Selamlar,

Oyun kulaklığı için sizin de tavsiyelerinizi dikkate alarak Audio Technica'nın Ad700x, Ad500x gibi modellere bakıyorum. Bu kulaklıklarla oyun oynamak dışında müzik, film gibi aktiviteler daha keyifli bir hal alır diye düşünüyorum. Gel gelelim aklıma takılan bir soru var?

Bu kulaklıkların ses kartı yok. Ben de laptop kullandığım için ses kartsız bir kulaklıktan iyi performans alamayacağımı düşünüyorum. Sizce bu doğru bir endişe mi?

Eğer doğru düşünüyorsam Ad700x alıp ucuz yollu alabileceğim harici bir ses kartı var mı? Yoksa daha kötü kulaklıklar olduğunu bildiğim halde HyperX Cloud 2 gibi modellere yöneleceğim.

Ek olarak Black Friday'de Ad700x fiyatı düşmezse Ad500x almak zorunda kalabilirim. Bu iki kulaklık arasında ne gibi farklar vardır. Oyun için hangisi daha iyidir?

Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.
Diğer Donanımlar bölümünün yarısını kaplayan kulaklık seçimi için bir rehber hazırladım umarım beğenirsiniz. Aşırı detaya inmek istemedim, zatende gördüğünüz gibi fazlasıyla uzun bir yazı. Bende bir nevi içimi dökmüş oldum.

Seçim sırası:
Gelelim "kulaklığımızı seçmeye"... Burada sadece "kulak üstü" olanlarından bahsetmek istiyorum. İlk önce yapmamız gereken şey kendimize şu soruyu sormak: "Ses izolasyonuna ihtiyacım var mı?" Eğer cevabınız "Hayır." ise arkası açık bir kulaklık, cevabınız "Evet." ise arkası kapalı bir kulaklık almalısınız.

Açık mı, Kapalı mı?
Peki nedir bu arkası açık-kapalı olayı? Eğer kulaklığın arkası açık ise ses geçirir, siz dışarıda olup biteni duyarsınız, dışarısı ise içeride olan biteni. "İyi de, peki ses geçirmesi benim ne işime yarayacak?" Ses izolasyonunun olmaması demek, ses yansımasının olmaması demektir. Bunun ses pozisyonu ve tiz tonlarda inanılmaz bir avantajı vardır. Sesin kulağınız ile kulaklığın arasında sekmesi demek, sesin geldiği yönü değiştirmesi demektir. Tiz seslerde ise bildiğiniz gibi tiz sesler yüksek frekanslıdır, bu titreşimler kulağınız ve kulaklığınızın arasında yansıma yaptığında bu frekans dengesiz bir değişime uğrayacaktır ve frekans azalıcaktır, ses yüksek gelecektir (küçük bir çan sesinden çığlık sesine geçtiğinizi düşünün).

Sürücü Boyutu ve Surround
Gelelim 2. adımımıza, sürücü dediğimiz sesi çıkaran parça ne kadar büyükse ses açısı o kadar geniştir. Hazır bu ses pozisyonu olayına gelmişken 7.1 olayından bahsedeyim. 7.1 bir çok küçük sürücüden oluşur ve senkronize bir şekilde çalışmasıdır. Fakat kulaklıklar için son derecede gereksizdir. "Neden?" diye sormanızı anlıyorum, şöyle düşünün; kulağınız kadar bir sürücü içindeki bir noktadan gelen sesi tam olarak geldiği yeri gösterebiliyor. Birde kulağınızın yatay çapı boyunca dizilmiş 3 adet sürücü düşünün, aynı şekilde aynı işi yapıyorlar. Şimdi bu sürücüleri daireler olarak düşünün, bu 3 daireyi büyük olan dairenin içine sığdırabilirsiniz değil mi? O halde bu 3 dairenin eksik kalacağı kısımlar olacaktır. Ayrıca 3 sürücü yapmanın maliyeti daha yüksek olduğundan daha kalitesiz olacaklardır.

Model Seçimi
3. Adımımız ise model seçimi, bu kriterlere uygun köklü markalardan seçim yapmanızı öneririm. Bahsetmiş olduğum "usta"lardan. Sennheiser, AKG, Beyerdynamic, Audio-Technica, Bose, Shure, Audeze, HIFIMAN...
Fakat modeller arasında seçim yaparken konfor unsurunu unutmayın, zira kulaklık bile olsa ses her şey değildir.

Modelimizi seçerken ses imzası (dengesi) dediğimiz olaya bakmalıyız. Bu olay ses çıkışının kayıttan ne kadar uzaklaştığını gösterir. Bas, orta ve tiz şeklinde üç bölüme ayrılır ve frekanslar ile gösterilir. Ses imzası genellikle desibel/frekans grafiği çizilerek gösterilir. Doğal bir ses düz bir şekildedir, ama bu sizin için ne kadar düz o kadar iyi olmayabilir. Siz bası seviyorsunuzdur, ben tizi, başkası ise doğal sesi seviyordur. (Şahsen doğal ses tercihimdir.) Dikkat edin bu ses imzasi olayı sizi yanıltmasın, ses kalitesi ile ses imzası aynı şey demek değildir! Ses kalitesini anlamanız için en kolay yol denemenizdir.

Uygun Ekipmanlar
Modelimizi seçtik ve seçimimizden emin olmamız gerekiyor. Kulaklığınızdan tam verim alabilmeniz için ne yapmamız gerekiyor? Öncelikle tam sesi alabilmeye odaklanalım, direncine (ohm değerine) bakmanız gerekiyor. Bu direnç ne kadar yüksekse kulaklığınızı çalıştırmak için o kadar yüksek güce ihtiyacımız olduğu anlamına geliyor. Sıradan aygıtların bu kulaklıkları tam veriminde (ses yüksekliği olarak) çalıştıramadıkları zaman amplifikatör dediğimiz cihaz bu meseleyi güç kaynağı görevi olarak hallediyor. Bu cihazin ses kalitesine herhangi bir etkisi bulunmuyor. Şöyle düşünün; sesi %350 ye getirebilmenizi sağlıyor hepsi bu.

Birde ses kartı olayı var tabi... Genel kesimin bildiği bu ses kartı olayı yazılımlı, sürgülü DAC'dan ibaret. Ses kalitesi için genellikle sadece DAC'lar kullanılır. Nedir bu "DAC"? Digital to Analog Converter dediğimiz bu cihaz ses kalitesini iyileştirir. Ses sanal ortamdan alındığı zaman "bit" dediğimiz bir sürü parçacıklardan oluşur ve saniye başına miktarları ses dosyasına göre değişir, genellikle 3 basamaklıdır. DAC ise bu parçacıkları alır ve dağıtır, dolayısıyla ses daha kaliteli çıkar.

Kullanım Amaçlarına Göre Seçim Yapmak
Sizin seçim yapabilmeniz için kulaklık amaçlarını kendi çapımda ayırayım:

- Oyun için
- Müzik için
- Dışarı kullanım için

Normalde kulaklıklar böyle kategorileştirilmez fakat sizin seçebilmeniz açısından daha yardımcı olacağını düşündüm. Yazının en altında ise nasıl ayrım yapmanız gerektiğinide açıkladım.

Eğer daha önce ses kalitesi yüksek herhangi bir ürünü kullanmadıysanız, deneseniz bile iyi mi, kötü mü anlayamazsınız. Diğer kulaklıklar ile karşılaştırmanız şarttır.

Oyun için seçim yapacaksanız ilk önce size bir kaç uyarıda bulunayım:
Bu platformda en çok aranan kullanım alanı olduğu gayet açık ve bu kesim gözlemlediğim kadarıyla "doğru" araştırmayı pek yapamıyor, bu yüzden bir genelleme ile başlayayım. Çoğu kişi kulaklık seçerken pazarın ön kısımlarına koyulan kulaklıklara bakıyor ve "Sağdakini mi, soldakini mi almalıyım?" diye düşünürken hiç arkadakilerine bakmıyor.

Bir kulaklığın oyun için üretilmemesi oyunda iyi performans göstermeyeceği anlamına gelmez. Aynı şekilde oyun için üretilen bir kulaklığın oyunlarda iyi performans göstereceği anlamına da gelmez. Oyun için kulaklık seçerken bu işin uzmanlarına başvurmalısınız, ustalarına başvurmalısınız. "Ne demek ustalarına başvurmalısınız? Ne yani diğer kulaklıkları üreten firmalar amatör mü?"... Evet! (mi?)

Gerçektende evet diyebilmek isterdim açıkçası ama değiller, bazı firmalar ürettiği ürünü iyi yapmaktan ziyade parasına bakıyor, ürünü bir güzel süslüyorlar püslüyorlar, bir de reklamlarla öv, üstüne birde satın almasını kolaylaştır (kasaba gitsem oyuncu kulaklığı satıcak kıvamda), fiyatını ikiye katla... Oh mis! Nasıl olsa görüpte sesini duyacak değiliz, daha kulaklığı görmeden internet siparişini yapan çok kişi var.

Eğer bir oyun için bir kulaklık istiyorsanız, ses pozisyonu iyi olmalı. Kulaklığın arkası tercihen açık, sürücüsü büyük ve hafif oval olmalıdır. (Bazı düz sürücüler daha iyi performans gösterebilir.)
Önerdiğim markalar: (Arkası açıklar için) Audio - Techinca, Sennheiser, Superlux, Takstar, Samson; AKG ve BOSE (arkası kapalılar için).

Eğer müzik için bir kulaklık istiyorsanız, ses kalitesi iyi olmalı. Ses imzasi sizin zevkinize uygun olmalıdır, güvenilir markalardan seçim yapılmalı tercihen DAC kullanılmalıdır.
Önerdiğim markalar: Audio-Technica, AKG, Sennheiser, Beyerdynamic, Shure, HIFIMAN, Audeze.

Eğer dışarı kullanım için bir kulaklık istiyorsanız, ses izolasyonu iyi olmalı. Tercihen kulakiçi bir kulaklık almalısınız, hem izolasyonu iyidir hemde taşıması kolaydır.
Bunda ise tek markayı önereceğim: Shure.

Eğer genel amaçlı bir kulaklık istiyorsanız, dengeli bir kulaklık olmalı.
Önerdiğim markalar: Beyerdynamic, AKG, Audio-Technica.

Selamlar,

Oyun kulaklığı için sizin de tavsiyelerinizi dikkate alarak Audio Technica'nın Ad700x, Ad500x gibi modellere bakıyorum. Bu kulaklıklarla oyun oynamak dışında müzik, film gibi aktiviteler daha keyifli bir hal alır diye düşünüyorum. Gel gelelim aklıma takılan bir soru var?

Bu kulaklıkların ses kartı yok. Ben de laptop kullandığım için ses kartsız bir kulaklıktan iyi performans alamayacağımı düşünüyorum. Sizce bu doğru bir endişe mi?

Eğer doğru düşünüyorsam Ad700x alıp ucuz yollu alabileceğim harici bir ses kartı var mı? Yoksa daha kötü kulaklıklar olduğunu bildiğim halde HyperX Cloud 2 gibi modellere yöneleceğim.

Ek olarak Black Friday'de Ad700x fiyatı düşmezse Ad500x almak zorunda kalabilirim. Bu iki kulaklık arasında ne gibi farklar vardır. Oyun için hangisi daha iyidir?

Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.
Yerinizde olsam ses kartını kulaklık seçimimi değiştirecek kadar önemsemezdim. Oyun için ikiside eşit diyebilirim fakat AD700X'in düşük frekanstaki sesleri AD500X'e göre daha güçlüdür. Eğer zevkiniz bas ağırlıklıysa bu kulaklıklar dışındaki modelleri tekrar araştırmanızı önerebilirim ama tabi daha önce bu seviyede bir kulaklık denemediyseniz müzik zevkiniz bile değişebilir. :LOL:

Yerinizde olsam ses kartını kulaklık seçimimi değiştirecek kadar önemsemezdim. Oyun için ikiside eşit diyebilirim fakat AD700X'in düşük frekanstaki sesleri AD500X'e göre daha güçlüdür. Eğer zevkiniz bas ağırlıklıysa bu kulaklıklar dışındaki modelleri tekrar araştırmanızı önerebilirim ama tabi daha önce bu seviyede bir kulaklık denemediyseniz müzik zevkiniz bile değişebilir. :LOL:

Öncelikle yardımınız için teşekkür ederim.

Deneyimlediğim kulaklıklar; Xiaomi Piston 3, Steelseries 3h v2, Sennheiser MX serisinden birkaç model. Yani sizin anlayacağınız bu ayarda bir kulaklığım hiç olmadı.

Müzik zevkim biraz geniş. Yani kulağa hoş gelen her tarzı dinliyorum ama bu kulaklıkla daha çok ''özgün, rock, metal, klasik'' tarzda müzikler dinleyeceğim.

Başka başlıklarda Samson SR850, Superlux 668b gibi alternatifler de önermişsiniz. Ben de yabancı forumlardan Sennheiser HD 518, Philips SHP9500 gibi öneriler buldum. Yelpazeyi biraz daha açtığımızda Ad500X'i saydığım diğer kulaklıklarla kısaca karşılaştırabilir misiniz?

Öncelikle yardımınız için teşekkür ederim.

Deneyimlediğim kulaklıklar; Xiaomi Piston 3, Steelseries 3h v2, Sennheiser MX serisinden birkaç model. Yani sizin anlayacağınız bu ayarda bir kulaklığım hiç olmadı.

Müzik zevkim biraz geniş. Yani kulağa hoş gelen her tarzı dinliyorum ama bu kulaklıkla daha çok ''özgün, rock, metal, klasik'' tarzda müzikler dinleyeceğim.

Başka başlıklarda Samson SR850, Superlux 668b gibi alternatifler de önermişsiniz. Ben de yabancı forumlardan Sennheiser HD 518, Philips SHP9500 gibi öneriler buldum. Yelpazeyi biraz daha açtığımızda Ad500X'i saydığım diğer kulaklıklarla kısaca karşılaştırabilir misiniz?
Samson SR850 ve Superlux 668B daha alt seviye kulaklıklar, Sennheiser HD 518 ise bir üstü, Philips SHP9500 ve AD700X ise de ondan daha üst seviye. Sennheiser'in HD 558 modelini önerebilirim, HD 518 ve SHP9500'ün fiyat/performans olarak yeterince iyi olduğunu düşünmüyorum. Biraz daha müzik odaklı olacağından AD500X'i almanızıda tavsiye etmiyorum çünkü, normale göre bas sesleri zayıf.

Bunun dışında hazır Kara Cuma da yaklaşıyorken Beyerdynamic (DT serisini özellikle) markasını araştırmanızı tavsiye ederim.

Samson SR850 ve Superlux 668B daha alt seviye kulaklıklar, Sennheiser HD 518 ise bir üstü, Philips SHP9500 ve AD700X ise de ondan daha üst seviye. Sennheiser'in HD 558 modelini önerebilirim, HD 518 ve SHP9500'ün fiyat/performans olarak yeterince iyi olduğunu düşünmüyorum. Biraz daha müzik odaklı olacağından AD500X'i almanızıda tavsiye etmiyorum çünkü, normale göre bas sesleri zayıf.

Bunun dışında hazır Kara Cuma da yaklaşıyorken Beyerdynamic (DT serisini özellikle) markasını araştırmanızı tavsiye ederim.

Bütçem 100 dolar'ın altında. Gümrük vergisi sınırını aşmak istemiyorum.

Beyerdynamic'in dt 990, dt770 oyun performansları çok övülmüş fakat daha önceki indirimlerde 120-130 doların bile altına düşmemişler hiç. Dolayısıyla bütçemin dışında gibi duruyor.

Ad700x indirime girerse onu alacağım. Eğer girmezse SHP9500'ü Ad500x yerine tercih etmeli miyim? Amazon fiyatları aşağı yukarı aynı.

Bütçem 100 dolar'ın altında. Gümrük vergisi sınırını aşmak istemiyorum.

Beyerdynamic'in dt 990, dt770 oyun performansları çok övülmüş fakat daha önceki indirimlerde 120-130 doların bile altına düşmemişler hiç. Dolayısıyla bütçemin dışında gibi duruyor.

Ad700x indirime girerse onu alacağım. Eğer girmezse SHP9500'ü Ad500x yerine tercih etmeli miyim? Amazon fiyatları aşağı yukarı aynı.
Tercihinize bağlı, SHP9500 daha dengeli bir kulaklık.

Hem oyun için hem de müzik için mikrofonlu kulak içi kulaklık öneriniz var mı ? Fiyat makul olan var mı ?

Merhaba bana 150-200 tl civarı bir kulaklık önerebilir misiniz ? Biliyorum bütçe biraz düşük ama öyle mükemmel bir kulaklık da istemiyorum zaten genel olarak bilgisayar başında kullanacağım kulaklığı oyun, film, müzik (çok fazla dinlemesem de ) için kullanacağım bu yüzden sizin de dediğiniz gibi oyuncu kulaklığı ibaresi taşımak zorunda değil önemli olan benim için sesleri güzel vermesi ve konforlu olması. Özellikle konfor çünkü şimdiye kadar kullandığım kulaklıklar gerçekten de adi kulaklıklardı bu yüzden de konforlu bir kulaklık istiyorum sizin anlattığınız gibi bass mı tiz mi daha çok seviyorsun dersen daha önce iyi bir kulaklık kullanmadığım için bilemiyorum ama sanırsam doğal ses benim için daha iyi bunları göz önünde bulundurarak bir öneride bulunursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler :)
Bu arada yurt dışından getirtme fırsatım yok ama sadece merakımdan soruyorum yurt dışından alınca bir sorun oluyor mu çünkü Türkiye'ye göre fiyatlar çok ucuz da internette gümrükten geçerken sorun çıkarıyor diye bir şey duymuştum bu konuda da bilgi verirseniz sevinirim.

İyi akşamlar,

Tüm multimedia kullanımlar için kulaklık almayı düşünüyorum. Elimde Beats Pro var fakat bayağı bir eskidi fiyat önemli değil. Aklımda Razer Taimat 7.1 var, ilk gerçek 7.1 kulaklık olarak geçiyor öneriniz ne olur? Özellikle oyun ve müziklerde basları yüksek ve berrak bir şekilde vermesi benim için daha önemli. Yüksek ses deneyimini seviyorum bu tarzda bir kulaklık önerebilir misiniz?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı