Neden büyüklere karşılık vermek saygısızlık olarak görülür?

Buğrahan003

Hectopat
Sinir küpü bir dedem var. Ağzından küfür eksik olmaz. Herkese ağzına geleni sayar. Yani kalp kırma konusunda üstüne yoktur. Şahsen bu hareketlere dayanamıyorum. Bana saygısızlık yaptığında karşılığını veriyorum. Ama her karşılık verdiğimde ailem, büyüklerim karşı çıkıyorlar bu yaptığıma. "Bu yaşına gelmiş. Senden mi öğrenecek saygılı davranmayı?", "Biz anamıza, babamıza öf bile demezdik!", "Saygısız" gibi cümleler alıyorum.

Sizce yanlış mı yapıyorum?
Kendinizden ödün vermek pahasına da olsa "Saygı" dedikleri anlayışı mı uygulamalıyım?

Ağır bir şekilde laf etmek yerine düzgünce konuşman gerekiyor, hayatlarında hiç öyle konuşan birine denk gelmedikleri için afallıyorlar, hala da devam ederse aynı ortamda bulunmaktan kaçın. Ana babaların her yaptıkları doğru değil, gerektiğinde anne babaya da karşı çıkmak gerekir, aksi takdirde her konuda haklı olduklarını düşünüyorlar. Karşı çıkmaktan kastım kavga çıkarmak değil, doğru düzgün bir şekilde durumu açıklamak.

Bu toplumumuzun kanayan yaralarından biridir. Yaşça büyük birisi saçma sapan bir söz söylese bile ona cevap vermek saygısızlık olarak görülür.

Bir gün üniversite hocamız, hiçbir öğrencinin cevap vermemesi üzerine sitem etmişti. Şu sözleri de sitemine eklemişti:
''Doğdunuz, ağlamanızı kesmeye çalıştılar. Büyüdünüz isteklerinizi bastırdılar. Cevap vermeyi öğrendiniz, 'saygısızlık yapma' dediler. Babanıza cevap verdiniz, gözünüzün içine bakarak sizi susturdu. Öğretmenleriniz size saçma argümanlar sunsa bile sustunuz. Sizi de anlayabiliyorum. Üniversitede de cevap vermezsiniz. Siz, hayat boyunca sessiz kalacaksınız.''

Ben bu zamana kadar şunu gördüm. Hak edene saygı göstereceksin. Sırf yaşı büyük ya da kıdemi büyük diye bir insana koşulsuz saygı ve büyük bir bağlılık gösterirsen kaybeden sen ve topluluk olur. Sözde kültür derler, yolunu bu şekilde yaparlar ama afedersiniz "g*te g*t" demek bir terbiyesizlik değildir. Mantık her zaman önceliktir.

Yeni konular

Geri
Yukarı