Nazar ve şans kavramları gerçek mi?

Şans olasılık sonuçta, senin olasılık puanın benimkinden yüksek, o yüzden başına hep iyi işler geliyor anlamında değil tabii ki. Nazar da şamanizm'den kalma bir inançtı diye hatırlıyorum.

Nazara, kem göze inanmıyorum. Şans dediğimiz şey ise bir durumdaki olasılıkların herhangi birinin yaşanması diyebilirim. Mesela sonuç kötü olursa şanssız biriyim, iyi olursa şanlıyım diyoruz ama bunda şansın bir etkisi yok. Yani şansın da insanlar tarafından yaratıldığını düşünüyorum.

İnanıyorum. Elimizden bir kalem düştüğünde tesadüf demiyoruz. Hay şansımı ... diyoruz.

Nazara da inanıyorum.

Gerçek.

Nazar ve şans dediğimiz şey tamamen insanların uydurduğu bir şey. Bu kavramların benzerleri insanlık kadar, dinler kadar eskidir.

İnsanoğlu olarak biz kötü olayları hatırlamayı severiz. Mesela tam telefon kılıfını takmadığınızda düşmüştür ve ekran kırılmıştır. Halbuki kılıf takılı olduğunda da onlarca kez düşmüştür ama bunları hatırlamazsınız çünkü bunlar önemsizdir, hatırlanmaya değmezler.

Mesela fal ve büyü de aynı şeydir. Bunlar da insanlık kadar eskidir.

Nazarı geçtim ama şans dediğimiz şeye ne dediğimize göre değişir. Mesela ihtimaller arasından gerçekten güzel bir ihtimalin sana denk gelmesi, bence şanstır ve şanslı olmaktır.

Yani ben şansı böyle tanımlarım. Bir terimdir sadece, öte bir şey değildir benim için.

Nazar kavramı gerçektir ama şans kavramı, kime göre, neye göre dersek, çok değişkenlik gösterir.

Nazar ve şans dediğimiz şey tamamen insanların uydurduğu bir şey. Bu kavramların benzerleri insanlık kadar, dinler kadar eskidir.

Mesela fal ve büyü de aynı şeydir. Bunlar da insanlık kadar eskidir.

Fal'ı bilmem ama eski de olsa büyü'nün gerçek olduğu barizdir.

Geri
Yukarı