Çözüldü Neden James Donkey SSD tavsiye edilmiyor?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

mr_hidir

Hectopat
Merhabalar. Ben bir SSD almak istiyorum. James Donkey'in 970 GB'lık SSD'si rakiplerine göre ucuz. Araştırdım, baktım ciddi anlamda güzel bir şeye benziyor. Fakat @Recep Baltaş hocam tavsiye etmiyor. Sebebini de anlamadım. Almamalı mıyım sizce?

Recep hocam neyini beğenmiyor bu SSD'lerin hiç anlamadım? Kullanan var mı? Kullananlar memnun mu? Benim bir arkadaşımda var, 2 yıldır kullanıyor, çok da memnun. Alınır mı sizce? Unlost'ta da var hem. Merak edenler için aşağıya linki bırakıyorum:

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Öncelikle ucuz olması hiçbir şey ifade etmez.

Bir ürünün ucuz ya da pahalı olması, o ürünün kalitesini değil alınabilirliğini etkiler.

JD SSD'ler ile ilgili benim aldığım duyumlar şu yönde: Fiyatı uygun olsa da fazla dayanıklı bir SSD değil.

Peki, dayanıklı ne demek?

Bildiğiniz gibi SSD'ler, HDD'lerden farklı çalışmaktadır. Veriyi elektronik ortamda belleklerde depolar.

Hem bu bellek yongaları hem de SSD'nin kontrolcü yongaları, elektrik kesilmelerine, sık sık formatlanmaya, sık sık açılıp kapanmaya karşı dayanıksız olabilir.

JD SSD'lerin bu yönlerinin zayıf olduğu hakkında yorumlar ya da görüşler duyup, görmüştüm.

Bu, tabiiki de aldığınız an bozulacak demek değil. Ama bozulma ya da yolda bırakma ihtimali daha fazla.

Tabii buna karşılık, 3 sene garantisi var diyebilirsiniz.

Bu yazdıklarımda ana aktör SSD değil, "içindeki veriler"dir. Yoksa çoğu RAM ve SSD markası, ürün bozulduğunda değişim ya da iade yapmakta. Bunu bir çok kez farklı markalarda deneyimledim.

"Ucuz etin yahnisi yenmez" misali.

Bir ürünün ucuz ya da pahalı olması, o ürünün kalitesini değil alınabilirliğini etkiler.

JD SSD'ler ile ilgili benim aldığım duyumlar şu yönde: Fiyatı uygun olsa da fazla dayanıklı bir SSD değil.

Bildiğiniz gibi SSD'ler, HDD'lerden farklı çalışmaktadır. Veriyi elektronik ortamda belleklerde depolar.

Hem bu bellek yongaları hem de SSD'nin kontrolcü yongaları, elektrik kesilmelerine, sık sık formatlanmaya, sık sık açılıp kapanmaya karşı dayanıksız olabilir.

JD SSD'lerin bu yönlerinin zayıf olduğu hakkında yorumlar ya da görüşler duyup, görmüştüm.

Bu, tabiiki de aldığınız an bozulacak demek değil. Ama bozulma ya da yolda bırakma ihtimali daha fazla.

Bu yazdıklarımda ana aktör SSD değil, "içindeki veriler"dir. Yoksa çoğu RAM ve SSD markası, ürün bozulduğunda değişim ya da iade yapmakta. Bunu bir çok kez farklı markalarda deneyimledim.

Çözüm

Ve bu durum bilgisayar bileşenlerinin markaları için de geçerli. Örnek Gamepower, Powerboost, Rampage, Frisby kasaları ve güç kaynakları.

Çok sağolun normal bir tepki verip insan gibi cevapladiginiz için

Alınır mı sizce?
Alınmaz.
Araştırdım, baktım ciddi anlamda güzel bir şeye benziyor.
Dışı güzel, içi ne idiği belirsiz. Yongalarının kalitesi hakkında hiçbir bilgi yok. Kendi sitesinde SSD hakkında gram bilgi yok.

Firmware desen, o da belirsiz. Her bir üründe farklı firmware olur mu? TBW desen, o da bilinmiyor. Yani SSD'nin "Şu kadar veri yazmaya karşı normal şartlarda kesinlikle dayanacak!" diye bir garantisi de yok, yani her an elinde patlayabilir.
Unlost'ta da var hem.
Bu tür kanallar genellikle sponsorluk alıyor. Yoksa hiçbir bilinen yayıncının durup dururken böyle ne idiği bilinmeyen ürünleri kullanacağını zannetmiyorum.

İçinde mühim bilgi saklamayacaksanız ve işim yok, her bozulduğunda garantiye göndereceğim diyorsanız neden olmasın?

Hocam oyunları atacağım içine o kadar HDD'nin o sesinden biktigim için(ses konusunda biraz hassasım da) SSD istiyorum e 500GB'da yetmiyor malum :)

Alınmaz.

Dışı güzel, içi ne idiği belirsiz. Yongalarının kalitesi hakkında hiçbir bilgi yok. Kendi sitesinde SSD hakkında gram bilgi yok.

Firmware desen, o da belirsiz. Her bir üründe farklı Firmware olur mu? TBW desen, o da bilinmiyor. Yani SSD'nin "şu kadar veri yazmaya karşı normal şartlarda kesinlikle dayanacak!" Diye bir garantisi de yok, yani her an elinde patlayabilir.

Bu tür kanallar genellikle sponsorluk alıyor. Yoksa hiçbir bilinen yayıncının durup dururken böyle ne idiği bilinmeyen ürünleri kullanacağını zannetmiyorum.

Sağolun gerçekten çok etkileyici bir bilgi birikimi olmuş bu anladığım kadarıyla bu depolama birimleri konusunda bayağı bilgilisiniz sizden bir tavsiye alabilir miyim Mart ayında Almanya'ya gideceğim oradan da tedarik edebilirim anakartim Z390 M.2 SSD'ler ucuz olsa alacağım ama işte :-(

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı