Neden herkes RX Ekran Kartları Öneriyor?

RX 570 ve 580 bahsettiğiniz karttan daha ucuz ve daha performansli.

Ama ben GTX 1650'yi RX 570'e tercih ederdim. Çünkü benim şahsi tercihim ani kurtarmak, o an için yüksek FPS almak değil. RX 570 150 Watt güç tüketimi, GTX 1650'nin 75 Watt guc tüketimine sahip. Zaten neredeyse ayni performansı yakaliyorlar OC ile. Yani elektrik faturasını hesaba katarsam, uzun vadede faturaya vereceğim parayı biriktirerek o paraya daha iyi bir kart veya bileşen eklemesi yapabilirim.

Daha ucuz ve daha performansli bahsettiğiniz karttan RX 570 veya 580.

Ama ben GTX 1650'yi RX 570'e tercih ederdim. Çünkü benim şahsi tercihim ani kurtarmak, o an için yüksek FPS almak değil. RX 570 150 Watt güç tüketimi, GTX 1650'nin 75 Watt guc tüketimine sahip. Zaten neredeyse ayni performansı yakaliyorlar OC ile. Yani elektrik faturasını hesaba katarsam, uzun vadede faturaya vereceğim parayı biriktirerek o paraya daha iyi bir kart veya bileşen eklemesi yapabilirim.
Öyle bir söylediniz ki RX 570 kullananlar aylık 500 lira fatura ödüyormuş gibi. Ay sonu elektrik faturasına etki edeceği 30TL olur en fazla. 2 yıla vurursak 720TL gibi bir miktar yapıyor. 720TL biriktirseniz de doğru düzgün bir kart alamazsınız o parayla.

RX 570 ve 580 bahsettiğiniz karttan daha ucuz ve daha performansli.

Fatura farkı elle tutulur birşey olmayacaktır.
kw 45 kuruş desek ve günde 10 saat tam yükte çalışsa (ki abartı bi rakam oldu), aradaki fark 75 w;

75 w X 10 X 30 = 22.500 w = 22.5 kw/ay
22.5 X 0.45 = 10,13 TL/ay

Son düzenleme:
Puan / fiyat şeklinde bir skala uyduralım.

Puanı şu kriterler belirlesin:

1) Performans. Kart, birden fazla popüler oyunda tarafsızca test edilsin.

2) Yaş. Kartın ilk çıktığı zamandan bugüne kadar geldiği sürücüler ne gibi katkılar yapmış ölçülsün. Kartın geleceği var mı belli olsun.

3) Ek özellikler. Denk olduğu rakiplerinden nelerle ayrılıyor? Hangi konularda zayıf düşüyor, listelensin.

4) OC, ses ve güç tüketimi grafikleri çıkarılsın.

Bu kriterlerde gelen bir puan alsın kart. Bu puanı da fiyatına oranlayalım. En az paraya en çok puan veren kart en iyisidir.

Bu bağlamda, son 2 yılın testlerinde orta güç sınıfında RX 580 dünyada birinci, 1080p e sports kategorisinde de RX 570 birinci geliyor.

Tabi ki kullanıcılar marka alışkanlıkları, dedikodular, markaya özel oyun özellikleri gibi sebeplerle Nvidia'yı tercih edebiliyor. Ancak ölçümlerde en karlı kartlar RX serisi kartları.

RX kartlar daha ucuza daha fazla performans veriyor ama yazılımsal arıza çıkartma ihtimali de daha yüksek diyorlar. Şahsen benim ilk kartım AMD idi ve öküz gibi O.C yapıp 2 yıl kullandım halada yaşıyor.
Yazılımsal arıza çıkartma ihtimali %0.01 filan o şansı yakalayan insan gitsin csgoda kasa açsın bıçak çıkartsın ev alsın başka ne diyeyim.

Forumdaki RX kartlar hakkında açılmış "sorun" konularına bir bakmanızı tavsiye ederim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı