Neden iPhone ülkemizde bu kadar popüler?

Küresel çapta popüler olması (gizlilik ve güvenlik üzerine yazılan makaleler haricinde) beni şaşırtmadı. Ama yerel para birimine kıyasla bizim ülkemizde neden çok peşinden koşuluyor cevap aradığım soru buydu.

Hocam Almanya'da yaşarken orada da kısmen koşan insanlar var. Tabii bizde her şey abartı sadece iPhone özelinde değil.

Bu benim yazdığıma cevap değil ki.
7 Plus zaten pahalı ve kaliteli bir cihazdı, eskiden.
Android telefonlar ucuzdu ve kalitesizdi 2-3 yılda çöp olması gayet normal.
Karşılaştırma yapılacak ise aynı dönemde çıkmış amiral gemisi Android telefonlar ile karşılaştırılması lazım.
O zaman çıkan Samsung S7 ve C9 modelleriydi yanlış hatırlamıyorsam. Çevremde kullanan görmediğim için bir kıyaslama yapmam mümkün değil.

Ne gizliliğinden bahsediyorsunuz anlamadım? Bu devirde internet kullanan kimse gizlilik beklemesin. Konumunuzdan şifrelerinize hatta kredi kart bilgilerinize kadar internette size ait her şey biliniyor. En basitinden Google servisleri yeter.
İnternete bağlı cihazda elbette bu sorunlar var ancak bir de şunu düşünün: Bunlar haricinde sizi sürekli takip eden ve şirkete bilgilerinizi yollayan apple servisleri var. Bunları devredışı bırakmak ise imkansız. Ve bu işleme de güzel kılıf bulunmuş; sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına falan fıstık. İzleyici, telemetry denen olay bu şekilde işliyor en azından bunlara bir nevi çözüm bulabildiğimiz vakit daha gizli olmuş oluyoruz.

İphone kullanınca fikrin değişir. :D Zengin olan adama 40.000 koymaz. Her sene telefon değiştiren bunu biri düşünmez zaten. Sen bildiğin İphoneyi gömmüşsün. :D Kesin telefonun da Xiaomidir.
Eşimde ipad de mevcut, bir iphone değil ama yine ios kullanıyor. Vakit buldukça ona da bakıyorum hiç övüldüğü gibi olmadığını düşünüyorum.

Son düzenleme:
Öncelikle merhaba arkadaşlar. Başlıkta da belirttiğim gibi bu soruya kafam takıldı. Neden iPhone ülkemizde ve hatta dünya genelinde bu kadar popüler?

Bu yazıları kaynak olarak sunuyorum okuyabilirsiniz. Zaten iPhone kullanan biri değilim kullanmayı düşünmüyorum da. Nedenlerim:
1) 2 telefon alacak kadar param olduğunda 2 telefon belki 3 telefon almayı daha doğru buluyorum.
2) güvenlik ve gizlilik olarak sıkıntıları var. Çok kör şekilde tek bir şirkete bütün mahrem kullanım bilgilerinizi adeta gümüş tepsiyle sunuyorsunuz. Bu bilgileri artık ne yapacağı şirketin keyfine kalmış. Bu konuda hala güvenlik için kullanıyorum diyen varsa üstteki linkleri okusun. Burada, e Google mı alalım daha kötüsü, diyenleriniz varsa size şunu hatırlatayım; Android telefonda Custom ROM ile telefonu Google'dan arındabilme şansına sahipsiniz ayrıca gizliliğinize saygı duyan açık kaynak kodlu programları kullanmakta özgürsünüz. Ne yazık ki o çok sevilen IPhone'da bu yok.
3) çok kısıtlı kullanıma sahip, mağazada çoğu şey için elini cebine sok diyor. Ayrıca açık kaynak kodlu program kullandırtmıyor sürekli bir işi nasıl yaptığını bilmediğimiz programlar kullanmak zorunda kalıyoruz.
4) ve her şeyden önemlisi eğer bilgisayar almak istiyorsam bilgisayar alırım, bu kadar parayı cebime giren tek bir cihaza vermeyi doğru bulmuyorum.

Bu konuyu açmadan önce araştırma yaptım. Özet cevaplar işte yazılım ve yıllarca kalan dayanıklılığı... Arkadaşlar benim de elimde zamanında 350 TL'ye alınmış Android 4.4.2 quatro T1461 cep telefonu var. Şu an yedekte duruyor ama hala çalışır durumda. Yanılmıyorsam 8 sene geçti üstünden.

Asgari ücretin bugün güncel haliyle aşağı yukarı 5500 TL olduğu ülkemde şu forumda okuduklarım kanımı donduracak nitelikte. 3000 TL telefon önerisi diye konu açana üstüne en az 1000 TL daha koyun yorumları mı ararsın, 8000 TL'ye ekran kartı öneren mi ararsın, 10 bine kasa olmaz 25 bine kasa al diyen mi ararsın, 4000 TL'ye Android alacağına git ikinci el iPhone al diyen mi ararsın seç beğen... Ya ekonomi kötüye gidiyor olayı harbiden yalan ya da millet affedersin tuvalete gitmeye bile kredi çekiyor. Sizlerin bu konu hakkındaki görüşleri nedir?

Benim naçizane görüşümse ortalama bir cep telefonunun 5500 TL asgari ücrete oranla 2000 TL civarlarında olması, hadi bunu da geçtik tamam asgari ücretin hepsini telefona koyalım 5000 TL bir telefon almaya yetmeli, yetmek zorunda. Eğer yetmiyor ise kendi kullanım biçimimizi, yerel para birimimizin değerini vb. gözden geçirmemiz gerekiyor.

1.asgari ücretin böyle olmasını ve telefona 10k 20 50k vermeyi bizde bayılmıyoruz.

2.bahsettiğin telefonun çalışması sadece ana ekran dolaşmaksa evdeki Nokia 1100 da yapıyor. iPhone 5S modeli bile günümüz
İşletini yapabiliyor.

3.sen istediğin kadar ROM at kurmak ne yaparsan yap eninde sonunda kurduğun bir program sonucu Google servislerine bağlanacaksın.
+ Olarak sen Google'ın yaptığı işletim sisteminden nasıl Google'ı engelliyorsun😀

4.açık kaynak takıntı insanlar neandroid ne iPhone ne Windows kullanır.

5.hem Android'in hem IOS'un kendine göre avantajları var.
Android genel insanlığa gitap ederken elde daha fazla seçrnek var ama sizin aldığınız bir cep telefonunun 2 yıl sonra kimsrnin hatırlamayacak( ne üretici ne tüketici) olması ayrı traji komik.

Son olarak bir Android kullanıcı olarak bu iPhone olsun Android olsun böyle takıntılara bulaşmam sizde bulaşmamanızı tavsiye ederim.
Hangisi işinize gelirse onu kullanın.

1.asgari ücretin böyle olmasını ve telefona 10k 20 50k vermeyi bizde bayılmıyoruz.

2.bahsettiğin telefonun çalışması sadece ana ekran dolaşmaksa evdeki Nokia 1100 da yapıyor. iPhone 5S modeli bile günümüz
İşletini yapabiliyor.

3.sen istediğin kadar ROM at kurmak ne yaparsan yap eninde sonunda kurduğun bir program sonucu Google servislerine bağlanacaksın.
+ Olarak sen Google'ın yaptığı işletim sisteminden nasıl Google'ı engelliyorsun😀

4.açık kaynak takıntı insanlar neandroid ne iPhone ne Windows kullanır.

5.hem Android'in hem IOS'un kendine göre avantajları var.
Android genel insanlığa gitap ederken elde daha fazla seçrnek var ama sizin aldığınız bir cep telefonunun 2 yıl sonra kimsrnin hatırlamayacak( ne üretici ne tüketici) olması ayrı traji komik.

Son olarak bir Android kullanıcı olarak bu iPhone olsun Android olsun böyle takıntılara bulaşmam sizde bulaşmamanızı tavsiye ederim.
Hangisi işinize gelirse onu kullanın.
Akıl ve mantık çerçevesinde düşündüğümde işte bu pahalılık ne diyorum. Giriyorum bakıyorum millet de ona koşuyor anlamıyorum. Ve galiba paylaştığım yazıları kimse okumamış 😃 google servislerini arka planda kapatmak mümkün ama apple servisi farz olarak arkada çalışmak zorunda, en uç örnek bu.

Hafif oyunlar oynamak, sıkıntısız wp telegram instagram kullanmak, sıkıntısız sitelere girip çıkmak, indirme yapmak size göre ana ekranda dolaşmaksa evet bana ana ekranda dolaşmak yetiyor gerisi zaten bilgisayarların yapacağı işler.

Bu arada açık kaynak takıntısı diye kestirip atmak bence doğru değil. Günlük hayatınızda da işiniz bir sektöre düştüğünde, şeffaf biçimde ''ben bunu böyle bu şekilde yapıyorum sana da etkisi bu kabul ediyor musun'' diyenle mi yoksa size hiçbir şekilde bilgi vermeyip ''işi hallederim ama üzümü ye bağını sorma kabul mü'' diyenle mi iş yapmayı tercih ediyorsunuz? Bakın yanlış anlamayın bu ayrımı yapabilmek için elde seçenek olması lazım, eğer tek bir seçenek varsa tabi ki bize bilgi vermeden iş yapana mahkumuz. Ama günümüzde emin olun ki bir işi yapmak için çoğu zaman bir sürü seçeneğiniz oluyor.

Son düzenleme:
Öncelikle merhaba arkadaşlar. Başlıkta da belirttiğim gibi bu soruya kafam takıldı. Neden iPhone ülkemizde ve hatta dünya genelinde bu kadar popüler?

Bu yazıları kaynak olarak sunuyorum okuyabilirsiniz. Zaten iPhone kullanan biri değilim kullanmayı düşünmüyorum da. Nedenlerim:
1) 2 telefon alacak kadar param olduğunda 2 telefon belki 3 telefon almayı daha doğru buluyorum.
2) güvenlik ve gizlilik olarak sıkıntıları var. Çok kör şekilde tek bir şirkete bütün mahrem kullanım bilgilerinizi adeta gümüş tepsiyle sunuyorsunuz. Bu bilgileri artık ne yapacağı şirketin keyfine kalmış. Bu konuda hala güvenlik için kullanıyorum diyen varsa üstteki linkleri okusun. Burada, e Google mı alalım daha kötüsü, diyenleriniz varsa size şunu hatırlatayım; Android telefonda Custom ROM ile telefonu Google'dan arındabilme şansına sahipsiniz ayrıca gizliliğinize saygı duyan açık kaynak kodlu programları kullanmakta özgürsünüz. Ne yazık ki o çok sevilen IPhone'da bu yok.
3) çok kısıtlı kullanıma sahip, mağazada çoğu şey için elini cebine sok diyor. Ayrıca açık kaynak kodlu program kullandırtmıyor sürekli bir işi nasıl yaptığını bilmediğimiz programlar kullanmak zorunda kalıyoruz.
4) ve her şeyden önemlisi eğer bilgisayar almak istiyorsam bilgisayar alırım, bu kadar parayı cebime giren tek bir cihaza vermeyi doğru bulmuyorum.

Bu konuyu açmadan önce araştırma yaptım. Özet cevaplar işte yazılım ve yıllarca kalan dayanıklılığı... Arkadaşlar benim de elimde zamanında 350 TL'ye alınmış Android 4.4.2 quatro T1461 cep telefonu var. Şu an yedekte duruyor ama hala çalışır durumda. Yanılmıyorsam 8 sene geçti üstünden.

Asgari ücretin bugün güncel haliyle aşağı yukarı 5500 TL olduğu ülkemde şu forumda okuduklarım kanımı donduracak nitelikte. 3000 TL telefon önerisi diye konu açana üstüne en az 1000 TL daha koyun yorumları mı ararsın, 8000 TL'ye ekran kartı öneren mi ararsın, 10 bine kasa olmaz 25 bine kasa al diyen mi ararsın, 4000 TL'ye Android alacağına git ikinci el iPhone al diyen mi ararsın seç beğen... Ya ekonomi kötüye gidiyor olayı harbiden yalan ya da millet affedersin tuvalete gitmeye bile kredi çekiyor. Sizlerin bu konu hakkındaki görüşleri nedir?

Benim naçizane görüşümse ortalama bir cep telefonunun 5500 TL asgari ücrete oranla 2000 TL civarlarında olması, hadi bunu da geçtik tamam asgari ücretin hepsini telefona koyalım 5000 TL bir telefon almaya yetmeli, yetmek zorunda. Eğer yetmiyor ise kendi kullanım biçimimizi, yerel para birimimizin değerini vb. gözden geçirmemiz gerekiyor.

Sosyal medya kalitesi, kamerada mükemmel video performansı, işlemci ve yazılım uyumu sayesinde ömrünün Android cihazlardan uzun olması.

Akıl ve mantık çerçevesinde düşündüğümde işte bu pahalılık ne diyorum. Giriyorum bakıyorum millet de ona koşuyor anlamıyorum. Ve galiba paylaştığım yazıları kimse okumamış 😃 Google servislerini arka planda kapatmak mümkün ama Apple servisi farz olarak arkada çalışmak zorunda, en uç örnek bu.

Hafif oyunlar oynamak, sıkıntısız wp Telegram Instagram kullanmak, sıkıntısız sitelere girip çıkmak, indirme yapmak size göre ana ekranda dolaşmaksa evet bana ana ekranda dolaşmak yetiyor gerisi zaten bilgisayarların yapacağı işler.

İşte sizin anlamadığınız nokta bu,
Herkesin bilgisayı olması gerekmiyor ama herkesin telefonu olmak zorunda.
Adı üstünde cep bilgisayarları.
Android telefonların yazılım desteği olsun stabilitesi kesinlikle IPhone'dan daha düşük seviyede, bunun nedeni bilindiği üzere Android'in farklı markalar üstündeki yazılım desteği. Android'in avantajları çok fazla var(APK, açık kaynak vs.) Ama gündelik ve yoğun bir telefon. Kullanıcısının ROM atmayı bilmesine, açık kaynak takıntılığına ihtiyacı yok ayrıyeten iOS da Jailbreak yapılarak korsan veyahut açılamaycan özellikler açılığ yüklenebiliyor.

Kanka ben de gereksiz ve şov olduğunu düşünüyordum ta ki kullanana kadar, korsan bazı maç izleme programlarıni indirememe dışında beni üzen yani olmadı diyebilirim, bırakıp Xiaomi Android telefona geçince attan karıncaya biniyormusum gibi oluyor, inşallah uzun yillar kullanmak nasip olur.

İşte sizin anlamadığınız nokta bu,
Herkesin bilgisayı olması gerekmiyor ama herkesin telefonu olmak zorunda.
Adı üstünde cep bilgisayarları.
Android telefonların yazılım desteği olsun stabilitesi kesinlikle IPhone'dan daha düşük seviyede, bunun nedeni bilindiği üzere Android'in farklı markalar üstündeki yazılım desteği. Android'in avantajları çok fazla var(APK, açık kaynak vs.) Ama gündelik ve yoğun bir telefon. Kullanıcısının ROM atmayı bilmesine, açık kaynak takıntılığına ihtiyacı yok ayrıyeten iOS da Jailbreak yapılarak korsan veyahut açılamaycan özellikler açılığ yüklenebiliyor.
Bilgisayar konusunda evet, cep telefonuna kıyasla dediğiniz gibi telefon daha fazla ihtiyaç. Ama dediğimiz gibi, İHTİYAÇ . Lüks değil... Şuan bir iphone parasına ortalama bilgisayar ve ortalama bir telefon alınabilir?

Geri
Yukarı