Neden Almanlar kaybetti?

Eki Görüntüle 1227102
Sorduğum soru başlıktaki gibi: Neden? Savaşın başından beri Sovyetleri birçok kez kuşatarak milyonları öldürmüş olan bir devlet Stalingrad Savaşında sadece 333 bin kayıp vererek nasıl yıkılır?
Niye biliyor musun sebebi şu. Amerika. İlk başlarda rahat rahat doğuya asker ve ekipman gönderebilirken 1943 de çıkartmayı yiyince Amerika tam güç yüklendi ve mecburen batıya asker çekmek zorunda kaldı. Bu da doğuyu zora soktu. Bazı yanlış taktikler ve kış da bunlara ekstra sebepler.

Dünyayı değiştiren bir savaşı 3-5 paragrafla anlatmak gerçekten imkansıza yakın ama genel olarak Hitler'in yanlış kararları, Almanya'nın üretiminin yetersiz olması, işgal edilen bölgelerde yanlış hamlelerin yapılması, ekonomik sistemin tamamen devlet üzerinden yön alması ve buna bağlı yavaşlamalar, donanmanın D'sinin olmayışı vb. gibi

Eki Görüntüle 1227102
Sorduğum soru başlıktaki gibi: Neden? Savaşın başından beri sovyetleri birçok kez kuşatarak milyonları öldürmüş olan bir devlet stalingrad savaşında sadece 333 bin kayıp vererek nasıl yıkılır?

Komutan kış, hitlerin güneye inme sevdası, savaşı zaten kış gelmeden bitirmeyi planlamaları ve ona göre ekipman sağlanması, hitlerin hiçbir şey yokmuş gibi tüm sorunlara devam devam iyi gidiyoruz demesi vesaire vesaire. Bu liste uzar.
Ben de bir soru sormak istiyorum; almanlar kaybetmeseydi osmanlı devleti hala yaşar mıydı?

Alman imparatorluğundan mı yoksa 3.Reichtan mı bahsediyorsunuz?

Komutan kış, hitlerin güneye inme sevdası, savaşı zaten kış gelmeden bitirmeyi planlamaları ve ona göre ekipman sağlanması, hitlerin hiçbir şey yokmuş gibi tüm sorunlara devam devam iyi gidiyoruz demesi vesaire vesaire. Bu liste uzar.
Yusuf Kayaalp onu troll olarak söylüyor. Hitler aptal değil. Stalin de aptal değil. 2 side acımasız fakat ikiside savaşı biliyorlar. Stalin Amerikanın gidişini gördüğü için savaştan çekilmiyor. Hitler'de mecburen saldırıyor. Çünkü batı çok hızlı bir şekilde ilerliyor. 1943 de fransa Almanlarınken 1944 de Amerika Alman sınırına geliyor.

Ben de bir soru sormak istiyorum; Almanlar kaybetmeseydi Osmanlı devleti hala yaşar mıydı?
Ben farklı bir soru sormak istiyorum. Savaş başladığında zaten Osmanlı çoktan yıkıldı diye biliyorum yanlış mıyım?
Almanlar soğuklar hazır değildi. Ruslar sonradan iyi hazırlandı

Eki Görüntüle 1227102
Sorduğum soru başlıktaki gibi: Neden? Savaşın başından beri Sovyetleri birçok kez kuşatarak milyonları öldürmüş olan bir devlet Stalingrad Savaşında sadece 333 bin kayıp vererek nasıl yıkılır?
Hah, uzmanlık alanım gelmiş.

Tiger'in düz zırh olması. Panzer 3 ve 4 de öyle.

İtalya İmparatorluk kurmak istediği için Balkanlar'a ve Kuzey Afrika'ya girdi. Almanya'nın da ona yardım etmesi yanlış bir hareketti. Asker ve ikmalinin bir kısmını orada harcadı. SSCB'ye saldırmak büyük bir hata idi.

Bismarck'ın saçma sapan intihara yollanması.(Yahu bekle işte Scharnhorst ve Gneisenau tamir olsun gelsinler)

Ve ABD'ye savaş açması, üstüne ABD'nin Sicilya'ya çıkarma yapması.

Reklam amaçlı değil de buradaki WW2 severlerin bilgilenebileceği bir sayfam var Instagram'da: Worldwarpedia01.
Ben de bir soru sormak istiyorum; Almanlar kaybetmeseydi Osmanlı devleti hala yaşar mıydı?
Hayır.

İtalya İmparatorluk kurmak istediği için Balkanlar'a ve Kuzey Afrika'ya girdi. Almanya'nın da ona yardım etmesi yanlış bir hareketti. Asker ve ikmalinin bir kısmını orada harcadı. SSCB'ye saldırmak büyük bir hata idi.

Bismarck'ın saçma sapan intihara yollanması.(Yahu bekle işte Scharnhorst ve Gneisenau tamir olsun gelsinler)

Reklam amaçlı değil de buradaki WW2 severlerin bilgilenebileceği bir sayfam var Instagram'da: Worldwarpedia01.

Hayır.
Uzmanlık alanın bayağı bir yanlış bilgi içeriyor. Hele hele SSCB'ye saldırması yanlışı görünce anladım tamamdır.

Nazi ordusu Sovyetler'e doğru ilerlerken o geniş coğrafyada çok büyük bir alana dağıldılar ve her türlü lojistik destekten mahrum kaldılar. Askerler dondu, araçlar bozuldu, iletişim sağlanamadı ve gıda ile benzin tükendi. Bu yüzden çok fazla kayıp oldu. Şehir savaşındayken nispeten dar bir alanda daha üstün olsalar da geniş bir alana dağılmak onlar için iyi olmadı.

Hayır.
Ben Sovyetlere saldırması yanlış değildi. Ama yanlış şekilde saldırdı

Almanlar, tek bir cephede savaşma şansını buldukları vakit harika işler yaptılar. Mesela Fransa'yı kısacık bir sürede düşürmek gibi.

Almanların kendisine saldıracağına kulak asmayan Stalin sayesinde Almanlar, hızlı şekilde ilerlediler.
Ardından ise Rus halkının yerleşim yerlerini bırakmadan önce tahrip etmesi, topraklardaki altyapı eksikliği, Almanların alışkın olduğu iklime benzemeyen iklim şartları gibi nedenler yüzünden yoruldular, kaynak harcadılar ve savaş doktrinleri eskisi gibi işe yaramamaya başladı.

ABD'nin savaşa gelmesi de zaten sonun başlangıcı oldu.
Ve bir kaç yıl içinde savaş bitti.

Yanlış bildiğim var ise düzeltirseniz sevinirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı