Nasıl port açtırılır?

@Dejuf hocam şimdi biz taşınalı bina yapılalı 3 ay oldu ama biz taşınmadan burada her binaya kablo döşüyorlardi ve bizim binaya da döşediler ve bina içi kablolar cam kablo her daireye cam kablo gidiyor burada sorun yok tek sorun altyapı olması ve bunu kullanamam ve bilgilendirme yapmamaları.

Bu arada binaya port kutusunu taktılar 2 ay oluyor herhalde. Belki daha fazlası.

@Dejuf ve biz altyapı başvurusu yaptık port için imza attık abonelik için imza attık ve kadın bize 1 hafta içinde gelir dedi ama ne bilgilendiren var ne telefonları açan geçen gün tekrar aradım bu kez açmışlardı kadın bana port olmadığını söyledi ondan sonra üst bir kişiye bağladı ve oradaki eleman bana en kısa süre içinde yapacağız dedi bu ne demek ya ayak üstü dalga geçiyorlar bir de binanın girişine kadın fiber altyapı çalışmaları tamamlanmıştır yazısını yapıştırmış gerçekten ironik.

Bu da takılan kutu.
Hocam şunları baştan söyleseydiniz ya.
Tahmin ettiğim gibi binanız yeni. Binanıza fiber dağıtım kutusu bile yerleştirilmiş. (Fotoğraftaki kutu aslında dış mekan kutusudur da bazen böyle iç mekanda da kullanılabiliyor)
Bu da demek oluyor ki fiber altyapınız neredeyse hazır. Az daha sabredin, bir süre sonra aktif edilecektir. Bu esnada müdürlüğe gidip planlama birimiyle görüşebilirsiniz. Telefondakiler bilmez bu meseleleri. O da sizin yaptığınız gibi altyapı sorgulaması yapar ve çıkan sonuç ne ise onu söyler.

Özetle, şu an fiber altyapınızın fiziki işlemleri tamamlanmış. Yarından tezi yok müdürlüğe uğrayın ve planlama ekibinden bilgi isteyin. Bina ve daire içi fotoğrafları da gösterebilirsiniz.

@Dejuf hocam çok teşekkür ederim aydınlattığınız için bir sorum daha olacak ne kadar hız alabilirim? Kaç Mbps. Bir de mahhalle internet bağlatanlar nasıl bağlatmis port yok gözüküyor bir daha açıklayabilir misiniz?

Son düzenleme:
@Dejuf hocam çok teşekkür ederim aydınlattığınız için bir sorum daha olacak ne kadar hız alabilirim? Kaç Mbps. Bir de mahhalle internet bağlatanlar nasıl bağlatmis port yok gözüküyor bir daha açıklayabilir misiniz?
Rica ederim hocam.
Size kurulan altyapı FTTH dediğimiz eve kadar fiber altyapısı olduğu için 1000 Mbps hız alabilirsiniz.

Mahallede şu an port yok görünüyor olabilir. Ama bu demek değildir ki ezelden beridir orada port yok. İnternet bağlatan vatandaşlar boş port varken bağlatmışlardır.
Zaten mantıken mahallede boş port kalmaması için birilerinin sabit internet sahibi olması lazım. Yoksa hiç kimsede internet yok ama mahallede boş port da yok. Böyle saçmalık olur mu hiç? Kimsede internet yoksa boş port nasıl yok? Boş port kalmaması için mahalle sakinlerinin o portları doldurması lazım.

@Dejuf kısacası mahhalleden birinin taşınması lazım 😢
Port açılması için evet birinin internet hattını iptal kapattırması lazım ama sizin binanızda (şu an aktif olmasa da) fiber altyapı var. Fiber altyapıda port sorunu olmaz. Sizin şu an uğraşmanız gereken tek nokta o fiber altyapının aktif edilmesi. Superbox'a falan bakacağınıza gidin planlamayla görüşün, altyapının aktif edilmediğini bu sebeple abonelik alamadığınızı belirtin. Hatta ön başvuruda da bulunabilirsiniz. Evvelinde BTK'ya bir yazı yazarak altyapının aktif olmadığını belirtebilirsiniz.

@Dejuf hâlâ port yok diyor altyapı testinde ama nasıl bagliyicaklar anlamadım.
Bazen altyapı sorgu servislerine böyle hatalar olabiliyor. Mesaja güvenmekte fayda var. Kurulum belki yarın değil de birkaç gün sonra gerçekleştirilebilir zira kurulumların sarktığına çok şahit oldum. Ama neticede yakın zamanda internet bağlanacak hayırlı olsun.
Bu arada gelişmeleri bildirirseniz yine konuşuruz, tartışırız.

Geri
Yukarı