Neden PC toplamak yerine GeForce Now kullanmıyorsunuz?

16 Mbps internetim: Hello...
35 Mbps ve üzeri öneriliyordu sanırım. Düşük internet hızı bir engel evet.
Sen sadece oyun açısından bakmışsın.
Doğru, iyi PC'ler sadece oyun oynamaya yaramıyor. Ancak sırf oyun amaçlı olup da GeForce Now yerine 3060 ekran kartına para bayılanlar da eminim ki vardır.
Aynı şey değil çünkü.
Oyunu kendi sistemin üzerinden oynamak sıra beklememek istediğin zaman girip istediğin zaman çıkmak gibi çok büyük farklar var.
Bildiğim kadarıyla sıra beklemiyorsun GeForce Now'da. 30 dakikalık ücretsiz versiyonda sıra bekliyorsun sadece diye biliyorum, onun hakkında konuşmuyoruz şu an.
Türkçe yama kurulmuyor GeForce NOW'a. Sırf bu yüzden bile sistem toplamayı tercih ederim :)
Türkçe yama kullanmadığımdan aklıma gelmedi bu seçenek. Sırf Türkçe yama kurmak için dünya para vermek bana abartı geldi.
21.5 yıl 100/100 veya 1000/1000 internet masraflarımı karşıla oynayayım.
Hangimizin evinde internet yok ki? Hepimiz internete para ödüyoruz zaten. 100/100 veya 1000/1000 internet de şart değil GeForce Now için ayrıca.
1 GBPS internet kullanıyorum fakat GeForce NOW benim için hayal kırıklığı oldu. Oyunları bir şekilde sorunsuz oynatıyor fakat grafik kalitesi gerçekten hayal kırıklığı. Örnek Dying Light 2'yi en yüksek grafik kalitesinde açıyor ama oyun hafif puslu, karıncalı gibi. Yıllarca PS4'te 30 FPS, düşük, orta grafiklerle oyun oynayan biri için sınıfta kaldı.
Bunu bilmiyordum. Geforce Now'da grafik kalitesinde o kadar büyük bir düşüş olduğundan habersizdim. Sizde bir sorun olmadığına emin misiniz peki?

Dediğim gibi bu iş illa şimdi olacak diye bir şey yok. Daha yeni yeni oluşmaya başlayan bir sistem geliştikçe bu sorunları çözerler. İnternetin hızının düşük olması da adamların değil bizim ülkemizin sorunu.

Ayrınca NVIDIA gibi bir firma bulut sistemine yatırım yapmaktansa ekran kartlarına yatırım yapmayı tercih edecektir. Çünkü Ne kadar kullanılacağı belirsiz bir sistem yerine insanların fiziksel olarak satın alıp belirli tarifelere uymaksızın istediği şeyleri yapmasını tercih ederler. Bu daha çok kazandırır.

Ayrınca NVIDIA gibi bir firma bulut sistemine yatırım yapmaktansa ekran kartlarına yatırım yapmayı tercih edecektir. Çünkü ne kadar kullanılacağı belirsiz bir sistem yerine insanların fiziksel olarak satın alıp belirli tarifelere uymaksızın istediği şeyleri yapmasını tercih ederler. Bu daha çok kazandırır.

NVIDIA geleceğine yatırım yapıyor bak Intel ve Microsoft'a kendileri de bu tarz sistemler kurmaya başlıyor. Onlar yapmazsa başkaları yapar ve tutarsa onlar ekmek yer. Ayrıca ben gelecek için konuşuyorum şahsen istediğimiz her yerde cihaz fark etmeksizin rahat rahat oyun oynamak kulağı harika geliyor. İllaki böyle bir şey geliştirilip kusursuz hale getirilecek belki 5 yıl belki 10 yıl ama bir gün olacaktır.

GFN sadece oyun için kullanılabiliyor. İyi bir sistem ile yapabileceğin çoğu şeyi GFN ile yapamazsın. Örnek vermek gerekirse sadece desteklenen oyunları oynarsın, oyunlara mod veya Türkçe yama kuramazsın. Ayrıca iyi bir internete sahip değilsen kötü bir kalite ve yüksek gecikme ile çoğu oyundan zevk alamazsın.

NVIDIA geleceğine yatırım yapıyor bak Intel ve Microsoft'a kendileri de bu tarz sistemler kurmaya başlıyor. Onlar yapmazsa başkaları yapar ve tutarsa onlar ekmek yer. Ayrıca ben gelecek için konuşuyorum şahsen istediğimiz her yerde cihaz fark etmeksizin rahat rahat oyun oynamak kulağı harika geliyor. İllaki böyle bir şey geliştirilip kusursuz hale getirilecek belki 5 yıl belki 10 yıl ama bir gün olacaktır.

Tamam.

Teknoloji son hız ilerliyor. İstediğiniz kadar inkar edin bir gün bu olacak, millet yatarak istediği her yerde, telefonunda oynamak varken neden sandalye başında saatlerini harcasın.
Dersi de yatakta çalışabilirsin, ama kalkıp sandalyeye oturup masada çalışıyorsun. Küçücük bir kâğıda da not alabilirsin, ama gidip A4 boyunda deftere alıyorsun. Aynı hesap say.

Dersi de yatakta çalışabilirsin, ama kalkıp sandalyeye oturup masada çalışıyorsun. Küçücük bir kâğıda da not alabilirsin, ama gidip A4 boyunda deftere alıyorsun. Aynı hesap say.

Bunu illa yatarak oyun oynamak olarak düşünmeyin. İstediğiniz her yerde cihaz fark etmeksizin oyun oynamak olarak düşünün. Sırf oyun oynamak için bir PC'ye 15 bin TL vermemek gibi düşünün. Ben bunları düşündüğümde PC'ye para vermenin gereksiz olduğunu çıkarttım.

Ben sırf bilgisayarın getirdiği özgürlük sebebiyle bile para vermeye razıyım eğer GFN kullanmak istesem bile telefonun veya tabletin küçük ekrana sahip olması sebebi Ile'de kullanmak istemem.

GeForce NOW şu anda yıllığı 700 TL'ye denk geliyor. Millet neden sistemlere 15 bin TL vermek yerine GeForce NOW kullanmıyor? 15 bin TL'ye şu anki fiyatlara göre 21.5 yıl GeForce NOW kullanabilirsiniz.
15 bin TL'lik bilgisayari 21 yıl kullanamazsınız ki. GeForce NOW da sonuçta RTX açıkken 60 FPS veriyor.

Yani böyle çok pahalı bir sistemim yok. Neredeyse her oyunu düşük grafiklerde de olsa açabiliyor işlemcimde iyi olduğu için ve SSD, RAM yeterli olduğu için, Windows 11 ile gayet iyi performans alıyorum. Bu sayede hızlı bir şekilde internetteki işlemelerimi gerçekleştirebiliyorum. Bu bana yetiyor oyuna pek vakit ayıramayan biri olarak hiç ihtiyaç duymadım, zaten kendim bir kere denemiştim 20 Mbps hız ile çok kötü bir görüntü almıştım ama akıcıydı, internet iyi olsaydı daha net olacaktı ama bu internete rağmen kendi bilgisayarıma büyük oyunları en fazla 1 günde yüklüyor ama ardından takılmadan görüntü bozulmadan 1080p oynuyorum. İnternet olmayınca da kısaca problem yaşamıyorum bir de abonelik sistemlerini pek sevmem.

Bunu illa yatarak oyun oynamak olarak düşünmeyin. İstediğiniz her yerde cihaz fark etmeksizin oyun oynamak olarak düşünün. Sırf oyun oynamak için bir PC'ye 15 bin TL vermemek gibi düşünün. Ben bunları düşündüğümde PC'ye para vermenin gereksiz olduğunu çıkarttım.
Çok ileri gelecek için evet doğru diyorsunuz. Ama yakın tarihte sanmam. Şu an İnternetten TV izleyebiliyoruz, hattâ yaklaşık 20 yıldır bu mümkün. Ama hâlâ TV'ye deli gibi para ödüyor ve kullanıyoruz. Şu an bu tabii ki azalmakta ama hâlâ uzun zamanı var. Belki bir 20 yıl daha sonra ölmeye başlayacak TV sistemi.
Bunun gibi düşünün daha çok var Geforce Now gibi bulut sistemlerinin normal oyunculuğun önüne geçmesine.
Ayrıca ülkemizdeki en popüler internet TurkTelekom'un 32mbps tarifesi. Ping'in de hayli yüksek olduğu düşündüğümüzde bu sürecin Türkiye için çok daha yavaş gerçekleşeceğini düşünüyorum.

Geri
Yukarı