Neden Herkes Dolar ve Euro'nun Durumuna Alıştı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kur mevzularının tartışıldığı konuların açılması artık engellenmeli. Buradan bizler bu durumu eleştirme yaptığımız zaman bir kazanım sağlamadıktan sonra gerekli mi?
Bundan 20 sene öncesi milletimiz daha büyük zorluklar çekti.
Ekonomi üzerinden veya devletimizin yönetiminde yer alan kişilerden kaynaklı bu durum oluşmuş olsa da hayat devam ediyor.
Bu sebepten kaynaklı gelip isyan çıkacak değil.
Buna alışmak deniyorsa ben alıştım. Çünkü hayat devam ediyor ve hayatımı en güzel şekilde sürdürmeye çalışıyorum.
Niye engellenmeli? Neden gerçeği örtbas ediyoruz? Hiç bir işe yaramaz olur mu? Mesela yanlış yönlendirilen kardeşlerimize burda doğrusunu anlatıyoruz. Onlara dış güçlerin alakası olmadığını, ekonominin kötü yönetildiğini anlatıyoruz. Onlarda sorular sormaya başlıyor. Ben alıştım diye bir şey olamaz. Yanlış yoldasın. Teslimiyetçi olmanın anlamı yok.

Biz bunu hak etmiyoruz ve değiştirecek gücümüz var. Neden şükür edip oturmak? Hayır daha iyisini hak ediyoruz ve daha iyisini getireceğiz. Siz bunları bunları yanlış yaptınız demek gerekiyor. Değiştirmek gerekiyor. Bunun için anlamak gerekiyor. Anlamak için okumak gerekiyor. Okumak için görmek gerekiyor. Görmek içinde böyle konular açılması gerekiyor. Bizimde yazmamız gerekiyor.

Alıştık demek teslim olmaktır ya da durumu idare etmektir. İdare etmek der iken bir çıkarı olduğu için ses çıkarmamaktır.

giphy.gif

Matrix filmi sanırım bu na çok uygun oldu.

Hiç gerçek olduğundan emin olduğun bir rüya gördün mü? Ya bu rüyadan hiç uyanamasaydın o zaman gerçek dünya ile rüya arasındaki farkı nasıl ayırt ederdin?

Doğru. Doların 10 Kuruş bile artmasının dış borçlarımızın milyon dolarlar arttırdığını bilmiyorlar.
TÜRMOB’un “DolarizasyonRaporu”na göre, dolar kurundaki her 1 kuruşluk artış, Türkiye’nin toplam dış borcunun TL karşılığının 4.2 milyar lira artmasına neden oluyor. Milyon dolarlar değil, düzelteyim dedim :D Türkiye'nin bu durumda olmasının sebebi okumayan, hiçbir şeyi sorgulamayan halktır. Kendimizi kandırmayalım :)

@.I.N.И.A.
Bu forum devlet yönetimi ve ekonomi için mi açıldı?
Kur yapısının bu durumda olmasından bende rahatsızım ancak gelipte bu durumu sürekli tartışmaya yönelik duruma getirmiyorum.
Bu arada bu durum forum üzerinden düzelecek bir durum değil. Çözebileceğinizi düşünüyorsanız E-Devlet sistemi boşuna oluşturulmadı. Şikayetlerinizi, önerilerinizi, görüşlerinizi oradan gösterebilirsiniz.
Hatta düzeltebileceğinizi düşünüyorsanız buyurun devlet yönetiminde yer almak için çaba gösterin.
İcraat olmadıktan sonra söz ve yazı anca olduğu yerde kalır.

Kur mevzularının tartışıldığı konuların açılması artık engellenmeli. Buradan bizler bu durumu eleştirme yaptığımız zaman bir kazanım sağlamadıktan sonra gerekli mi?
Bundan 20 sene öncesi milletimiz daha büyük zorluklar çekti.
Ekonomi üzerinden veya devletimizin yönetiminde yer alan kişilerden kaynaklı bu durum oluşmuş olsa da hayat devam ediyor.
Bu sebepten kaynaklı gelip isyan çıkacak değil.
Buna alışmak deniyorsa ben alıştım. Çünkü hayat devam ediyor ve hayatımı en güzel şekilde sürdürmeye çalışıyorum.
Bundan 20 sene önce milletimizin çektiği zorluklar sadece ekonomik kriz. Şu an? Dolar olmuş 6, ekonomik savaş var ülkede. Merkez bankası desen eli kolu bağlı. Hak ve özgürlük denilen şey yok. Din her türlü siyasete karışıyor. 20 sene önce çektiğimiz zorluklar bunun yanında ne peki? Dolar gibi konuların tartışma yeri Konu Dışı kategorisindeki yerlerdir. Halk icraat yapamıyor diye konuşmayalım mı? Sürekli aynı konu değil de, tek bir konu üzerinden tartışılması daha mantıklı orası ayrı.

Son düzenleme:
@.I.N.И.A.
Kur yapısının bu durumda olmasından bende rahatsızım ancak gelipte bu durumu sürekli tartışmaya yönelik duruma getirmiyorum.
Bu arada bu durum forum üzerinden düzelecek bir durum değil. Çözebileceğinizi düşünüyorsanız E-Devlet sistemi boşuna oluşturulmadı. Şikayetlerinizi, önerilerinizi, görüşlerinizi oradan gösterebilirsiniz.
Hatta düzeltebileceğinizi düşünüyorsanız buyurun devlet yönetiminde yer almak için çaba gösterin.
Hayır hala yanlış düşünüyorsun doğrunun yeri ve zamanı olmaz. Dolaylı yönden bizi etkiliyen dolar kurunun artış sebebini tartışıyoruz. Bunun sebebini yanlış yönlendirmelerle yanlış yerlere bağlayanlara doğrusunu söylüyoruz. Diyorsunuz ya nasıl değişecek, böyle değişecek işte. Burdaki insanların fikirleri değiştiğinde değişecek. Siz, soru sormaya başladığınızda değişecek. O dediğiniz devlet aygıtları E-devlet vb. devleti yanlış yönetenler değişmedikçe bir işe yaramıyor malesef. Onları, onlara şikayet etmemizi önermeniz ise tamamen komik bir durum. Kimi, kime şikayet ediyorsun? Önerilerimiz zaten dikkate alınsa bugün bu durumda olmazdık. Bir şeyleri değiştirmek için devlet yönetimine katılmam gerekmiyor. O devlet dediğiniz şeyin yapı taşları olan insanlara doğruyu göstermek ve bir zincir başlatmak yeterlidir. Doğru o insalardan başkasına geçecek ve o şikayet ettiğimiz devlet yönetimi daha iyisi ile değişecek.

Ayrıca burası ''KonuDışı'' bölümü zaten bunları konuşabilelim diye açılmış bir bölüm.

@.I.N.И.A.

Akraba değiliz. Ya da bazıları için kişisel çıkarlarına bir faydamız yok.

giphy.gif

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı