Nasıl bu kadar kesin konuşabiliyorsunuz?

• Konuyu başlatan VP67
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 315
  • Görüntüleme 13B
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

VP67

Hectopat
Sorum herkese. İnanan, inanmayan, arada kalan ya da kendini her nasıl tanımlıyorsa. Ateist olanlar bir tanrının olmadığına nasıl bu kadar emin olabiliyor? Ya da herhangi bir dine inanan kişi nasıl bu kadar emin olabiliyor? Teist veya ateist, deist ya da agnostik hiç fark etmez, nasıl bu kadar kesin konuşabiliyorsunuz? Bunu gerçekten merak ediyorum.

Benim, kesin böyle olacak diyebileceğim bir delilim yok. Mesela ölümden sonra şu olacak bu olacak diye bir kanıtım yok. Ya da bir yaratan vardır/yoktur demek için herhangi bir delilim yok. Matematik işlemi gibi 2 artı 2 eşittir 4 eder diyebileceğimiz bir kesinlik yok yani ortada. Hangi inanca sahip olursa olsun kesin konuşan herkese sorum şu ki, siz nereden biliyorsunuz? Evren yaratılırken orada mıydınız, veyahut evrenin ezeli olduğunu nereden biliyorsunuz, gözünüzle mi gördünüz?

Son olarak benim kanaatim; herkes inanmak istediğine inanıyor. Birisine delil olarak gelen bir şey, diğerine komik gelebiliyor, ya da tam tersi. Benim inancım islam. Çünkü bana en mantıklı gelen inanç sistemi bu. He bana sorarsanız delilin nedir diye, belki size, sizi ikna edebilecek herhangi bir delil gösteremem. Ya da delil olarak gösterebileceğim şeyler bazılarına mantıklı gelebilirken, bazılarına saçmalık gelebilir. Bunun için hangi inanç sistemi olursa olsun size delil göstereceğim diyenler boşa kürek çekiyor. Çünkü yukarıda da dediğim gibi 2 artı 2 eşittir 4 diyebileceği kimsenin elinde kesin bir bulgu yok. Herkes kendince delil gösteriyor. Herkesin delili kendine göre doğru. Ama asıl doğru olanın ne olduğunu kimse bilmiyor. Herkes asıl doğrunun ne olduğu sorusuna inanmak istediğine inanarak cevap buluyor.

Sorum herkese. İnanan, inanmayan, arada kalan ya da kendini her nasıl tanımlıyorsa. Ateist olanlar bir tanrının olmadığına nasıl bu kadar emin olabiliyor? Ya da herhangi bir dine inanan kişi nasıl bu kadar emin olabiliyor? Teist veya ateist, deist ya da agnostik hiç fark etmez, nasıl bu kadar kesin konuşabiliyorsunuz? Bunu gerçekten merak ediyorum.

Benim, kesin böyle olacak diyebileceğim bir delilim yok. Mesela ölümden sonra şu olacak bu olacak diye bir kanıtım yok. Ya da bir yaratan vardır/yoktur demek için herhangi bir delilim yok. Matematik işlemi gibi 2 artı 2 eşittir 4 eder diyebileceğimiz bir kesinlik yok yani ortada. Hangi inanca sahip olursa olsun kesin konuşan herkese sorum şu ki, siz nereden biliyorsunuz? Evren yaratılırken orada mıydınız, veyahut evrenin ezeli olduğunu nereden biliyorsunuz, gözünüzle mi gördünüz?

Son olarak benim kanaatim; herkes inanmak istediğine inanıyor. Birisine delil olarak gelen bir şey, diğerine komik gelebiliyor, ya da tam tersi. Benim inancım İslam. Çünkü bana en mantıklı gelen inanç sistemi bu. He bana sorarsanız delilin nedir diye, belki size, sizi ikna edebilecek herhangi bir delil gösteremem. Ya da delil olarak gösterebileceğim şeyler bazılarına mantıklı gelebilirken, bazılarına saçmalık gelebilir. Bunun için hangi inanç sistemi olursa olsun size delil göstereceğim diyenler boşa kürek çekiyor. Çünkü yukarıda da dediğim gibi 2 artı 2 eşittir 4 diyebileceği kimsenin elinde kesin bir bulgu yok. Herkes kendince delil gösteriyor. Herkesin delili kendine göre doğru. Ama asıl doğru olanın ne olduğunu kimse bilmiyor. Herkes asıl doğrunun ne olduğu sorusuna inanmak istediğine inanarak cevap buluyor.

Düşünce tarzınız agnostizme uyuyor.

Bir Müslüman Allah'ın varlığı konusunda tereddüt eder mi? Hayır, etmez. İşte biz de etmiyoruz olmadığınnda. Eminiz.

Ben de müslümanım. Allah'ın varlığı konusunda tereddüt etmiyorum haliyle. Ama kesin konuşma konusunda müslümanlar için mantıklı olan argümanlar, inanmayanlar için saçma geliyor. Aynı şekilde dine inanmayanların da, dini inancı olanlara karşı sunduğu argümanlar bizlere saçma geliyor.

Benim sorduğum asıl husus, hangi inanca sahip olursa olsun, insanlar nasıl bu kadar kesin konuşabiliyorlar.

Adı üstünde inanç. Bunun matematiği yok. Bir şeyler kanıtlamaya çalışanlar bir avuç beyinsiz. İsteyen istediğine inanır ve kimse de bir şey diyemez.

Gerçekten bir şeyler kanıtlamaya çalışanlar için söylediğiniz sözlere sonuna kadar katılıyorum.

• Mutlak Teist: "Tanrı %100 vardır ve ben, Tanrı'nın var olduğuna inanmakla kalmıyorum; Tanrı'nın var olduğunu biliyorum."
  • De Facto Teist: "Tanrı'nın var olduğundan %100 emin değilim; ancak hayatımı, Tanrı'nın var olduğu varsayımına göre yaşamayı tercih ederim."
  • Deist: "Tanrı vardır; ancak insanlarla iletişime geçmez/geçmemiştir; dolayısıyla kitaplara dayalı anlatım ve kavramlar (din, kutsal kitaplar, peygamberler, vb.) hatalıdır."
  • Panteist: "Tanrı, Evren'in ta kendisidir. Evren'den ayrı, kişiselleştirilmiş bir Tanrı bulunmamaktadır. Biz, zaten Tanrı'nın içerisindeyiz."
  • Agnostik Teist: "Tanrı'nın var olduğunu düşünüyorum; ancak buna rağmen varlığı veya yokluğunun bilinemeyeceği kanaatindeyim."
  • Teizme Yakın Kararsız: "Tanrı'nın var olduğuna dair ciddi şüphelerim olsa da, Tanrı'nın var olduğuna inanmaya meyilliyim."
  • İetsizm: "Tanrı'nın varlığına inanmıyorum, ama bir şeyler (Hollandaca: "iets") veya bir güç olmalı."
  • Agnostik/Kararsız: "Tanrı'nın var olup olmadığını bilmenin bir yolu yoktur." veya "Tanrı %50 ihtimalle vardır."
  • Ignostik: "Tanrı'nın varlığına yönelik fikir ve sorular anlamsızdır; çünkü tanrı kavramının tutarlı olan ve belirsiz olmayan hiçbir tanımı yoktur; diğer tüm pozisyonlar Tanrı kavramıyla ilgili çok sayıda varsayıma dayanmaktadır."
  • Apateist: "Tanrı var olsa da, olmasa da fark etmez. Bunu bilmenin bize hiçbir faydası ya da zararı yoktur, dolayısıyla Tanrı yokmuş gibi davranmakta herhangi bir sakınca bulunmamaktadır."
  • Ateizme Yakın Kararsız: "Tanrı'nın var olduğuna dair ciddi şüphelerim olsa da, Tanrı'nın var olmadığına inanmaya meyilliyim."
  • Agnostik Ateist: "Tanrı'nın var olmadığını düşünüyorum; ancak buna rağmen varlığı veya yokluğunun bilinemeyeceği kanaatindeyim."
  • De Facto Ateist: "Tanrı'nın var olmadığından %100 emin değilim; ancak var olma ihtimali önemsenmeyecek kadar azdır. Bu nedenle hayatımı, Tanrı'nın var olmadığı varsayımına göre yaşamayı tercih ederim."
  • Mutlak Ateist: "Tanrı %100 ihtimalle yoktur ve ben, Tanrı'nın var olduğuna sadece inanmamakla kalmıyorum; Tanrı'nın var olmadığını biliyorum."

Ben de müslümanım. Allah'ın varlığı konusunda tereddüt etmiyorum haliyle. Ama kesin konuşma konusunda müslümanlar için mantıklı olan argümanlar, inanmayanlar için saçma geliyor. Aynı şekilde dine inanmayanların da, dini inancı olanlara karşı sunduğu argümanlar bizlere saçma geliyor.

Benim sorduğum asıl husus, hangi inanca sahip olursa olsun, insanlar nasıl bu kadar kesin konuşabiliyorlar.
Ateistler kesin konuşmazlar. Delilleri kurcalar, değerlendirir ve öyle ateist olur, emin olurlar. Yani gözlem ve yorumlama sonucu emin oluruz.

Safsata olan tanrılar, inanış çeşitleri, biçimleri zaten az çok belli. Bütün bunların dışında akla olabildiğince uygun, açıklayamadığı olayı ''işte böyledir'' şeklinde kesin argümanlar sunarak kanıtlamaya çalışmayan herhangi bir inanışınız varsa söyledikleriniz geçerlidir. Yukarıda söylediklerinizin özeti olan ''kimse hiçbir şey bilemez'' cümlesi İslam ile uyuşmaz. ''E abi ben de buna inanıyorum'' dersen komik duruma düşüyorsun, o yüzden dedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı