Neden eskisi gibi kar yağmıyor?

10 yıl içerisinde araba kullanımının ne kadar arttığını, fabrikalaşma, sanayileşme vb. faktörleri niye olaya katmadınız? :) Bu dünyanın sonu kendi kendine gelmez. Yine her zamanki gibi insanoğlu yok ediyor. Kimse küresel ısınmayı takmıyor. Daha çevre dostu teknolojilerin kullanılması gerekir.

Değişiyor biraz. Hava şartları sabit değil. 6-7 sene kadar önce öyle bir kar ve soğuk olmuştu ki, neredeyse hiçbir araç çalışmamıştı bulunduğum bölgede. İlerleyen zamanlarda görece olarak sıcak kışlar da oldu, kardan hayatın aksadığı zamanlar da oldu. Ben kafaya takmıyorum. Belirli bir döngüde işliyor sistem.

Ben Kıbrıs'ta yaşıyorum. Eylül ayından itibaren buz gibi havalar gelirdi. Şimdi ekim ayındayız ve havalar halen daha inanmayacaksınız 36-37 derece arası gidip geliyor. Siz düşünün ne haldeyiz. Akdeniz ülkesiyiz diyedir ama yine de artış var sıcaklıklarda.

Reis. Öncelikle eskiden evlerde soba yakılırdı, yanan tahtanın ateşindeki duman ise karın oluşmasına katkıda bulunurdu. Artık günümüzde ise doğalgaz kullanıldığından, havaya yeterince karbondioksit gitmiyor. Bu yüzden de kar nadiren yağıyor. Ki artık günümüzde her yer asfalt beton, kar bu yüzeylerde tutunamaz ve kaybolur. Karın tutması için betonda bayağı sağlam yağması lazım, tabii o da artık biraz zor. Hatta dikkat edersen 2018 yılındaki doğalgaz fiyatları 2019'daki fiyata kıyasla ucuzdu. Haliyle de doğalgaz fazla kullanılıyordu, fakat 2019 senesinde doğalgazın fiyatının gereğinden fazla zamlanması sonucunda insanlar soba, mangal közü vb. yollara başvurdular (Tabii kimisi bu yolda zehirlenerek vefat etti.). 2019 senesinde artan odun kullanımı sayesinde havaya gereken miktarda karbondioksit ulaştı ve 30 cm kar yağdı.

Taşıtların egzoz dumanı, fabrikaların bacalarına fitre takmaması, parfüm kullanımının artması... Gibi insanoğlunun yaptığı hatalar doğaya zarar veriyor.
İnsanlar bu durumlar karşısında bir çaba vermiyorlar. Sonumuz hayır olsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı