Neden korsan kullanıyoruz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Daha fazla  
Bu sadece orijinal oyun alanların merakı için açılmış bir konudur.

Mod veya hileyi denemek:
Hileleri merak edenler için insanlara zarar vermeden denemek.

Türkçe yama:
Çoğu oyun 3. parti yazılımları hile sanıyor. Bu yüzden korsanda oynuyoruz.

Durumu olmayan kişiler:
Durumu olmayan insanlar offline oyunları alamıyor. O yüzden korsan indiriyoruz.

Toksik kitle:
Toksik kitleden bıkan insanların offline oyunların kendi sunucusunda daha saygın insanlar bulabiliyor ama bu nadir görülen bir olay.

Oyun denemesi:
Bir oyun satın alacaksın ama kararsız kaldın., bu yüzden bedavaya deneyip güzelse alırsın. Kötüyse almazsın.

Sistem denemesi:
Yeni sistem aldın ve oyunda deneyeceksin ama o oyun sende yok, o zaman korsan indirilir.

Bu sadece orijinal oyun alanların merakı için açılmış bir konudur.

Mod veya hileyi denemek:

Türkçe yama:

Durumu olmayan kişiler:

Toksik kitle:
Toksik kitleden bıkan insanların offline oyunların kendi sunucusunda daha saygın insanlar bulabiliyor ama bu nadir görülen bir olay.

Oyun denemesi:
Bir oyun satın alacaksın ama kararsız kaldın., bu yüzden bedavaya deneyip güzelse alırsın. Kötüyse almazsın.

Sistem denemesi:
Yeni sistem aldın ve oyunda deneyeceksin ama o oyun sende yok, o zaman korsan indirilir.
Günümüzde orijinal oyun almayı artık pek uygun görmüyorum, zira bedava verip oynamak varken neden bütçemizden kısalım ki? Bizde biliyoruz emek verdiklerini, çaba gösterdiklerini fakat artık devir korsan devridir arkadaşlar. Bu kadar dolar/euro kuru artmışken haliyle hiç kimsenin oyunlara para verecek hevesi kalmamıştır ben de dahil. Daha yeni de Star Wars: Jedi Fallen Order'ı korsan indirdim. 400 lira bir oyuna verilmezdi, verilmemeliydi çünkü.

Günümüzde orijinal oyun almayı artık pek uygun görmüyorum, zira bedava verip oynamak varken neden bütçemizden kısalım ki? Bizde biliyoruz emek verdiklerini, çaba gösterdiklerini fakat artık devir korsan devridir arkadaşlar. Bu kadar dolar/euro kuru artmışken haliyle hiç kimsenin oyunlara para verecek hevesi kalmamıştır ben de dahil. Daha yeni de Star Wars: Jedi Fallen Order'ı korsan indirdim. 400 lira bir oyuna verilmezdi, verilmemeliydi çünkü.
Oyunları pahalı bulup o para verilmez demenizi normal karşılıyorum ama korsanı savunmanız aşırı ilginç.

Kendini bu yazdıklarına inandırdın mı?

Mod veya hileyi denemek:
Çevrimiçi oyunlarda genel olarak mod desteği olmaz. Hileyi korsanda deniyorsan bunun anlamı çevrimdışı oyunda deniyorsun demektir, bunun da insanlara zarar vermekle alakası yoktur.

Türkçe yama:
Türkçe yama genel olarak hikayeli ve çevrimdışı oyunlar için yapılır. Korsan için geçerli bir bahane değildir. GTA V gibi hem hikayeli hem çevrimiçi olan oyunlarda hikaye modunu oynadıktan sonra Türkçe yamayı kaldırıp çevrimiçi oynayabilirsin.

Durumu olmayan kişiler:
Oyun oynamak ihtiyaç değildir, durumun yoksa bu sana çalma hakkı vermez. Ben param olmadığı zamanlar o oyunu es geçiyorum ve oynamıyorum. (Star Wars Jedi Fallen Order için para ayıramadım ve hala oynamadım.)

Toksik kitle:
Oyunun kitlesini beğenmiyorsan oynamazsın. Özel sunucular sunucu sahibinin inisiyatifine kalmış daha kötü yerler oluyor.

Oyun denemesi:

Sistem denemesi:
Dijital platformların çoğu iade alıyor. Örneğin Steam'den oyun satın alıp 2 hafta içerisinde 2 saatten az oynayıp iade edebilirsin. Yeni sistem almak sana yine çalma hakkı vermiyor, oyunu satın alıp test ettikten sonra iade edebilirsin.

Son düzenleme:
Şöyle kısa bir hesap yapalım, yine eleştirenler olacaktır ama neyse...
Her 10 kişiden yarısı ülkemizde Asgari ücret ile çalışıyormuş ve Asgari ücrete 3000 TL diyelim.
-1200 TL kira
-400 TL fatura
-500 TL mutfak
-500 TL giyim vb
Yukarıda ki rakamlar hiç gerçekçi olmayan rakamlar ama maksat örnek vermek işte. Kaldı mı elimde 400 TL? Ben bu parayla FIFA 21 alamıyorsam ne anlamı kaldı? :) Oyun oynamak için öncelikle bu şartlar altında iyi kötü bir konsol veya sistem dizmem lazım bir de. :) Onun dışında dediğin gibi dil desteği yok, sistemler yetersiz, oyuna olan ön yargılar ve ülkemizde geçmişten gelen bir korsan hayranlığı olması.

Yani bana göre doğru geldi, tabii korsan yüklemeyip orjinal satın alanlar daha akıllıca davranıyorlar.

Ben daha çok oyun denemesi ve satın almama isteğiyle korsan indiriyorum ama tabii oyunun gerçeğini almak her zaman en kolayıdır. Online oynayacaksan tabii ki gerçeğini almak gerekir ama şahsen ben arkadaşlarla oynayacağım zaman korsan indiriyorum(arkadaşlarım da öyle yapıyor) Çünkü bir zamandan sonra insan oyundan sıkılıyor atıyorum Terraria oynayacaksın arkadaşlarınla ama fiyatı 19TL galiba yani bunu vermek yerine korsan alıyorsun çünkü sıkılıp sıkılmayacağın belli değil.

Aynı şekilde o oyunun çalışıp çalışmayacağı bilgisayarının kaldırıp kaldırmayacağı da belli değil.
Mesela benim bilgisayarım 32 Bit idi(önceki bilgisayarım) sonra oyunlar kasıyor mu diye test etmek için indiriyordum ve sonucu bile öğrenemiyordum, çünkü oyun 64 Bit ve bilgisayar açmıyordu.

Kimse kusura bakmasın kur falan filan hikaye, bu gün içinde birçok güzel oyun barındıran oyun servisi var(Bknz:EA Access, Xbox GamePass) ve fiyatları komik denecek şekilde ucuz o yüzden artık korsan kullanımı oyun denemek dışında (ki bence o da gereksiz) kullanılmamalı.

Bu gün çalıştığınız şirkette/dükkanda herkes sizin malınızı çalsa ve siz para kazanamasanız ne hissederseniz? İnsanların haklarını yemeyin dostlar bu kadar olaya gerek yok.

Bedava indirdiğimizde para kazanmak için gece gündüz çalışan adamlara hakaret etmiş oluyorsun. Ha ben hiç kullanmadım diyemem. Artık cebime para giriyor. Alıyorum.
Korsan meselesi şirketler için bu denli büyük bir sorun olsaydı, emin ol ben dahil bunu kullanan tüm insanlar hapse tıkılmıştı. Ceza almıştı şimdiye. Ama nedense yıllardır süren bu furyaya daha sesini çıkaran bir firma görmedim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı