Yanlışa yanlışla cevap vermek doğru mudur?

Hocam Allah tektir, tanrı uyduruk olanlarındır; birden çoktur...(Bilgi olarak yazdım amacım sizi kırmak değil :D)

Hocam bir Türkçe öğretmeni olarak yanlışınızı düzeltmek isterim. Türkçe'de Tanrı, tek yaratıcıyı karşılayan bir kelimedir. Tanrı uyduruk olandır derseniz bilmeden hataya düşmüş olursunuz.

Hocam Allah tektir, tanrı uyduruk olanlarındır; birden çoktur...(Bilgi olarak yazdım amacım sizi kırmak değil :D)

Tanrı daha çok böyle yabancı kesimler tarafından çıkarılmış bir şeydir biliyorum. Aslında aynı anlama geliyor ama Allah kelimesini kullanmak daha doğrudur diye biliyorum.

Hocam bir Türkçe öğretmeni olarak yanlışınızı düzeltmek isterim. Türkçe'de Tanrı, tek yaratıcıyı karşılayan bir kelimedir. Tanrı uyduruk olandır derseniz bilmeden hataya düşmüş olursunuz.
Hocam uyardığınız için teşekkür ederim, bir kaynak veya yorumlardan aklımda kalmış olabilir.

Benim anlamadığım şey Tanrı yaratan demek değil mi? Sana göre yaratan Allahtır, bana göre başka bir varlıktır. Sen Allah'a inanıyorsun diye Allah sana göre Tanrı demek olmuyor mu? Bu yüzden Tanrı Allahtır demek biraz mantıksız geliyor bana.

Tanrı daha çok böyle yabancı kesimler tarafından çıkarılmış bir şeydir biliyorum. Aslında aynı anlama geliyor ama Allah kelimesini kullanmak daha doğrudur diye biliyorum.

Şöyle ki Allah kelimesi özel isim olduğu için manevi açıdan daha iyi hissettirebilir ancak Tanrı kelimesi de bir yanlışlığa sebebiyet vermez. Yani gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Bu algının ortaya çıkması tamamen filmlerin altyazılarını oluşturan kişilerin yanlış kullanımlarından kaynaklanmaktadır.

Benim anlamadığım şey Tanrı yaratan demek değil mi? Sana göre yaratan Allahtır, bana göre başka bir varlıktır. Sen Allah'a inanıyorsun diye Allah sana göre Tanrı demek olmuyor mu? Bu yüzden Tanrı Allahtır demek biraz mantıksız geliyor bana.
Kanka sen ne diyorsun ya? Senin mantığına göre Allah Tanrı değildir oluyor. Böylece Tanrıya karşı gelmiş oluyorsun ya da Allah'ı Tanrıdan daha düşük bir şey gibi gösteriyorsun.

Arkadaşlar şunu söylemek istiyorum, ilk başta sorduğum soru olan "Yanlışa yanlış ile cevap vermek doğru mudur?" sorusunu geçtim, çünkü mantıklı gelmeye başladı. Ancak ondan sonra söylediklerimin hala arkasındayım.
Kanka sen ne diyorsun ya? Senin mantığına göre Allah Tanrı değildir oluyor. Böylece Tanrıya karşı gelmiş oluyorsun ya da Allah'ı Tanrıdan daha düşük bir şey gibi gösteriyorsun.
Zaten inanmıyorsam neden Tanrı olsun ki?
Bunları dediğimizin de bir kanıtı yok ki ben de bir kitap yazabilirim, içine şöyle yazarım: "Ben sizin Tanrınızım, bana inanacaksınız ve inanmayanlar yanacaktır. Size insan olmayı isteyip istemediğinizi sordum ve siz istediniz ancak siz bunu hatırlamazsınız, bunu sadece sonsuz ilim ve kudret sahibi Tanrınız bilir. Tanrınız sizi plastikten yaratmıştır." bunu bile sadece 2 dakika da yazdım. Şimdi İslamdan kopyalamışsın diyenler olacak, fakat bilmiyorlar ki İslam da Zerdüştlük kopyasıdır.
Eki Görüntüle 738584
Söylediklerimin arkasındayım derken bundan bahsetmiştim. Varsa bir cevabı beklerim.

Yeni konular

Geri
Yukarı