Neden Redmi Telefon Almamalıyız?

Evet, bu yazıda size bunun nedenlerini en açık şekilde anlatacağım.

1- Xiaomi ve Redmi aynı marka değil.

Redmi, Xiaomi'nin alt markasıdır. Ürettikleri telefonlar vb. daha düşük kalitede olur.

2- Yazılım

Bu telefonların yazılım anlamında çok problemleri olur. Mesela Redmi Note 8 modelinde birçok kullanıcı arayüz kasma problemleri ile karşılaştı (Bunlardan birisi de benim.). Sadece Redmi Note 8 değil, Redmi Note 9 modelinde de kasma problemleri var. İncelemelerde söylendi ve alan kişilerin çoğu bu durumdan şikayetçi.

3- Yazılım Desteği

Bu konu tartışmaya tamamen kapalıdır. Redmi telefonlar güncellemeleri tüm telefonlardan geç alırlar. Android 11 çıktı fakat Redmi Note 8 hâlâ Android 10 almadı. Ayrıca tek sorun yavaş almaları değil almamaları. Normal şartlar altında Redmi Note 7 bile Android 11 almalıyken daha geçen yıl çıkan ve çok güçlü bir model olan Redmi Note 8 Pro bile Android 11 almayacak.
Pahalı dediğiniz Samsunglar ise en hızlı şekilde güncellemeleri alır ve en az 2 yıl (artık 3 yıl) Android güncellemesi alırlar. Aradaki farkı görmek isterseniz şu fotoğrafları bırakıyorum.

Android 11 alamayacak Redmi Note 8'in özellikleri: 4 GB RAM, 64 GB Hafıza, Snapdragon 675 işlemci (175K AnTuTu Puanı)
Android 11 alacak Samsung A01'in özellikleri: 2 GB RAM, 16 GB Hafıza, Snapdragon 439 işlemci (91K AnTuTu Puanı)

Eki Görüntüle 705790

Eki Görüntüle 705795

4- Ömür

Redmi telefonların yazılımları sebebiyle de fazla ömürleri yoktur. Normal modellerde 1.5-2 yıl ömürleri var. Kasmalar donmalar yaşamanız oldukça olası çünkü yazılımları berbat.

5- Arayüz

MIUI oldukça ağır bir arayüzdür. Xiaomi'nin amiral gemisi denilen telefonlarında bile hantal çalışan bu arayüz sizin Redmi telefonunuzda akıcı çalışamaz. Boşta 2.5 GB RAM yemekle meşhurdur kendisi (Windows 10'dan bile fazla!).

6- Yazılım bugları

Eğer Redmi modellerin yazılımlarında her hata bulana ödül verilseydi Xiaomi kesin olarak batardı. Ayrıca arada yanlış güncellemeler gönderip telefonunuzun içine etme ihtimalleri var. Arkadaşıma yanlış güncelleme gönderdiler ve şu anda telefon zar zor çalışıyor.

Almayın, aldırtmayın! Bu telefonlar Hindistan'da seyyar satıcılar tarafından satılıyor. Sağdan soldan duyma bilgilerle Samsung'u sakın ola kötü görmeyin çünkü Samsung yaptığı telefona destek olan nadir üreticilerden.

Redmi, Xiaomi'nin alt markasıdır. Ürettikleri telefonlar vb. daha düşük kalitede olur.

2- Yazılım

Bu telefonların yazılım anlamında çok problemleri olur. Mesela Redmi Note 8 modelinde birçok kullanıcı arayüz kasma problemleri ile karşılaştı (Bunlardan birisi de benim.). Sadece Redmi Note 8 değil, Redmi Note 9 modelinde de kasma problemleri var. İncelemelerde söylendi ve alan kişilerin çoğu bu durumdan şikayetçi.

3- Yazılım Desteği

Bu konu tartışmaya tamamen kapalıdır. Redmi telefonlar güncellemeleri tüm telefonlardan geç alırlar. Android 11 çıktı fakat Redmi Note 8 hâlâ Android 10 almadı. Ayrıca tek sorun yavaş almaları değil almamaları. Normal şartlar altında Redmi Note 7 bile Android 11 almalıyken daha geçen yıl çıkan ve çok güçlü bir model olan Redmi Note 8 Pro bile Android 11 almayacak.
Pahalı dediğiniz Samsunglar ise en hızlı şekilde güncellemeleri alır ve en az 2 yıl (artık 3 yıl) Android güncellemesi alırlar. Aradaki farkı görmek isterseniz şu fotoğrafları bırakıyorum.

Android 11 alamayacak Redmi Note 8'in özellikleri: 4 GB RAM, 64 GB Hafıza, Snapdragon 675 işlemci (175K AnTuTu Puanı)
Android 11 alacak Samsung A01'in özellikleri: 2 GB RAM, 16 GB Hafıza, Snapdragon 439 işlemci (91K AnTuTu Puanı)

Eki Görüntüle 705790

Eki Görüntüle 705795

4- Ömür

Redmi telefonların yazılımları sebebiyle de fazla ömürleri yoktur. Normal modellerde 1.5-2 yıl ömürleri var. Kasmalar donmalar yaşamanız oldukça olası çünkü yazılımları berbat.

5- Arayüz

MIUI oldukça ağır bir arayüzdür. Xiaomi'nin amiral gemisi denilen telefonlarında bile hantal çalışan bu arayüz sizin Redmi telefonunuzda akıcı çalışamaz. Boşta 2.5 GB RAM yemekle meşhurdur kendisi (Windows 10'dan bile fazla!).

6- Yazılım bugları

Eğer Redmi modellerin yazılımlarında her hata bulana ödül verilseydi Xiaomi kesin olarak batardı. Ayrıca arada yanlış güncellemeler gönderip telefonunuzun içine etme ihtimalleri var. Arkadaşıma yanlış güncelleme gönderdiler ve şu anda telefon zar zor çalışıyor.

Almayın, aldırtmayın! Bu telefonlar Hindistan'da seyyar satıcılar tarafından satılıyor. Sağdan soldan duyma bilgilerle Samsung'u sakın ola kötü görmeyin çünkü Samsung yaptığı telefona destek olan nadir üreticilerden.

Dosya Ekleri

• IMG_20201018_154229.jpg
    IMG_20201018_154229.jpg
    83,4 KB · Görüntüleme: 40
Redmi Note 8 Pro ve Note 9 Pro fiyat/performans cihazlardır ancak düz Redmi Note 8 gibi modeller pek de ahım şahım değildir. Eskiye göre daha iyiler, Xiaomi ilk çıktığınde cebinde tornavida ile gezip şarj portu değiştirir dururdun. Bugün o kadar kötü değil. Ama boyası kolay çizilen, reklam içeren ya da ahize sorunu gibi sorunlar çıkartan cihazları da çoktur. Eh ucuz olunca da pahalı olunca da sorun bitmiyor bu pazarda.

Samsung vs Xiaomi de değil durum, giriş yazısına katılmıyorum. Huawei ortalığı kasıp kavurdu uzun süre, engellenmese şu an Apple'dan sonra ikinci sıradaydı. OnePlus, Oppo, realme, Meizu gibi pek çok alternatif var. Hepsinin de başarılı ve başarısız ya da ortalama modelleri var.

Beni rahatsız eden birbiri ardına sayısız model basıp durması bütün Android markalarının. Basit, anlaşılır bir piyasa yerine hepsi ortalığı karıştırıp karşılaştırma yapmayı imkansız hale getirmeyi amaçlıyor.

Bu telefon markaları arasında çok fazla birbirini kötüleme de beni rahatsız ediyor. Hepinizde sorun var işte yer yer, ucuz yapınca hata artıyor bu kadar basit. Telefona olan talep düştü, kullanıcılar deli fiyatlar ödemek için yanıp tutuşmuyor, dengeli ürünler yapmanız lazım, destek sunmanız lazım. Bunun yerine hala kavga dövüş, o kötü, ben iyiyim vb. Anlamsız.

Size saygı duyuyorum Hz. Berwar. :p Şaka maka, öyle bir giriş yaptınız ki, neyse. :D

Evet, Apple şarj aletini çıkarıyor, diğerleri takip edecektir. Çentik ve diğer olaylar gibi, haklı yanı da yok bence. Android cephesinin tek sorunu bence patır patır cihaz çıkarmak. Azaltsalar güncelleme ve kalite artacak ama bu sefer de kendi aralarında rekabet edemeyecekler. Biraz kader gibi orası.
Çıkarmayıp ne yapsın? $200 zamlandırsın mı?

Redmi Note 8 Pro ve Note 9 Pro fiyat/performans cihazlardır ancak düz Redmi Note 8 gibi modeller pek de ahım şahım değildir. Eskiye göre daha iyiler, Xiaomi ilk çıktığınde cebinde tornavida ile gezip şarj portu değiştirir dururdun. Bugün o kadar kötü değil. Ama boyası kolay çizilen, reklam içeren ya da ahize sorunu gibi sorunlar çıkartan cihazları da çoktur. Eh ucuz olunca da pahalı olunca da sorun bitmiyor bu pazarda.

Samsung vs Xiaomi'de değil durum, giriş yazısına katılmıyorum. Huawei ortalığı kasıp kavurdu uzun süre, engellenmese şu an Apple'dan sonra ikinci sıradaydı. OnePlus, Oppo, Realme, Meizu gibi pek çok alternatif var. Hepsinin de başarılı ve başarısız ya da ortalama modelleri var.

Beni rahatsız eden birbiri ardına sayısız model basıp durması bütün Android markalarının. Basit, anlaşılır bir piyasa yerine hepsi ortalığı karıştırıp karşılaştırma yapmayı imkansız hale getirmeyi amaçlıyor.

Bu telefon markaları arasında çok fazla birbirini kötüleme de beni rahatsız ediyor. Hepinizde sorun var işte yer yer, ucuz yapınca hata artıyor bu kadar basit. Telefona olan talep düştü, kullanıcılar deli fiyatlar ödemek için yanıp tutuşmuyor, dengeli ürünler yapmanız lazım, destek sunmanız lazım. Bunun yerine hala kavga dövüş, o kötü, ben iyiyim vb. Anlamsız.

Hocam zaten yazıda Redmi'nin dengesiz olduğunu anlatmaya çalıştım. 3700TL değerindeki telefon işlemcisini 2700TL'ye satınca bazı yerlerden oldukça fazla kısmak zorunda kalıyor bu da malzeme kalitesine ve yazılıma yansıyor. Kullanıcıya kağıt üstünde çok iyi özellikler sunup pratikte çok sıkıntı yaratan modeller olduğu için Redmi'yi aldırmamaya çalışıyorum.

Her ne kadar MIUI arayüzünü hiç sevmesem bile Xiaomi ile derdim yok.

Aslında düşüncenizin yanlış olmasının en büyük sebebi yaşadığımız ülke. Redmi telefon serisi cidden ucuz ve fiyat performans ürünleri, vergilendirmeden dolayı fiyatları uçuk. Vergisiz haline bakarsanız ciddi anlamda çok ucuz telefonlar. Fakat ülkemizde telefon vergisi, hat vergisi bilmem ne vergisi falan vergisi filan vergisi derken cidden fiyat çıktıkça çıkıyor. Redmi telefon serisinin olması gereken fiyat ortalaması 1500TL civarı olmalıydı. (5000TL ye satılan Redmi telefonu 1300TL'ye kaçak getirebiliyorsunuz.) Bunlara rağmen yine de bütçesi yetmeyen arkadaşlar için Redmi telefon serisi alınabilir durumda.

Note 8 Pro kullanıyorum, 1 seneyi dolduracağım. Hiçbir sıkıntısını görmedim. Ve evet reklamlar saçma derecede baş ağrıtıcı fakat kapatılabiliyor. Teker teker her uygulamada ayarlardan tavsiyeleri kapat demeniz lazım. Yılbaşından sonra zamlanmazsa SE 2020 alacağım ama soran olursa Redmi Note 8 Pro'yu gönül rahatlığıyla tavsiye ederim. Ben açıklamaya istinaden Android 11 geleceğini düşünüyorum bu arada bu telefona.

2- Yazılım

3- Yazılım Desteği

Pahalı dediğiniz Samsung'lar ise en hızlı şekilde güncellemeleri alır ve en az 2 yıl (artık 3 yıl) Android güncellemesi alırlar. Aradaki farkı görmek isterseniz şu fotoğrafları bırakıyorum.

Eki Görüntüle 705790

Eki Görüntüle 705795

4- Ömür

5- Arayüz

6- Yazılım bugları

Hocam, sen kullanmadın herhalde belli... Ya Samsung bayiisin ya da çalışanı. Bu kadar reklam yapma. Ben önceki 2 yıl Samsung amiral gemisi kullandım. Son 1 yıldır da K20 Pro Premium kullanıyorum. Reklam sorunu MIUI 11 ile birlikte ortadan kalktı. Ayrıca kapatılabiliyordu özelliklerden. Redmi'nin Xiaomi ile aynı olup olmaması konusu ise daha karışık bir konu... Xiaomi Mi 9T mesela K20 ile birebir aynı telefon. Yani farklı markalar biri çöp falan diye boş yere taş atan bil ki bilgisiz ve taraflı... Son 1 yıldır tecrübe ettiğim K20 Pro Premium'a gelelim. Ben Çin'den aldım. Fiyatı geçen yıl 2600 TL'ye geldi. 420 USD civarıydı. Peki içinde ne var? Qualcomm Snapdragon 855 Plus işlemci (geçen yılın en iyisi), 12 GB RAM, 512 GB Hafıza ve Samsung tarafından üretilen OLED ekran. Tasarım desen geleceğin tasarımı tam ekran, yan bezeller çok ince.

Kısaca yıllarca iPhone kullanıp 2 yıl Samsung deneyimleyen biri olarak kullandığım en iyi telefon. Yani neymiş Redmi piyasa ürünü değil ihtiyaca yönelik F/P ürünü üretmiş. Anlayana ve bilene, hem de bu fiyata. Neden peki? Çünkü az kâr ile sürümden kazanıyor. Apple gibi satış fiyatı üzerinden %70 markup ile satmıyor. Yani 1'e 3, 1'e 4 yok. Bir yıldır MIUI 10 ile başlayıp MIUI 12'ye geçtim. MIUI 12 Android 11 ile beraber piyasaya çıkar çıkmaz geldi. Bu kadar hızlı update inanılmaz. Samsung derseniz Galaxy S8'i ilk çıktığında aldım. Birkaç ay sonra yeni Android sürümü yayınlandı. Ve sağ olsun Samsung 9 ay sonra upgrade yayımladı.

Yani işin doğrusu farklı hocam...

Hocam, sen kullanmadın herhalde belli... Ya Samsung bayiisin ya da çalışanı. Bu kadar reklam yapma. Ben önceki 2yıl Samsung amiral gemisi kullandım. Son 1 yıldır da K20 Pro Premium kullanıyorum. Reklam sorunu MIUI 11 ile birlikte ortadan kalktı. Ayrıca kapatılabiliyordu özelliklerden. Redmi'nin Xiaomi ile aynı olup olmaması konusu ise daha karışık bir konu... Xiaomi Mi 9T mesela K20 İle birebir aynı telefon. Yani farklı markalar biri çöp falan diye boş yere taş atan bil ki bilgisiz ve taraflı... Son 1 yıldır tecrübe ettiğim K20 Pro Premium'a gelelim. Ben Çin'den aldım. Fiyatı geçen yıl 2600 TL'ye geldi. 420 USD civarıydı. Peki içinde ne var? Qualcomm Snapdragon 855 Plus işlemci (geçen yılın en iyisi), 12 GB RAM, 512 GB Hafıza ve Samsung tarafından üretilen OLED ekran... Tasarım desen gelexeğin tasarımı tam ekran, yan bezeller çok ince... Kısacs yıllarca iPhone kullanıp 2 yıl Samsung deneyimleyen biri olarak kullandığım en iyi telefon. Yani neymiş Redmi piyasa ürünü değil ihtiyaca yönelik F/P ürünü üretmiş. Anlayana ve bilene... Hem de bu fiyata... Neden peki? Çünkü az kar ile sürümden kazanıyor. Apple gibi satış fiyatı üzerinden %70 markup ile satmıyor. Yani 1'e 3, 1'e 4 yok... Bir yıldır MIUI 10 ile başlayıp MIUI 12'ye geçtim. MIUI 12 Android 11 ile beraber piyasaya çıkar çıkmaz geldi. Bu kadar hızlı Update inanılmaz. Samsung derseniz Galaxy S8'i ilk çıktığında aldım. Birkaç ay sonra yeni Android sürümü yayınlandı. Ve sağ olsun Samsung 9 ay sonra upgrade yayımladı. Yani işin doğrusu farklı hocam...

Şu anda kullandığım telefon Redmi Note 8. İki tane arkadaşımda da Redmi Note 7 var. Öncelikle saydığın telefonların hepsi üst seviye telefonlar. Xiaomi saydığın telefonlara güvendiği için global sürümde kendi adıyla çıkarıyor zaten. Benim bahsettiğim modeller Redmi ve Redmi Note serisi.
Ya Samsung bayiisin ya da çalışanı
İşte buna güldüm.

RN8 Pro kullanıyorum her şeyden memnundum ama 1 yaşındaki bir telefonun Android 11 almaması komedi gibi (290K AnTuTu puanı var).
Samsung giriş ve orta seviye için 2 büyük güncelleme vaat ediyor. Orta-üst ve amiral gemisi için 3 yıl güncelleme vaat ediyor.
Redmi ise 1 yıl (RN8 Pro ilk çıktığında satın aldım telefon şuana kadar 1 kez dondu yazılımsal olarak hiçbir problem yok global sürüm kullanıyorum. ).

Arkadaşlar lütfen etrafınızdaki insanları uyarın Redmi'den uzak dursunlar!

Yeni konular

Geri
Yukarı