Nasıl port açtırılır?

Kanye westt

Centipat
Selam iyi günler, şu an oturduğum yerde port yok cam kablo döşeli altyapı her şey var fakat dediğim gibi port yok ve internet bağlatamıyoruz. Alternatif çözüm önerebilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
İnternet sağlayıcınıza giderek kayıt oluşturmanız gerekiyor. Bir diğer alternatif ise daha kazık fiyatlara mobil modem hizmetleri alırsınız. Türk Telekom'un vardı sanırım böyle bir olayı ama f/p olarak mantıklı değil, son seçenek olabilir ancak.

İnternet sağlayıcınıza giderek kayıt oluşturmanız gerekiyor. Bir diğer alternatif ise daha kazık fiyatlara mobil modem hizmetleri alırsınız. Türk Telekom'un vardı sanırım böyle bir olayı ama F/P olarak mantıklı değil, son seçenek olabilir ancak.

Hocam Türk Telekom'a başvuru yaptık imza falan attık 2 yıllık (1 ay önce) bize 10 gün içinde gelir dedi şimdi arıyoruz açmıyorlar bu kadar rezil bir firma.

Aynı şey bize oldu öğrenci evinde. Port yok diye aylarca oyaladılar bizi imza attığımız halde. Yapacak bi' şey yok hocam maalesef.

Selam iyi günler, şu an oturduğum yerde port yok cam kablo döşeli altyapı her şey var fakat dediğim gibi port yok ve internet bağlatamıyoruz. Alternatif çözüm önerebilir misiniz?
Hocam burada bir tezat söz konusu. Cam kablo döşeli demişsiniz. Bu da fiber kablo demek. Hatta iç tesisatta kullanılan fiber kabloya OBK denir.
Ama port olmadığını söylemişsiniz. Fiber altyapıda port sorunu olmaz. Siz en iyisi şuralardan altyapı sorgulaması yapıp sonuçların ekran görüntülerini atın, ona göre daha net konuşalım.

@Dejuf hocam 4 ay oluyor kablo döşeneli, mahalle boyunca.

@Dejuf ve hocam benim yanımdaki veya oturduğum mahhalledeki herhangi bir binaya altyapı testi yaptığımda da yine port yok sorunu ile karşılaşıyorum ama sokağa çıkıp Wi-Fi'lere baktığımda mahhalle sakinlerinin internet bağlatabildigini görüyorum bunun olayı nedir peki.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20221106-223821~2.png
    Screenshot_20221106-223821~2.png
    6,9 KB · Görüntüleme: 52
@Dejuf hocam 4 ay oluyor kablo döşeneli, mahalle boyunca.

@Dejuf ve hocam benim yanımdaki veya oturduğum mahhalledeki herhangi bir binaya altyapı testi yaptığımda da yine port yok sorunu ile karşılaşıyorum ama sokağa çıkıp Wi-Fi'lere baktığımda mahhalle sakinlerinin internet bağlatabildigini görüyorum bunun olayı nedir peki.
Ha siz mahalleye döşenen kablodan bahsediyorsunuz. Ben binanıza fiber kablo döşendi sanmıştım pardon.
Mahalleye fiber kablo döşendiyse muhtemelen o mahalleye VDSL yeni yeni kuruluyordur. O gördüğünüz Wi-Fi ağları da halihazırda sabit internet kullanan vatandaşlara aittir.
Sizin binanızda ve çevre binalarda port bulunmamasının sebebi de muhtemelen mahalleye yeni bir altyapı kuruluyor olmasıdır. 4 ay, bir mahalleye döşenen altyapı için görece kısa bir süre.
VDSL kabinleri yerleştirilip gerekli testler yapıldıktan sonra portlar ilgili kabinlere aktarılacak ve VDSL altyapı aktif edilecektir.

Ha siz mahalleye döşenen kablodan bahsediyorsunuz. Ben binanıza fiber kablo döşendi sanmıştım pardon.
Mahalleye fiber kablo döşendiyse muhtemelen o mahalleye VDSL yeni yeni kuruluyordur. O gördüğünüz Wi-Fi ağları da halihazırda sabit internet kullanan vatandaşlara aittir.
Sizin binanızda ve çevre binalarda port bulunmamasının sebebi de muhtemelen mahalleye yeni bir altyapı kuruluyor olmasıdır. 4 ay, bir mahalleye döşenen altyapı için görece kısa bir süre.
VDSL kabinleri yerleştirilip gerekli testler yapıldıktan sonra portlar ilgili kabinlere aktarılacak ve VDSL altyapı aktif edilecektir.

Anladım hocam, bu arada cam kablo olayi bizim daire içi internet kablosu cam kablo demek istemiştim teşekkürler bu arada tahmini ne kadar sürer sizce Superbox falan alınır mı?

@Dejuf eğer almak mantıklı diyorsanız 200GB kota, 1 senelik tahatutlü paketi alabilirim.

Anladım hocam, bu arada cam kablo olayi bizim daire içi internet kablosu cam kablo demek istemiştim teşekkürler bu arada tahmini ne kadar sürer sizce Superbox falan alınır mı?

@Dejuf eğer almak mantıklı diyorsanız 200GB kota, 1 senelik tahatutlü paketi alabilirim.
Nasıl yani iç tesisatınız fiber kablo ile mi döşeli? Eğer iç tesisatınız fiber kablo ile döşeli ise ve bunu müteahhit döşetti ise muhtemelen binanız yenidir. Altyapı başvurusu yaparsanız fiber altyapı kurulma olasılığı yüksek. Öte yandan eğer bu iç tesisat kablosunu TT ekipleri döşediyse zaten binanız için bir proje var demektir. Bu durumda da yine binanıza fiber altyapı kurulacak demektir.
Siz şu olayı en başından bir anlatın hocam. Binanız kaç yıllık? İç tesisat OBK ile mi döşeli vaziyette? Dışarıdan bir ana hat fiber kablosu girdi mi binaya? Bu soruların cevapları şu durumda çok önemli zira yakın zamanda binanıza fiber altyapı kurulacak olabilir. Şayet binanıza fiber altyapı kurulacaksa Superbox almanız sizin için boşa masraf olur. İlla da alacağım ve 200 GB kota bana yeter diyorsanız siz bilirsiniz. Tabii Turkcell'in bölgenizdeki performansını da göz önünde bulundurmalısınız.

Son düzenleme:
Nasıl yani iç tesisatınız fiber kablo ile mi döşeli? Eğer iç tesisatınız fiber kablo ile döşeli ise ve bunu müteahhit döşetti ise muhtemelen binanız yenidir. Altyapı başvurusu yaparsanız fiber altyapı kurulma olasılığı yüksek. Öte yandan eğer bu iç tesisat kablosunu TT ekipleri döşediyse zaten binanız için bir proje var demektir. Bu durumda da yine binanıza fiber altyapı kurulacak demektir.
Siz şu olayı en başından bir anlatın hocam. Binanız kaç yıllık? İç tesisat obk ile mi döşeli vaziyette? Dışarıdan bir ana hat fiber kablosu girdi mi binaya? Bu soruların cevapları şu durumda çok önemli zira yakın zamanda binanıza fiber altyapı kurulacak olabilir. Şayet binanıza fiber altyapı kurulacaksa Superbox almanız sizin için boşa masraf olur. İlla da alacağım ve 200 GB kota bana yeter diyorsanız siz bilirsiniz. Tabii Turkcell'in bölgenizdeki performansını da göz önünde bulundurmalısınız.

@Dejuf hocam şimdi biz taşınalı bina yapılalı 3 ay oldu ama biz taşınmadan burada her binaya kablo döşüyorlardi ve bizim binaya da döşediler ve bina içi kablolar cam kablo her daireye cam kablo gidiyor burada sorun yok tek sorun altyapı olması ve bunu kullanamam ve bilgilendirme yapmamaları.

Bu arada binaya port kutusunu taktılar 2 ay oluyor herhalde. Belki daha fazlası.

@Dejuf ve biz altyapı başvurusu yaptık port için imza attık abonelik için imza attık ve kadın bize 1 hafta içinde gelir dedi ama ne bilgilendiren var ne telefonları açan geçen gün tekrar aradım bu kez açmışlardı kadın bana port olmadığını söyledi ondan sonra üst bir kişiye bağladı ve oradaki eleman bana en kısa süre içinde yapacağız dedi bu ne demek ya ayak üstü dalga geçiyorlar bir de binanın girişine kadın fiber altyapı çalışmaları tamamlanmıştır yazısını yapıştırmış gerçekten ironik.

Bu da takılan kutu.

Dosya Ekleri

• IMG_20220915_194506.jpg
    IMG_20220915_194506.jpg
    71,9 KB · Görüntüleme: 37
Son düzenleme:

Geri
Yukarı