimin zorluğu ve mesleğin tehlikesi düşünüldüğünde gönüllülük esası zorunlu olmaktadır.

Okulu bitirdikten sonra gönüllü olan subay ve astsubaylar temmuz ayında eğitime başlamaktadırlar. Eğitim süreci oldukça ağır şartlarda gerçekleştirilmektedir. Subay ve astsubaylar 44 ayrı dalda eğitime tabii tutulurlar ve eğitim süresi de buna bağlı olarak 50 haftaya varabilir. Sat komandosu eğitimleri sırasında kesinlikle ara verilemeyeceği gibi, kişisel elektronik eşyalarınızın da yanınızda bulundurmak yasaktır. Eğitim süresince dış dünya ile hiçbir bağlantınız yoktur.

Eğitim sürecinin çok zor olmasından dolayı, eğitime başlayan kursiyerlerden çok azı eğitimi tamamlar. Sat komandosu eğitimlerinin en zor kısmı “cehennem haftası eğitimi” de denilen, eğitimin son haftasıdır. Kursiyerlerin tüm haftada toplam sadece 4 saat uyumalarına izin verilir, yiyeceklerini doğadan karşılarlar, psikolojik ve fiziki açıdan dayanılması oldukça güç durumlara tabii tutulurlar. Bu haftayı da başarıyla geçenler artık deniz komandosu yani sat komandosu olmaya hak kazanırlar.

Bu eğitimlerin bu denli zorlu olmalarının elbette sebepleri bulunmaktadır. Hatta eğitim süresinde gördükleriniz, görev süresi boyunca göreceklerinizin yanında oldukça basit bile kalabilir. Bu sebepten dolayı bu aşamaları başarı ile geçemeyen kimse sat komandosu olamaz. Sat komandosu eğitimleri sırasında ayrılanlar ise deniz kuvvetlerinin çeşitli birimlerine atanmaktadır.

Sat komandosu olmak için öncelikle askeri lise, Anadolu liseleri, düz liseler veya meslek liselerinin birisinden mezun olduktan sonra sınavla deniz astsubay veya deniz harp okuluna girmeniz gerekmektedir. Deniz astsubay okulu astsubay yetiştirmekle beraber eğitim süresi 2 senedir? Deniz harp okulu ise subay yetiştirir ve eğitim süresi 4 yıldır. Sat komandosu olmak için bu okullarda son sınıfa gelmeniz gerekmektedir. Son sınıfa geldiğinizde görevli sat personelinden bazı kişiler okula gelip sat komandosu olmak için gönüllü olanların isimlerini alırlar. Burada gönüllülük esastır. Çünkü verilecek olan eğitimin zorluğu ve mesleğin tehlikesi düşünüldüğünde gönüllülük esası zorunlu olmaktadır.

Okulu bitirdikten sonra gönüllü olan subay ve astsubaylar temmuz ayında eğitime başlamaktadırlar. Eğitim süreci oldukça ağır şartlarda gerçekleştirilmektedir. Subay ve astsubaylar 44 ayrı dalda eğitime tabii tutulurlar ve eğitim süresi de buna bağlı olarak 50 haftaya varabilir. Sat komandosu eğitimleri sırasında kesinlikle ara verilemeyeceği gibi, kişisel elektronik eşyalarınızın da yanınızda bulundurmak yasaktır. Eğitim süresince dış dünya ile hiçbir bağlantınız yoktur.

Eğitim sürecinin çok zor olmasından dolayı, eğitime başlayan kursiyerlerden çok azı eğitimi tamamlar. Sat komandosu eğitimlerinin en zor kısmı “cehennem haftası eğitimi” de denilen, eğitimin son haftasıdır. Kursiyerlerin tüm haftada toplam sadece 4 saat uyumalarına izin verilir, yiyeceklerini doğadan karşılarlar, psikolojik ve fiziki açıdan dayanılması oldukça güç durumlara tabii tutulurlar. Bu haftayı da başarıyla geçenler artık deniz komandosu yani sat komandosu olmaya hak kazanırlar.

Bu eğitimlerin bu denli zorlu olmalarının elbette sebepleri bulunmaktadır. Hatta eğitim süresinde gördükleriniz, görev süresi boyunca göreceklerinizin yanında oldukça basit bile kalabilir. Bu sebepten dolayı bu aşamaları başarı ile geçemeyen kimse sat komandosu olamaz. Sat komandosu eğitimleri sırasında ayrılanlar ise deniz kuvvetlerinin çeşitli birimlerine atanmaktadır.

Teşekkür ederim öncelikle Anadolu lisesi öğrencisiyim. Askeri liseler kapatıldığı için Anadolu lisesini seçtim. Belirttiğim gibi hedefim deniz harp okulu fakat kazanamazsam korkusu var. 3 tane sat komandosunun yazdığı kitabı okudum. Eğitim şartlarını biliyorum. Korkum var kazanamazsam diye bu yüzden ben de elimden geldiğince çalışmalarıma başladım. Nasıl kazanabilirim harp okulu nu? Nasıl bir yol izlemem gerekiyor? @Jira,siz de cevaplarsanız sevinirim.

Teşekkür ederim öncelikle Anadolu lisesi öğrencisiyim. Askeri liseler kapatıldığı için Anadolu lisesini seçtim. Belirttiğim gibi hedefim deniz harp okulu fakat kazanamazsam korkusu var. 3 tane sat komandosunun yazdığı kitabı okudum. Eğitim şartlarını biliyorum. Korkum var kazanamazsam diye bu yüzden ben de elimden geldiğince çalışmalarıma başladım. Nasıl kazanabilirim harp okulu nu? Nasıl bir yol izlemem gerekiyor? @Jira,siz de cevaplarsanız sevinirim.

Derslerine adam gibi çalış ve vücudun sağlam olsun bunlar yeterli.

Derslerine adam gibi çalış ve vücudun sağlam olsun bunlar yeterli.

İkisini beraber sağlam şekilde yapmak için çabalıyorum. Bunun dışında bolca kitap okuyorum okuduğum kitapları unutmamak içinde özet çıkarıyorum hayata uygulamaya çalışıyorum. Umarım hayırlısı olur. Teşekkürler.

Eğer spor yapmıyorsan bugün ilk işin bir spor salonuna yazılmak olsun. 2 senede filinta gibi olursun.

Deniz Harp Okulu'nu kazanmak, SAT olma yolundaki kolay adımlardan birisi. Düzenli ders çalışırsan emin ol yaparsın.

Sözlü mülakattan da korkma. Sadece şunu bil, sözlü mülakatta olay sorulara doğru cevap vermek değil, yalan söylememek. En çok buna dikkat ediyorlar çünkü. Birde Türkiye'nin yakın tarihinde yaşadığı darbe gibi olayları bilsen senin için iyi olur. Bunların dışında genel kültür sorusu soruyorlar zaten. Diksiyonunun da düzgün olması lazım ayrıca.

SAT'ı diğer birimler ayıran şey ciddi anlamda dünyanın en zor askeri eğitimlerinden birini alması. Eğitim programı 1963 yılında Amerikalı SEAL komandolarından yardım alınarak hazırlandı ve sürekli geliştirildi. Bu eğitimde askerler hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak en kötü savaş ortamına hazırlanıyorlar.

TSK içerisindeki en elit iki birlik Özel Kuvvetler ve SAT olsa da, SAT'ın biraz daha elit olduğunu söylemek yanlış olmaz. (Biri diğerinden daha iyi demiyorum, SAT daha seçkin bir birlik sadece.) Özel Kuvvetler her yıl 200-300 mezun verirken, SAT'lar en fazla 10-15 mezun verebiliyor. Bunun bir sebebi ÖKK tüm kuvvetlerden alım yaparken SAT'ın sadece Deniz Kuvvetlerinden alım yapıyor olması, ve de eğitimleri tabi ki.

Yani bu mesleğe karar vermeden önce, Türkiye'nin ve dünyanın en elit askerli birliğine girmek istediğinizin farkına varın. Bunu motivasyonunuzu düşürmek için değil, güzel ve zorlu bir yola çıkacağınızı bilin diye söylüyorum. Sorunuz varsa sorun lütfen. @İbrahim5098

Deniz harp Okulu'nu kazanmak, sat olma yolundaki kolay adımlardan birisi. Düzenli ders çalışırsan emin ol yaparsın.

Sözlü mülakattan da korkma. Sadece şunu bil, sözlü mülakatta olay sorulara doğru cevap vermek değil, yalan söylememek. En çok buna dikkat ediyorlar çünkü. Bir de Türkiye'nin yakın tarihinde yaşadığı darbe gibi olayları bilsen senin için iyi olur. Bunların dışında genel kültür sorusu soruyorlar zaten. Diksiyonunun da düzgün olması lazım ayrıca.

Sat'ı diğer birimler ayıran şey ciddi anlamda dünyanın en zor askeri eğitimlerinden birini alması. Eğitim programı 1963 yılında Amerikalı seal komandolarından yardım alınarak hazırlandı ve sürekli geliştirildi. Bu eğitimde askerler hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak en kötü savaş ortamına hazırlanıyorlar.

Tsk içerisindeki en elit iki birlik özel kuvvetler ve sat olsa da, Sat'ın biraz daha elit olduğunu söylemek yanlış olmaz. (biri diğerinden daha iyi demiyorum, sat daha seçkin bir birlik sadece.) Özel kuvvetler her yıl 200-300 mezun verirken, Sat'lar en fazla 10-15 mezun verebiliyor. Bunun bir sebebi ökk tüm kuvvetlerden alım yaparken Sat'ın sadece deniz kuvvetlerinden alım yapıyor olması, ve de eğitimleri tabii ki.

Yani bu mesleğe karar vermeden önce, Türkiye'nin ve dünyanın en elit askerli birliğine girmek istediğinizin farkına varın. Bunu motivasyonunuzu düşürmek için değil, güzel ve zorlu bir yola çıkacağınızı bilin diye söylüyorum. Sorunuz varsa sorun lütfen. @İbrahim5098

Düzenli ders çalışmayı doğru buluyorum ben de fakat çevremde çok çalışmalısınız ya da çok çalışma akıllı çalış deniliniyor. Düzenli çalışmaktan kastınız nedir? Detaylandırabilir misiniz?
Deniz harp Okulu'nu kazanmak, sat olma yolundaki kolay adımlardan birisi. Düzenli ders çalışırsan emin ol yaparsın.

Sözlü mülakattan da korkma. Sadece şunu bil, sözlü mülakatta olay sorulara doğru cevap vermek değil, yalan söylememek. En çok buna dikkat ediyorlar çünkü. Bir de Türkiye'nin yakın tarihinde yaşadığı darbe gibi olayları bilsen senin için iyi olur. Bunların dışında genel kültür sorusu soruyorlar zaten. Diksiyonunun da düzgün olması lazım ayrıca.

Sat'ı diğer birimler ayıran şey ciddi anlamda dünyanın en zor askeri eğitimlerinden birini alması. Eğitim programı 1963 yılında Amerikalı seal komandolarından yardım alınarak hazırlandı ve sürekli geliştirildi. Bu eğitimde askerler hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak en kötü savaş ortamına hazırlanıyorlar.

Tsk içerisindeki en elit iki birlik özel kuvvetler ve sat olsa da, Sat'ın biraz daha elit olduğunu söylemek yanlış olmaz. (biri diğerinden daha iyi demiyorum, sat daha seçkin bir birlik sadece.) Özel kuvvetler her yıl 200-300 mezun verirken, Sat'lar en fazla 10-15 mezun verebiliyor. Bunun bir sebebi ökk tüm kuvvetlerden alım yaparken Sat'ın sadece deniz kuvvetlerinden alım yapıyor olması, ve de eğitimleri tabii ki.

Sözlü mülakat için bolca kitap okuyorum, olay yani doğru cevap vermekten öte doğru şeyleri söylemek, yalan söylememek yani. Hmm anladım. Diksiyon için kitap okumanın faydalarını gördüm, birilerine bir şey anlatmayı da seviyorum mesela diksiyonuma faydası olabilecek şeyler önerir misiniz bunlar dışında?

Yeni konular

Geri
Yukarı