Linux neden tercih edilmeli?

Artı Windows'da Bluetooth mikrofon kullanmak sıkıntılı, Linux'da telefonu Bluetooth ile bağla hoparlörü ona bağlamaktan daha güçlü ses alıyorsun. Windows 10'da olmuyor.
Windows'un Bluetooth'u her zaman sıkıntılı oldu, şuan bile herhangi bir sesli konuşma eylemi gerçekleştirdiğinde diğer tüm sesleri kesiyor ve 8kbps ses kanalına geçiyor.

Bu soruya böyle cevap verilmiş.

Bir de böyle bir cevap verilmiş.

Bu iki cevap GNU/Linux artılarını adeta yok saymış. Özgür yazılım felsefesini yerin dibine batırmış. 30 yıldır milyonlarca insanın emeğini hiçe saymış. Microsoft'un, NASA'nın, dev şirketlerin, milyonlarca kullanıcının kullandığı sistemi çöpe atmış. Herkesin özgür yazılım kullanma hakkını adeta gasp etmiş...

Hani GNU/Linux yaşanır diyoruz ya, bu iki cevabı vermek için onu yaşayamamış, özgürlüğü içine sindirememiş olmalı. Bu kadar emeği, bu kadar özgürlüğü, bu kadar kullanıcıyı hiçe saymak başka türlü ifade edilemez. Zaten biri macOS diğeri Windows kullandığına göre durum belli oluyor.

Beğenmiyorsanız insanları yanlış yönlendirmeyin, önce artılarını-eksilerini anlatın, kararı insanların kendisi versin.

Linux meraktan tercih edilmeli, öğrenmek istemeyen terminale iki komut yazmayı angarya gören Microsoft yetiştirmelerine göre değil. Yıllar önce Linux'a başladığımda etrafımdaki herkes meraklı, öğrenmek isteyen, hevesli insanlardı. Ancak ilerleyen yıllarda Ubuntu gibi dağıtımlar corporate anlayışlarıyla GNU/Linux'a çok potansiyelsiz insanlar kazandırdı! Bu yüzden neden tercih edilmeli sözünün anlamı da değişti. Bazı insanlar sırf görüntüsü için, bazı insanlar Microsoft'tan ve Apple'dan kaçmak için, bazıları cool görünmek için tercih ediyor ama ben bunları görmekten pek haz almıyorum açıkcası. Linux'un güçlü yanı komünitesi ve felsefesidir, bunlara değer vermeyen tercih etmemelidir. Kısacası aklı başında ne istediğini bilen insanların kullanması daha uygundur, gerçekten sevmeyen adama dikeni sert batar. Şekilci şemalci insanlar iki bug gördüğü zaman GNU'yu yerin dibine sokmaya meyilli, ben böyle eften sebeplerle Linux kullananları potansiyelsiz kullanıcılar olarak görüyorum. Arkadaşlık etmekten de haz almıyorum. Mac masaüstümü görmek istiyorsun gider Mac alır kullanırsın alamıyorsun diye tutup başka bir işletim sisteminin görüntüsünü Mac'e çevirip tatmin olmaya çalışmak da evcilik oynamaktan farksızdır açıkcası. Bunlara gülüyorum sadece, işin özü Linux herkese göre değildir. Kullanmak isteyenin uzun bir öğrenme sürecinden geçmesi gerekir.

Linux meraktan tercih edilmeli, öğrenmek istemeyen terminale iki komut yazmayı angarya gören Microsoft yetiştirmelerine göre değil. Yıllar önce Linux'a başladığımda etrafımdaki herkes meraklı, öğrenmek isteyen, hevesli insanlardı. Ancak ilerleyen yıllarda Ubuntu gibi dağıtımlar corporate anlayışlarıyla GNU/Linux'a çok potansiyelsiz insanlar kazandırdı! Bu yüzden neden tercih edilmeli sözünün anlamı da değişti. Bazı insanlar sırf görüntüsü için, bazı insanlar Microsoft'tan ve Apple'dan kaçmak için, bazıları cool görünmek için tercih ediyor ama ben bunları görmekten pek haz almıyorum açıkcası. Linux'un güçlü yanı komünitesi ve felsefesidir, bunlara değer vermeyen tercih etmemelidir. Kısacası aklı başında ne istediğini bilen insanların kullanması daha uygundur, gerçekten sevmeyen adama dikeni sert batar. Şekilci şemalci insanlar iki bug gördüğü zaman GNU'yu yerin dibine sokmaya meyilli, ben böyle eften sebeplerle Linux kullananları potansiyelsiz kullanıcılar olarak görüyorum. Arkadaşlık etmekten de haz almıyorum. Mac masaüstümü görmek istiyorsun gider Mac alır kullanırsın alamıyorsun diye tutup başka bir işletim sisteminin görüntüsünü Mac'e çevirip tatmin olmaya çalışmak da evcilik oynamaktan farksızdır açıkcası. Bunlara gülüyorum sadece, işin özü Linux herkese göre değildir. Kullanmak isteyenin uzun bir öğrenme sürecinden geçmesi gerekir.

Yeni GNU/Linux kullanmaya başlayan birisi olarak (1-2 Ay) ilk başlarda görüntü ve hız için geçmiştim hız konusunda geçtiğim dağıtım ve masaüstü ortamı nedeniyle aman aman bir fark olmasa da görünüm konusunda istediğim gibi şekillendirebilmem, az RAM kullanması ve güvenilir olması beni iyice kendine çekti açıkçası. Görünüm için geçenlere vs. biraz kızgın gibisiniz, bence bunda bir şey yok. Şahsen uğraşmayı uğraştıktan sonra o gelen başarma hissini severim ama her şeyin sınırı var. Laptopumu yarı macOS teması olarak kullanıyorum çünkü işlevsel ve hoş gözüküyor, daha basit uğraştırmayan bir dağıtım kullanıyorum çünkü böylesini seviyorum eğer yüklediğim işletim sistemi benim yaptığım işi zorlaştıracak ve yanımda olmayacaksa neden yükleyeyim ki? Sizi de anlıyorum bir felsefeniz var topluluğunuz var fakat biraz da kullanıcı gözünden bakmaya çalışmanızı öneririm normal bir Linux kullanıcısı ile sizin aranızda farklar var. Siz felsefesi için kullanıyorsunuz, başkası görüntüsü için, başkası sadece kullanmak istediği için kullanıyor. Eğer kurmadan önce şu mesajınızı okusaydım açıkçası kurmak istemezdim çünkü kullanmanın tek amacı özgür ve açık kaynak kodlu yazılım gibi anlatmışsınız. 2 ay kullanmanın sonucunda öğrendiğim şeyler çok çok işime yarıyor bence yeni kullanıcılara karşı biraz daha anlayışlı olabilirsiniz.

Geri
Yukarı