Neden herkes programcı değil?

Teknoloji tasarım dersinde daha Google açamayan öğretmen olduğu sürece bu ülkede adam gibi bir şey çıkmaz.
Abimin bir öğretmeni vardı böyle tahtaya insanları çıkartıp "geleceğin obez adayı", "sırık" vb. diyen, kalemini düşürene "s*lak işte" vb. hakaret eden; abimlerin sınıfta çekingen bir sınıf.
Sonra toplantıda bir çocuk anlatıyor bu durumu annem öğretmenler ile konuşmuş tam toplantıdan çıkacak "... hanım sizin oğlunuza da şöyle diyormuş" diyor ve annem orada kopuyor.

Babam öğretmen olduğu için okuldaki kişiler tanıdık ve annemi sakinleştirmeye çalışıyorlar amma ve lakin annemin siniri dinmiyor, bulsa havaya kaldırıp yere vurur o derece (hoca 1.53, erkek) ve iyi ki o gün okulda olmadığı ortaya çıkıyor. 2 sene sonra bu adamın dersine ben denk geliyorum ve millete saldıran bu keko adeta bana ayrıcalık gösteriyor :D

Sonuç olarak sorun tek bir zümrede değil, okuldaki hocaların büyük çoğunluğu bilgisiz koyun ve bu insanlar eğitim veriyor.

"Elinde sadece siyah, beyaz kalem var ama gök kuşağı yarat"

Bu aralar moda oldu.

Ben buna "yazılımcı enflasyonu" diyorum. Zira kimi görsem daha işletim sistemi kullanmayı bilmeden yazılımcı olmaya kalkıyor. Windows nasıl kurulur, temel terimler nedir bilgisi yok çoğu kişinin.

Üzerinde program yazacağın sistemi tanımazsan, onun için program da yazamazsın. Konsolda 4 işlem yapmaktan öteye geçemezsin.

10 saat kurs izleyip, 50 sayfa kitap okuyup tam anlamıyla kendisinin yazılımcı olduğunu sanan insanlarla dolu.

Bizim ülkemizde şu anda, en azından bir iki senedir moda olduğu şu dönemlerde herkesin yazılıma giriş aşamasındaki kafa yapısı maalesef ki şu: "Bizim amcaoğlu var yazılımdan parayı vurdu, ben de 20 liraya aldığım kursu izleyip asrın yazılımcısı olacam."

Ek olarak yazılım öğrenmek isteyen fakat ne yapacağını bilmeyen bir kitle de mevcut. Yazılım nedir?, nasıl öğrenilir ve neden öğrenilmeli gibisinden temel bilgiler verilmeli.

Maalesef böyle, acı ama gerçek. Benim tavsiyem herkes önce bilgisayar kullanmayı, mantıklı düşünmeyi öğrensin. Daha sonra yazılımcılığı seçerse öğrenmeye başlar.

Üniversite hedefim yüksek, bunun için yeteri kadar çalışıyorum, daha da fazlasını yapacağımı umuyorum. "İyi" olarak değerlendirilen bir üniversiteye yerleştikten sonra 4 yıl boyunca yatmazsam, sürekli kendimi geliştirirsem gayet de iyi iş imkanı olacağı kanaatindeyim. Sonuçta nitelikli birini(herhangi nitelikli birini) havada kaparlar değil mi? Ben üzerime düşeni yapacağım ama ülke şartları ortada, onlardan etkilenmekten çekiniyorum açıkçası.
Ülke şartlarından sonrasını okumadım, o yüzden "hahaha" attım.

İyi bir üni kazan ve ünide kendini geliştir, sonuç = Türkiyede işin hazır.
İyi bir üni kazan, sertifika topla, kendini geliştir, üniversite sınırlarını aş, yeni teknolojileri öğren, yeniliklere açık ol, sonuç = Linkedin üzerinden yurt dışı iş bulup beyin göçü yap ve hayatını yaşa.

*Türkiyede 4 yıllık herhangi bir diploma ile yazılımcı olunabilir.
*İyi bir üni iyi bir çevre demektir.

Doğrudur hocam. Artık fazla oyun oynamasam da bilgisayar beni çok kötü etkilemeye başladı fiziksel olarak da öyle. Boynumun sağ tarafını bir süreden sonra hissetmiyorum.
Spora başla, bisiklete bin. Geç olmadan.

Bu aralar moda oldu.

Ben buna "yazılımcı enflasyonu" diyorum. Zira kimi görsem daha işletim sistemi kullanmayı bilmeden yazılımcı olmaya kalkıyor. Windows nasıl kurulur, temel terimler nedir bilgisi yok çoğu kişinin.

Üzerinde program yazacağın sistemi tanımazsan, onun için program da yazamazsın. Konsolda 4 işlem yapmaktan öteye geçemezsin.

10 saat kurs izleyip, 50 sayfa kitap okuyup tam anlamıyla kendisinin yazılımcı olduğunu sanan insanlarla dolu.

Bizim ülkemizde şu anda, en azından bir iki senedir moda olduğu şu dönemlerde herkesin yazılıma giriş aşamasındaki kafa yapısı maalesef ki şu: "Bizim amcaoğlu var yazılımdan parayı vurdu, ben de 20 liraya aldığım kursu izleyip asrın yazılımcısı olacağım."

Ek olarak yazılım öğrenmek isteyen fakat ne yapacağını bilmeyen bir kitle de mevcut. Yazılım nedir? Nasıl öğrenilir ve neden öğrenilmeli gibisinden temel bilgiler verilmeli.

Maalesef böyle, acı ama gerçek. Benim tavsiyem herkes önce bilgisayar kullanmayı, mantıklı düşünmeyi öğrensin. Daha sonra yazılımcılığı seçerse öğrenmeye başlar.

Henüz daha ülkemizde böyle şeylerin temeli küçük yaşlarda verilmediği için herkes hazıra yatıyor, hemen olsun olmazsa başka şeylere bakayım modunda.

Bir kisinin ne kadar yazilim gelistirme prensiplerine hakim oldugu mulakat sirasinda bir kac soruyla anlasilabilecek seyler.

Yazdigi kodun kalitesi de hemen kendini ele veriyor.

Sagda solda konusan tiplere o yuzden pek takilmamak gerekir.

Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.

Talk is cheap show me the code.

Bence yazilim gelistirme konusunda insanlarin cok merakli olmasi ve asiri gelistirici enflasyonunun olmasi sadece sektore olan ilgiyi ve bu isi cidden iyi yapanlarin kazandigi parayi arttiriyor. "Yaparim" diyip de yapamayanlarin yapamadigi isi biz yapiyoruz cunku gunun sonunda.

Yeni konular

Geri
Yukarı