Neden iPhone ülkemizde bu kadar popüler?

kayra150

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: MSI 945GM3
İşlemci(CPU): Intel Core2 Duo E7300 2.66 ghz
Ekran Kartı(GPU): AMD ATI Radeon HD 2400 PRO
Disk: Hikvision C100 120 GB SSD
Ram: 1 GB
İşletim sistemi: antiX 22 64 bit
Kernel: xanmodv1-lts (6.6.21)

Monitör: Casper926w - 900w
Klavye: Casper K5108
Fare: PGM07
Kulaklık: TIGOES TH-812
Öncelikle merhaba arkadaşlar. Başlıkta da belirttiğim gibi bu soruya kafam takıldı. Neden iPhone ülkemizde ve hatta dünya genelinde bu kadar popüler?

Bu yazıları kaynak olarak sunuyorum okuyabilirsiniz. Zaten iPhone kullanan biri değilim kullanmayı düşünmüyorum da. Nedenlerim:
1) 2 telefon alacak kadar param olduğunda 2 telefon belki 3 telefon almayı daha doğru buluyorum.
2) güvenlik ve gizlilik olarak sıkıntıları var. Çok kör şekilde tek bir şirkete bütün mahrem kullanım bilgilerinizi adeta gümüş tepsiyle sunuyorsunuz. Bu bilgileri artık ne yapacağı şirketin keyfine kalmış. Bu konuda hala güvenlik için kullanıyorum diyen varsa üstteki linkleri okusun. Burada, e Google mı alalım daha kötüsü, diyenleriniz varsa size şunu hatırlatayım; Android telefonda Custom ROM ile telefonu Google'dan arındabilme şansına sahipsiniz ayrıca gizliliğinize saygı duyan açık kaynak kodlu programları kullanmakta özgürsünüz. Ne yazık ki o çok sevilen IPhone'da bu yok.
3) çok kısıtlı kullanıma sahip, mağazada çoğu şey için elini cebine sok diyor. Ayrıca açık kaynak kodlu program kullandırtmıyor sürekli bir işi nasıl yaptığını bilmediğimiz programlar kullanmak zorunda kalıyoruz.
4) ve her şeyden önemlisi eğer bilgisayar almak istiyorsam bilgisayar alırım, bu kadar parayı cebime giren tek bir cihaza vermeyi doğru bulmuyorum.

Bu konuyu açmadan önce araştırma yaptım. Özet cevaplar işte yazılım ve yıllarca kalan dayanıklılığı... Arkadaşlar benim de elimde zamanında 350 TL'ye alınmış Android 4.4.2 quatro T1461 cep telefonu var. Şu an yedekte duruyor ama hala çalışır durumda. Yanılmıyorsam 8 sene geçti üstünden.

Asgari ücretin bugün güncel haliyle aşağı yukarı 5500 TL olduğu ülkemde şu forumda okuduklarım kanımı donduracak nitelikte. 3000 TL telefon önerisi diye konu açana üstüne en az 1000 TL daha koyun yorumları mı ararsın, 8000 TL'ye ekran kartı öneren mi ararsın, 10 bine kasa olmaz 25 bine kasa al diyen mi ararsın, 4000 TL'ye Android alacağına git ikinci el iPhone al diyen mi ararsın seç beğen... Ya ekonomi kötüye gidiyor olayı harbiden yalan ya da millet affedersin tuvalete gitmeye bile kredi çekiyor. Sizlerin bu konu hakkındaki görüşleri nedir?

Benim naçizane görüşümse ortalama bir cep telefonunun 5500 TL asgari ücrete oranla 2000 TL civarlarında olması, hadi bunu da geçtik tamam asgari ücretin hepsini telefona koyalım 5000 TL bir telefon almaya yetmeli, yetmek zorunda. Eğer yetmiyor ise kendi kullanım biçimimizi, yerel para birimimizin değerini vb. gözden geçirmemiz gerekiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
En büyük sebebi uzun ömürlü olması ve uzun süre yazılım desteğinin olması. Bir Android telefon maks. 2 yıl güncelleme alırken iPhone'lar 5 yıl güncelleme alıyor.
Iphone 6S kullanıyorum ve muhtemelen sorunsuzca 1-2 sene daha kullanacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı