Neden Linux tercih edilmeli?

Yaklaşık 1,5 yıldır Linux dağıtımları kullanıyorum. Kullandığım ve sevdiğim Mint, Pop! OS, Debian, KDE Neon oldu. Manjaro, MX, Zorin, EndeavourOS da fena değil. Halen distro hopping yapıyorum. Bir SSD'de Mint Xfce kalıcı olarak duruyor. Diğer SSD'de de distro hopping yapıyorum ama Mint'e KDE Plasma kurdum ve çok hoşuma gitti.

Linux dağıtımlarında farklı masaüstü yöneticilerinin olması hoşuma gidiyor: Xfce, Kde Plasma, Gnome, Mate, Budgie, Trinity, Unity, Cinnamon, Fluxbox, Enlightenment gibi çok seçeneğiniz var, çok zengin bir dünya. Arayüzünde çok değişik görünümleri yapabiliyoruz. Açık kaynak kod candır dostlar.

Adobe Photoshop'ta tecrübemle tarihe damga vurmuşum.
Sen Amerikaya falan git kardesim harcaniyosun buralarda. Linux senin kullandigin programlari calistirmiyor diye hic olacak degil. Yillardir superbilgisayarlarda NASA'da serverlarda benim gibi kullanicilari ana isletim sistemi olarak mucizeler basarmaya devam ediyor. Soyle bir laf vardir: Tavsan dagi sevmiyormus ama dagin umurunda degilmis.

Linux'un şu an en büyük eksisi Windows'ta kullanılan programları kullanamaman zaten. Aslında kullanılırdı ama üreticiler desteklemiyorlar. O sebeple Adobe programları vesaire Linux'ta mevcut değil.

Onun dışında performans olsun, arayüz olsun çok yenilikçi, modern ve kullanışlı. Ama bu iyi taraflar maalesef Linux'a rağbet gördüremez, çünkü işin yazılım tarafı da önemli. Linux kullananların şöyle bir savunması var;

Linux kullanırsan pek çok alternatif mevcut ehehehe. Photoshop yok, GIMP var ehehehe. Microsoft Office yok, ama LibreOffice var ehehehe. Bu sağlıklı bir arguman değil, çünkü herkes bu programları kullanmak zorunda değil. Kendimi yıllarca Vegas Pro üzerinde geliştirmişim, Adobe Photoshop'ta tecrübemle tarihe damga vurmuşum, sırf Linux kullanacağım diye bu alternatiflere mahkum olmak nedir? Yani anlatmaya çalıştığım şey, Linux'a sağlam yazılım desteği gelmesi gerekiyor artık. Bu yazılım alternatiflerine mahkum olmadan da Linux kullanabilmeliyiz. Oyun tarafı da çalkantılı zaten. Özellikle rekabetçi oyunlar oynanamıyor. Triple AAA oynanamayan oyunlar da vardır elbet, ama bu kanatta yine de Proton ıvırla zıvırla ittir kaktır oynanabiliyor. O sebeple buna yorum yapmayacağım.

Sonuca gelirsek, Linux verimli ve başarılı olabilir. Ama yazılım desteği olmadığı için bir hiç kadar hiç olmaya devam edecek. Şunun gibi düşünün;

Bir oyun konsolu yaptınız, konsol çok sağlam. Donanımsal olarak rakiplere fark atmış, tasarımı efsane. Kullanımı rahat vs. Ama o konsola oyun çıkmıyor. O konsola kim rağbet eder? Kimse. Ulvi bir örnek, Sega bir zamanlar NES'ten çok daha kaliteli konsollar üretmesine rağmen, bir NES kadar ilgi görmedi. Neden? Çünkü olay onu destekleyen yazılımlarda, oyunlarda. Umarım anlatabilmişimdir.

Herkes bu programları kullanacak diye bir şey yok. Adobe zaten Microsoft ile bağlantılı ve bilerek Linux versiyonlarını yapmıyorlar. Yapabilirler mi, evet. Sırf sizin kullandığınız programlar yok diye kötülemenize hiç gerek yok. Tamam o alternatifleri kullanmak istemiyorsun. Kullanma o zaman. Windows'ta kalıp "tarihe damga vurmaya" devam et. Bu denli harika bir proje senin isteğin için "hiç kadar hiç" olmaya devam etmeyecek.

Herkes bu programları kullanacak diye bir şey yok. Adobe zaten Microsoft ile bağlantılı ve bilerek Linux versiyonlarını yapmıyorlar. Yapabilirler mi, evet. Sırf sizin kullandığınız programlar yok diye kötülemenize hiç gerek yok. Tamam o alternatifleri kullanmak istemiyorsun. Kullanma o zaman. Windows'ta kalıp "tarihe damga vurmaya" devam et. Bu denli harika bir proje senin isteğin için "hiç kadar hiç" olmaya devam etmeyecek.
Hocam kötülemedim, amacım damga da vurmak değildi. Ben Linux'ta kullandım, ve tüm samimiyetimle söylüyorum ki gerçekten kaliteli. Mint ve Ubuntu kullandım. Ama favorim Mint oldu. Ubuntu'ya kullanıcı dostu diyorlar ama ben pek öyle düşünmüyorum. Özellikle arayüzü çok kompleks, ve son kullanıcıya hitap etmiyor zannımca. Ama Mint hakikatten son kullanıcıya hitap ediyor. Masaüstü düzeni ve genel arayüz dahil.

Ammavelakin dünya üzerinde aşırı rağbet gören yazılımları Linux'a getirmemeleri Linux'un önünü çok kapatıyor. Bu tip programlar Linux'ta olmadığı için zaten Windows kullanıyorum, ama sırf böyle dedim diye de Windows'u ilah, Linux'ta Allah'ın cezası olarak görmüyorum.

Sen Amerikaya falan git kardesim harcaniyosun buralarda. Linux senin kullandigin programlari calistirmiyor diye hic olacak degil. Yillardir superbilgisayarlarda NASA'da serverlarda benim gibi kullanicilari ana isletim sistemi olarak mucizeler basarmaya devam ediyor. Soyle bir laf vardir: Tavsan dagi sevmiyormus ama dagin umurunda degilmis.
Hocam onlar sadece örnekti. Ayrıca direkt olarak hiç demedim, ama kullanım oranı olarak Linux'un bir geçerliliği yok bu bir gerçek. Bu da tamamen yazılımsal bir durum. Rakamsal veriler üzerinden değerlendirirsek Linux'un kullanım oranı çok düşük. Popüler değil desek, herkes biliyor Linux'un varlığını. Ama tercih etmiyorlar işte, ve bunun da belirli sebepleri var.

Harikalar yaratmaya da devam edebilirler, onlara bir lafım zaten yok. NASA'nın Adobe ile ne işi var zaten? Ben son kullanıcıları değerlendirdim.

Son düzenleme:
Bunları önemseyen son kullanıcı için Mac platformu var.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Der susarım.

Geri
Yukarı