Neden Windows değil de Linux?

Steam oyunlarinin cogu Linux cekirdegi destekli. Olmayanlarin da calisamamasinin en buyuk nedeni anti-cheat olayi. Oyunlar kernel tabanli anti-cheat kullandiginda, ve bunu Windows kerneline yazdiklariklarinda, Linux bunu calistiramiyor.

Linux'un iyi oldugu noktalar da var, fakat ondan veya bundan daha iyi diyemeyiz. Linux donanima tam erisim sunar, acik kaynaklidir, kaynak tuketimi ve sistem yonetimi farklidir. Ozellestirilebilir olmasi da cazip kiliyor. Biraz felsefe(acik kaynak), biraz tarz(ozellestirmeler), biraz da ilginc olmasi bizi Linux'u onermeye itiyor.

Büyük dezavantajına göre, o noktalardan sonra, sadece güvenlik delisi insanlara hitap ediyor.

Isletim sistemleriyle aman aman bir bilgim yok. Meraklisida degilim. Hani "abi napican toplama PC'yi, ugrasma hazir PC al gec" diyen kisinin isletim sistemindekilerin versiyonum. Foruma geldigimden beri herkes Windows'a resmen sovup, Linux'u de ovup sevdirip duruyor.
Linux kullananlar neden kullaniyor? Hangi ozelleriklerini seviyorsunuz? Neden Windows 10 degilde Linux? Bana birisi aciklayabilir mi? Linux'e sovmuyorum yanlis anlamayin. Ama neden seviyorsunuz merak ediyorum, "anlamiyorum" degil. Neden oyunlar Linux'u desteklemiyorlar? Steam oyunlari falan.
Dostum Gnu/Linux ilk başta çok eğlenceli bir işletim sistemi, bazı birkaç kazanç odaklı dağıtım hariç(bu arada bu yüzden utanç duyuyorum) izlenmiyorsun özel bilgilerin güven altında, kocaman freeware depoları var. Gir repolara gez toz istediğini kur kurcala çok eğlenirsin. Windowsdan daha hızlı daha güvenli ve Daha stabil. Daha sayılabilecek çok şey var.

Neden oyunlar GNU/Linux'u desteklemiyorlar? Steam oyunları falan.
Özellikle Steam'in oyunları GNU/Linux'a getirme konusunda çalışmaları var. Şu ana kadar 11.322 oyun çalıştırıldı. Bu siteden bakabilirsiniz. https://www.protondb.com/ Valve oyunları zaten doğrudan destekleniyor. ProtonDB'yi bir kenara bırakırsak native desteklenen oyunlar mükemmel çalışıyor.

Avantajları da saymakla bitmiyor. Aşağıda uzunca anlattığım bir mesajım var.

Nereden başlamamı istersin. Öncelikle GNU/Linux'un kendisi açık kaynaklı ve ücretsiz olduğu için kullandığınız programlar da açık kaynaklı ve ücretsiz oluyor. Bu programlar da kötü değil ayrıca. Blender, Kdenlive, GIMP, Krita. Bu saydığım programların hepsi de GNU/Linux üzerinde Windows'a kıyasla daha kısa sürede render alıyor.

Yazılımcılar için GNU/Linux daha avantajlı. İçinde Python ve C/C++ derleyicisi ile geliyor. Android Studio daha iyi çalışıyor. Telefonlara yazılım atmak için USB sürücüleri gerekmiyor.

Tek komutla işletim sistemini, sürücüleri, kütüphaneleri ve uygulamaları güncelleyebilirsiniz. Daha stabil.

Komuta da ihtiyacınız yok, grafik arayüzlü araçlarla yüklü geliyor çoğu dağıtım.

NTFS dosya sistemi yerine EXT4 kullandığı için disk defragment işlemine ihtiyaç duymuyor.

Siz nerede zorlandınız ve neresini beğenmediniz?

Microsoft bile GNU/Linux'un üstünlüğünün farkında ki Windows Server yerine GNU/Linux ile kullanıyor sunucularını. Son zamanlarda WSL ile Linux çekirdeğini Windows'a entegre etmeyi deniyorlar. Sunucuların %90'ı GNU/Linux.

Android, Linux tabanlı.

Steam de GNU/Linux'a yatırım yapıyor. SteamOS diye kendi Linux dağıtımı var. Steam Proton sayesinde sadece Windows destekli oyunları bile GNU/Linux üzerinde oynayabilirsiniz. 11000 oyun çalıştırıldı şu ana kadar. Native(Doğrudan) desteklenen oyunların çoğu Windows'tan daha fazla performans veriyor.

Bilgi toplamadığını ve ücretsiz olduğunu söylememe gerek yok herhalde.

Özelleştirilebilir olduğunu da eklemeyi unutmuşum.

Son düzenleme:
Özellikle Steam'in oyunları GNU/Linux'a getirme konusunda çalışmaları var. Şu ana kadar 11.322 oyun çalıştırıldı. Bu siteden bakabilirsiniz. https://www.protondb.com/ Valve oyunları zaten doğrudan destekleniyor. ProtonDB'yi bir kenara bırakırsak native desteklenen oyunlar mükemmel çalışıyor.

Avantajları da saymakla bitmiyor. Aşağıda uzunca anlattığım bir mesajım var.

Özelleştirilebilir olduğunu da eklemeyi unutmuşum.
Yeni nesil bunla ilgilenmez.

Önce o tabuları yıkmalısınız, kimse binlerce dağıtım denemeyecek bile. Ancak kendinizi kandırırsınız.
Kimse binlerce denemek zorunda da değil zaten, amaç bu değil. Binlerce denemezsin, onlarca denersin. Şahsen ben kullanmaya başladığımdan beri en az 50 farklı dağıtım denemişimdir kesinlikle. Linux'un erişmek istediği kitle yeni nesil değil zaten. Yeni nesil PUBG oynamaktan başka ne biliyor ki Linux bilsinler? Ki istemem de yeni nesildeki çocukların Linux kullanmaya çalışmasını, böyle daha iyi.

Binlerce deyip geçtiğin dağıtımlar kaç parçaya ayrılıyor hiç düşündün mü bunu acaba? Veya neden ziyaret ettiğin sitelerin birçoğunun Linux sunucu kullandığını, CentOS kullandığını? Çünkü bu sistemler taş gibiler, sırtını dayadığın o Winzort gibi her an çökme ihtimali taşımıyorlar.

3-4 oyun oynayacağım diye Linux gibi taş gibi bir sistemi yamana atmam ben. Ama sorunlarla dolu olmasına rağmen çözmek yerine hala yeni özellik eklemeye odaklanmış, stabiliteden bihaber, HDD kullanımı boşta dahi %100'de gezen çöp bir işletim sistemini çok kolay yamana atabilirim. Zaten Windows fanboylarının tek dayanağı oyun desteği oluyor, onlara da bu sorunlardan bahsetsek ne diyecekler acaba. Gidip bir araştırın derim 1709 Build'inde bile çözülmeyen birçok hata vardır Windows 10'un :D

Önce o tabuları yıkmalısınız, kimse binlerce dağıtım denemeyecek bile. Ancak kendinizi kandırırsınız.
kardeşim sanki herkesin linux kullanması bizim çok umurumuzdaymış gibi niye kendini yırtıyosun anlamıyorum. Umurumda değil yani, ayrıca popüler kültür de iğrenç bişey yani kullanmasınlar gayette hoşuma gider. Beğenmiyorsan kullanma kullanmayı beceremiyorsan kullanma yani, bunlar kullanıcının amatörlüğünden, herkesi ilgilendirmiyor kısacası. Ben 16 yıldır kullanıyorum ve beni microsoftun hegemonyasından kurtardığı, hatta bana boş zamanlarımda eğlenebileceğim bir ton imkan sunduğu için çok seviyorum. Ayrıca unutma kedi erişemediği ciğere mundar dermiş.

Geri
Yukarı