Ne kadar kitap okuyoruz?

Çok gariptir ki, bana masal, hikaye çok sıkıcı geliyor, hatta okurken uykuya daldığım dahi oluyor. Ben NUTUK gibi içinde askeri ve siyasi bilgilerin direk yaşayan kişi tarafından anlatılan eserleri daha okunaklı buluyorum ve en fazla ders niteliğinde farkındalıkları ordan ögreniyorum. Sövlev eserler beni daha çok mutlu ediyor. Tabi eserler sayfa sayıfı fazla olunca bende yatarken 15-20 sayfa okuyunca bitmesi uzun sürüyor, seyrek kitap okuyorum desem aslında yalan olmaz, 15-20 sayfa az miktar.

Ben bu kitap okuyun düşüncesine katılmıyorum çünkü kitapların içerikleri farklı. 4N1K'da kitap, Sapiens'de kitap. Her ne kadar örneklerim son derece basit olsa da lütfen konuyu saptırmak için örneklerimi eleştirmeyin. Yani demek istediğim kitap diye bişey var okuyorsun iyi oluyor değil bazı kitapları okuyorsun sana bişey katıyor. Videolar da aynı şekilde yine örneklerinden eleştirmeyin ama Enes Batur videoları ve bilumum challenge videoları aynı şekilde hiçbirşey katmıyor, hatta küçük çocuklarda davranış bozukluğuna bile sebep oluyor.

Bu yüzden size birşey katacak kitap okuyun. Her kitabı okumayın.
Yazımda zaten bunu demek istemiştim. Bir anlam çıkarılacaksa Cin Ali de okusun okuyacak kişi. Elimizde telefonla dolaşmaktan daha iyidir...:) Şaka bir yana elbette öyle.

Yazın hiç, kışın çok fazla.
Kışın da çok keyifli oluyor. Yazın da sıcaklardan bunalınca kitaplara atıyorum kendimi vallahi...:)

Hocam ben gece gündüz kitap okuyorum.Ama okulda asla kitap okumam.Sebebi ise kızların tuhaf bakışları ve erkeklerin dalga geçmesinden dolayı,okulda kitap okumayı bıraktım ve yatmadan önce okuyorum.
Eğer benim gibi tarih kitaplarına hevesliysen Atakan Büyükdağ'ın kitaplarını okumanı şiddetle tavsiye ederim.

Sadece kişisel gelişim okuyorum ben. Diğerleri sıkıcı geliyor. Ama yine de özel bir zaman ayırmıyorum kitap okumak için. Türkiye'de de hiç bir kitabı eğlenceli bulmayanlar var. Önemli olan kitap okuyun diye spam yaparak zorlamak değil, belirli testler yaparak insanların neyi seveceğini bulmak. Yoksa ne kadar oku, oku demişiz ne faydası var?
Kimseyi zorladığım yok. Fakat konu kitap okumaksa işler değişir... Elimden gelen budur, fazlasını yapmak için desteğe ihtiyaç vardır.

Hocam ben gece gündüz kitap okuyorum.Ama okulda asla kitap okumam.Sebebi ise kızların tuhaf bakışları ve erkeklerin dalga geçmesinden dolayı,okulda kitap okumayı bıraktım ve yatmadan önce okuyorum.
Eğer benim gibi tarih kitaplarına hevesliysen Atakan Büyükdağ'ın kitaplarını okumanı şiddetle tavsiye ederim.
Notlarıma ekledim. Tarih kitaplarına karşı ayrı bir hassasiyetim var. En son tahrif hareketlerini okumuştum medyada iki taraflı sevilen ve sevilmeyen Kadir Mısırlıoğlu'nun, farklı şeylerden bahsediyor hoşuma gitti.

Yeni kitabım bugün bana ulaşacak. NUTUK'u okumak her insanın görevi bence.
Zaman bulamadığım için eski dandik cihazımda mağazadan uygulamasını indirip okumuştum. Hepsini okuyamadım ama...:)

Benim kitap okuma alışkanlığım yok. Ama çok özeniyorum kitap okuyanlara. Ben sabır edemiyorum bitecek diye bekliyorum. Ama var kitaplarım, arada bir açıp içini rastgele sayfasını okurum, ama dizi takip eder gibi okumadım hiç. Mesela HTML, CSS, JS gibi kitapları bitirmişliğim var. :D
Bende o kitaplardan ve onlardan hiç anlamıyorum. Yaşlandım herhâlde...:)

Merhabalar düzenli okuma alışkanlığım var, kendimi adadığım, geliştirmek istediğim konular başta olmak üzere düşünce, siyasi, tarih, romanlar okuyorum.
Maalesef Türkiye'de kitap okuma durumu gerçekten çok kötü. Beni üzen asıl şey bir insana kitap okuma alışkanlığı sorulduğunda sıkılıyorum, beğenmiyorum, boş gibi cevaplar almak.
Ben bir lise öğrencisiyim, hani bilirsiniz ilk gün olur, öğretmen herkesle tanışır ya birde öğretmenin branşı sosyal bilimlerden ise kesinlikle sorar kitap okuyor musunuz diye. Okumuyorum diyene lafım yok o cehaleti kendi seçmiştir. Fakat ben sıkılıyorum, beğenmiyorum, hoşlanmıyorum diyenler beni mahvediyorlar, birde bunu, okumadığını grurla söyleyen insangiller var onlar zaten tamam. Hocam neyine sıkılıyorsun, neyini beğenmiyorsun, telefonda, bilgisayarda sıkılmıyorsun da kitap okurken mi sıkılıyorsun?
Mesela siyasi, düşünce gibi şeylerle hiç ilgilenmiyorsun değil mi? İlgini çeken roman, hikaye tarzı şeyleri okuyabilirsin.
Mesela bir anime, animasyon, dizi, film seversin. Çizgi roman okumanın yararlarını biliyor musun? Çizgi roman kitaptan sayılmıyor mu?
Birde koyu siyasiler var, bağnaz oluyor bu arkadaşlar. Bunu görünce aklınız direk o kafanızda koyun diye nitelendirdiğiniz insanlara kaymasın Türkiye'de ki savunduğu doğruyu bilmeyen her ama her düşüncede insan var ve bu insanların çoğu sanılan tarafta değiller.
Eski insanlar daha çok okuyordu maalesef, kitap okumuyorsa bile gazete okuyordu, dergi okuyordu, radyo dinliyordu, dinleme aktivitesinin bile çok yararı var insan beynine.

Kitaptan sıkılıyorum, beğenmiyorum, gerek yok, sevmiyorum, istemiyorum diyenlere ben 2. sınıf insan gözüyle bakıyorum.

Birde yukarıda Nutuk diyen baya insan var, arkadaşlar her Türk insanının okuması gereken en az 200-300 kitap var bundan sonrası kendine kalmış, kendini geliştirmek istediği konuda seçeceği kitaplardır peki bunlar nelerdir?
1) Türk klasikleri edebiyatımızın yapı taşları,
2) Genel Türk Tarihi hakkında malumat kazanabileceği, ezber değil uygulamada işe yarayacak, insanın bu ülke neresi, nasıl oluştu, buraya nereden geldiler, ben nasıl bir millete ve coğrafyaya mensubum? sorularını yanıtlayacak temel tarih bilgisi,
3) Türk düşünce klasikleri, bir insanın nasıl düşünmesi, muhakemesi, olaylara hangi açıdan bakması gerektiği olgusunu yaratan, Türk düşünce klasikleri,
4) Dini klasikler, ki bunlar çok önemli olup insanın inandığı dine neden inandığı, emirlerle ve yasaklarla çevrili yobaz dünyadan çok dinin ahlakını ve düşünce sistemini benimseten kitaplar ki bunlar insanı bağnazlıktan kurtardığı için olmazsa olmazlardır,
5) Batı klasikleri

Ben kendim çok iyi olmasada yeterli düzeyde kitap düzenine sahibim, 3-4 günde boyutuna göre bir kitap bitiriyorum, romanlar ise 2 günümü alıyorlar günlük 75-150 sayfa arası okuyorum.
Sonuç olarak yukarıda yazdığınız tüm sorunların çözümü için çok kısa bir kitap var, bu kitabı 1-2 kere okuyup iyice sindirirseniz hiçbir mazereti görmezsiniz.
Ord. Prof. Dr. Ali Fuat Başgil'in "Gençlerle Başbaşa" adlı eserini okuyunuz, okutunuz, anlayınız. Eğer anlarsanız hiçbir mazeretiniz kalmaz!

Okuyan, gelişen, büyüyen, üreten bir bilgi Türkiye'sinde buluşmak dileğiyle.

Bende o kitaplardan ve onlardan hiç anlamıyorum. Yaşlandım herhâlde...:)
Estağfurullah efendim, sizin gönlünüz genç. :) Bu kitapları ben ileride meslek olarak düşündüğüm için okuyorum zaten şimdiden uzman olma gibi derdim yok, üniversiteye gidebilirsek aşinalık olsun diye. :) Mesela ben de Sefilleri ne zaman alsam 35. sayfayı geçemem anlamıyorum çünkü. :D

Okumayı sevmememizin nedeni bence insanı sıkması. Şahsen ben sıkılıyorum. Genelde sürükleyici kitaplar okurum ki okudummuda tam okurum durmam böyle 2 3 günde rahat bitirrim 200-300 sayfalık kitapları. Şimdi dizisini izlemediğim GoT'a başladım bakalım nasıl gidecek.
İnce Memed serisi, Serenad, Gün Olur Asra Bedel, Uzun Beyaz Bulut Gelibolu kitaplarını tavsiye ederim.

Merhabalar düzenli okuma alışkanlığım var, kendimi adadığım, geliştirmek istediğim konular başta olmak üzere düşünce, siyasi, tarih, romanlar okuyorum.
Maalesef Türkiye'de kitap okuma durumu gerçekten çok kötü. Beni üzen asıl şey bir insana kitap okuma alışkanlığı sorulduğunda sıkılıyorum, beğenmiyorum, boş gibi cevaplar almak.
Ben bir lise öğrencisiyim, hani bilirsiniz ilk gün olur, öğretmen herkesle tanışır ya birde öğretmenin branşı sosyal bilimlerden ise kesinlikle sorar kitap okuyor musunuz diye. Okumuyorum diyene lafım yok o cehaleti kendi seçmiştir. Fakat ben sıkılıyorum, beğenmiyorum, hoşlanmıyorum diyenler beni mahvediyorlar, birde bunu, okumadığını grurla söyleyen insangiller var onlar zaten tamam. Hocam neyine sıkılıyorsun, neyini beğenmiyorsun, telefonda, bilgisayarda sıkılmıyorsun da kitap okurken mi sıkılıyorsun?
Mesela siyasi, düşünce gibi şeylerle hiç ilgilenmiyorsun değil mi? İlgini çeken roman, hikaye tarzı şeyleri okuyabilirsin.
Mesela bir anime, animasyon, dizi, film seversin. Çizgi roman okumanın yararlarını biliyor musun? Çizgi roman kitaptan sayılmıyor mu?
Birde koyu siyasiler var, bağnaz oluyor bu arkadaşlar. Bunu görünce aklınız direk o kafanızda koyun diye nitelendirdiğiniz insanlara kaymasın Türkiye'de ki savunduğu doğruyu bilmeyen her ama her düşüncede insan var ve bu insanların çoğu sanılan tarafta değiller.
Eski insanlar daha çok okuyordu maalesef, kitap okumuyorsa bile gazete okuyordu, dergi okuyordu, radyo dinliyordu, dinleme aktivitesinin bile çok yararı var insan beynine.

Kitaptan sıkılıyorum, beğenmiyorum, gerek yok, sevmiyorum, istemiyorum diyenlere ben 2. sınıf insan gözüyle bakıyorum.

Birde yukarıda Nutuk diyen baya insan var, arkadaşlar her Türk insanının okuması gereken en az 200-300 kitap var bundan sonrası kendine kalmış, kendini geliştirmek istediği konuda seçeceği kitaplardır peki bunlar nelerdir?
1) Türk klasikleri edebiyatımızın yapı taşları,
2) Genel Türk Tarihi hakkında malumat kazanabileceği, ezber değil uygulamada işe yarayacak, insanın bu ülke neresi, nasıl oluştu, buraya nereden geldiler, ben nasıl bir millete ve coğrafyaya mensubum? sorularını yanıtlayacak temel tarih bilgisi,
3) Türk düşünce klasikleri, bir insanın nasıl düşünmesi, muhakemesi, olaylara hangi açıdan bakması gerektiği olgusunu yaratan, Türk düşünce klasikleri,
4) Dini klasikler, ki bunlar çok önemli olup insanın inandığı dine neden inandığı, emirlerle ve yasaklarla çevrili yobaz dünyadan çok dinin ahlakını ve düşünce sistemini benimseten kitaplar ki bunlar insanı bağnazlıktan kurtardığı için olmazsa olmazlardır,
5) Batı klasikleri

Ben kendim çok iyi olmasada yeterli düzeyde kitap düzenine sahibim, 3-4 günde boyutuna göre bir kitap bitiriyorum, romanlar ise 2 günümü alıyorlar günlük 75-150 sayfa arası okuyorum.
Sonuç olarak yukarıda yazdığınız tüm sorunların çözümü için çok kısa bir kitap var, bu kitabı 1-2 kere okuyup iyice sindirirseniz hiçbir mazereti görmezsiniz.
Ord. Prof. Dr. Ali Fuat Başgil'in "Gençlerle Başbaşa" adlı eserini okuyunuz, okutunuz, anlayınız. Eğer anlarsanız hiçbir mazeretiniz kalmaz!

Okuyan, gelişen, büyüyen, üreten bir bilgi Türkiye'sinde buluşmak dileğiyle.
O kadar anlam çıkartarak okumuşsun ki kitapları, yazdığın mesajı okurken kesin bu çok fazla kitap okuyordur demiştim aşağıya indim baktım son yazdıklarına evet gerçekten de öyleymiş... Tebrikler.

Estağfurullah efendim, sizin gönlünüz genç. :) Bu kitapları ben ileride meslek olarak düşündüğüm için okuyorum zaten şimdiden uzman olma gibi derdim yok, üniversiteye gidebilirsek aşinalık olsun diye. :) Mesela ben de Sefilleri ne zaman alsam 35. sayfayı geçemem anlamıyorum çünkü. :D
Az kaldı benim de bitirmek üzereyim. :)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı