Neden Linux?

Hayır ben kendi açımdan neden Linux kullanmadığımı anlatıyorum ve bunu Windows'ta nasıl başardığımı söylüyorum. Sizler uzatıyorsunuz. Şu ana kadar da bir şey olmadı. Defalarca alış-veriş yaptım.

Ya alışveriş yapmış olabilirsin, her şeyi güvenli gibi görünebilir ama güvenli olduğuna dair %100 kesin bir kanıt yok, o yüzden kullanılmaması gerektiğini savunmaktayım.
Yanlış anlama sen Linux kullanmadığın için böyle konuşuyor değilim.
Ama anlatmak istediğim bunu yapmak riskli bir iş, sen güvenli yerden indirmiş olabilirsin diyelim ama güvenli gibi görünen ama aslında arkada işler çeviren ISO'lar çok.

Ya alışveriş yapmış olabilirsin, her şeyi güvenli gibi görünebilir ama güvenli olduğuna dair %100 kesin bir kanıt yok, o yüzden kullanılmaması gerektiğini savunmaktayım.
Yanlış anlama sen Linux kullanmadığın için böyle konuşuyor değilim.
Ama anlatmak istediğim bunu yapmak riskli bir iş, sen güvenli yerden indirmiş olabilirsin diyelim ama güvenli gibi görünen ama aslında arkada işler çeviren ISO'lar çok.
1671887719130.png

Hocam işlemci bile yerinde sayıyor, gücünü salmıyor. Normal Windows 10 kullansak işlemci yüzde yüz sürekli boşta çalışıyor, işlem sayısı 200'lerde, her daim sıcak oluyor. Bir de telemetri ve başka hizmetler ile insanların bilgilerini topluyor. Virüslerden farkı yok yani.

Ben telemetri kapattım, Microsoft'un güncelleme ve veri toplayan sunucularını engellendim, gereksiz her şeyi kaldırdım ve tam verim alıyorum. Her daim Windows'u modifiye ettim bir sorun olmadı.
Yüzde yüz güvenilmez de bir sorun da çıkmadı işte. Kullanıyor ne güzel. Dedim yukarıda hiç bir hesabım yada kartım patlamadı. Mininge dair durum da yok. Olsa strese sokar PC kendini ve ısınır saten :D.

Açık kaynaklı kod olduğu icin Linux Ubuntu güzel. Fakat önerim Windows günlük kullanım olsun oyun olsun her türlü işimi gormekte. Sanal sunucuda bile Windows 2012-2019 kullanmaktayım.

Olsa bir şeyler olurdu artık.
Ben de sana deminden beri zaten virüsler bilgisayar kullanıcısı bir şey anlamasın da uzun süre sistemini kullanayım diye bilgisayar'a bir şey yapmıyorlar diyorum ama kime anlatıyorum ki...
En değerli şeylerimi girdim.
Saydığın şeyler virüs üzerinden para kazananlar için kahve parası...
Bu kesin hissedilirdi.
Bunu bilemezsin çünkü sistemini uygulamalar ile test etmiyorsun. Sadece sözde sürekli ben bunu hissederdim diyorsun ama mining de illa ki sistemin zorlanacak diye bir şey yok. Aşırı az sistem kullanarak da mining yapıyor olabilirler. Ya bırak miningi youtube botu telefonda bile çalışıyordur. Hadi youtube botu da olmasın, belki de senin pc zombi bilgisayar olarak kullanıyorlar? Bilgisayarını belki de sadece DDOS atakları için kullanıyorlardır -ki bunu yaparlarken sistemin yorulmaz - ve sen bunu kendi bilgin ile imkanı yok anlayamazsın.

Birde ben önceden zaten 5 farklı AV ile tarattım bilgisayarı, elbet bir şey bulurdu biri.
Virüs bir kere bilgisayarına girdiyse istersen 5000 tane antivirüs programı yükle yine de o bilgisayarda virüs olmadığını %100 kanıtlayamazsın çünkü virüs'ün sen antivirüs programını indirirken bir şey yapıp yapmadığını bilemeyiz. Belki seni zombi bilgisayarı olarak kullanan adam antivirüs programı indirdiğin de tespit edip ona bilgi gönderen bir program yazdı ve öyle bir şey olduğunda hemen antivirüs programını arkada deactive edip sana %100 temiz diye gösteriyor ?
Sanal sunucuda bile Windows 2012-2019 kullanmaktayım.
Sanal sunucuda neden windows kullanıyorsunuz?

Ben de sana deminden beri zaten virüsler bilgisayar kullanıcısı bir şey anlamasın da uzun süre sistemini kullanayım diye bilgisayar'a bir şey yapmıyorlar diyorum ama kime anlatıyorum ki...

Saydığın şeyler virüs üzerinden para kazananlar için kahve parası...

Bunu bilemezsin çünkü sistemini uygulamalar ile test etmiyorsun. Sadece sözde sürekli ben bunu hissederdim diyorsun ama mining de illa ki sistemin zorlanacak diye bir şey yok. Aşırı az sistem kullanarak da mining yapıyor olabilirler. Ya bırak miningi youtube botu telefonda bile çalışıyordur. Hadi youtube botu da olmasın, belki de senin pc zombi bilgisayar olarak kullanıyorlar? Bilgisayarını belki de sadece DDOS atakları için kullanıyorlardır -ki bunu yaparlarken sistemin yorulmaz - ve sen bunu kendi bilgin ile imkanı yok anlayamazsın.

Virüs bir kere bilgisayarına girdiyse istersen 5000 tane antivirüs programı yükle yine de o bilgisayarda virüs olmadığını %100 kanıtlayamazsın çünkü virüs'ün sen antivirüs programını indirirken bir şey yapıp yapmadığını bilemeyiz. Belki seni zombi bilgisayarı olarak kullanan adam antivirüs programı indirdiğin de tespit edip ona bilgi gönderen bir program yazdı ve öyle bir şey olduğunda hemen antivirüs programını arkada deactive edip sana %100 temiz diye gösteriyor ?
Madem virüs girdi. E bu adamlar ne yapacak? Değerli bilgilerimi almıyorlar (kredi kartı bilgilerim (3D güvenlik olmayan çok site var yani), TC numaram, adım soyadım, hatta imzam. Steam hesabı ve epostası, 500 level LoL çarı), mining yapmıyorlar, verilerimi kullanmıyorlar, dosyalarımı şifreleyip fidye virüsü atmıyorlar, bilgisayarım kasmıyor, hadi girmiyorum da şu şu sitelere girdin seni tehdit ediyoruz da demiyolar.

Performansı süper bilgisayarımın. Ne yapmaya çalışıyorlar o zaman?

Merhaba arkadaşlar, aklıma takılan bir soru var. Neden nadiren de olsa bazı kişiler Linux kullanıyor? Windows varken neden Linux tercih ediliyor?
Çünkü beleş ve her yerini ayarlayabilirsin.

Madem virüs girdi. E bu adamlar ne yapacak? Değerli bilgilerimi almıyorlar (kredi kartı bilgilerim (3D güvenlik olmayan çok site var yani), T.C. numaram, adım soyadım, hatta imzam. Steam hesabı ve epostası, 500 level LoL çarı), mining yapmıyorlar, verilerimi kullanmıyorlar, dosyalarımı şifreleyip fidye virüsü atmıyorlar, bilgisayarım kasmıyor, hadi girmiyorum da şu şu sitelere girdin seni tehdit ediyoruz da demiyorlar.

Performansı süper bilgisayarımın. Ne yapmaya çalışıyorlar o zaman?

Senin adın soyadını ne yapsınlar Allah aşkına? Bunu zaten zamanında çaldılar. Neden tek bir Türk T.C.'si için uğraşsınlar? Açarlar Black marketten alırlar 1 dolara. Sen çok önemli birisi misin de seni p*rn* sitelerine girdin diye tehdit edecekler? Zaten önemli birini bile p*rn* için kimse tehdit etmez.

Bak dostum, eğer Bill Gates değilsen sen benim bahsettiğim kişiler için para etmezsin. Seni sadece aracı olarak kullanırlar diyorum. Neden anlamıyorsun? Bak daha basit anlatayım;
Zombi bilgisayar olarak kullanabilirler ki bunu çok fazla alanda kullanabilirler. Şöyle düşün, senin her ülkede bir bilgisayarın var ve onlara bağlanıp başka bir ülkedeki bilgisayarlara bağlanmalarını emrediyorsun. Bu bilgisayarlar bu web sitesine sürekli giriş yapıyorlar ve bunların sadece 1 değil 1 milyon tane olduklarını düşün. Web sitenin kapasitesi dolacağı için çöker ve onlar da bundan yararlanarak yapmak istedikleri şeyleri yaparlar. Hatta bu bir ülke bile olabilir.
1-a. Mesela bir hacker grubunun senin bilgisayarı zombi bilgisayarı yaptı diye düşünelim. İsimlerini duyurmak için Türk hack Team'i hedef aldılar. Baktılar ki Türkiye'de çok fazla zombi bilgisayarları yok. Hemen türklerin en çok hangi açıkları kullanarak hackleyebileceklerini araştırırlar ve genel olarak korsan oyun olduğunu görürler. O yıl en çok oynanan oyuna virüs ekleyerek Türk siteye koyarlar. Sende onu gidip bir güzel oynarsın ve senin bilgisayarını zombi yaparlar ama senin sistemini hiçbir şekilde yormazlar. Hatta senin bilgisayarını belki senelerce bile hiç kullanmadan sadece ara sıra antivirüs yükleyip yüklemediğine falan bakmak için kullanırlar. Neden, çünkü onların işi senin 500 levellik hesabın değil Türk hack Team'ı hackleyerek isimlerini duyurmak. Bu onlar için çok daha değerli ve daha fazla para demek olacak. Haliyle 1 sene içinde de senin gibi hackleyebildikleri kadar çok insani hackleyerek zombi bilgisayar yaparlar. Zamanı geldiğinde de tüm bu bilgisayarları kullanarak Türk hack Team'in sitesini hacklerler ve isimlerini duyururlar. Bu arada bunu yaparlarken sen bunu anlayamazsın çünkü DDoS atmak istedikleri zaman senin bilgisayarına yaptıracakları tek şey bir web sitesine ping attırmak veya direkt olarak bağlantı vb. sağlamak olacaktır ki bunlar aşırı az donanım kullanır. Bunları CPU, RAM kullanımına bakarak anlaman imkansız. Ancak bilen birisi tarafından servisler kontrol edilerek, toollar kullanarak bunu tespit edebilirsin. Ha tabii korsan kullanmadığın zaman antivirüs ile de belli olur ama korsan kullanan birisi antivirüs ile de bilgisayarının %99.9 virüssüz olduğunu söyleyemez çünkü zaten korsan oyunu kullanmak için yönetici izni veriyorsun ki bu da antivirüs'e virüs'ü geçirmesini söylemek gibi bir şey.

Yazdığım şeyler eskiden yapılanlar. Şu an da bunlardan daha da iyileri çıkmış durumda. Sadece hacker grupları değil, YouTube hesabı kasarak tonlarca para kazanan botcular falan vardı diye biliyorum. Artık bunlarda büyük ihtimalle değişmiş, TikTok'a falan geçmişlerdir.

Açık kaynak kodlu ve tamamen ücretsiz. Geliştirilmeye açık. Daha düşük boyutlu. Donanımları direkt buluyor. Ayrıca her sürüm olmasa bile çoğu sürüm daha az kaynak kullandığı için Windows'tan daha stabil olduğunu düşünüyorum.

Linux kuran birisi büyük ihtimalle ihityaçlarını ve kullanacağı yazılımları belirleyip kurmuştur. Ayrıca her şeyin alternatifi olduğu bir dünyada yaşıyoruz; mesela Microsoft Ofiice yerine LibreOffice, WinRAR yerine 7-Zip, Chrome yerine Firefox gibi.

Hadi diyelim ki alternatifler yok, pek sağlıklı olmasa da emülatörler var, Wine gibi.
WINE = Wine Is Not Emulator

Merhaba arkadaşlar, aklıma takılan bir soru var. Neden nadiren de olsa bazı kişiler Linux kullanıyor? Windows varken neden Linux tercih ediliyor?

Ben DOS'dan beri W3.1 vs derken bugüne geldik. İş sebebi ile uzun bir yolculuk yaptım Windows ile. Artık iş amaçlı Windows kullanmama gerek kalmadı. Oyun oynuyorum sadece ve oynadığım oyun un Linux de emülesi içinde buradaki arkadaşlar çok güzel bir yol haritası çizdiler. Saolsunlar.

Linux bir seçim sayılmaz benim açımdan. Zorunluluk oldu. Güçlü denecek bir hardware'imin olmasına rağmen W8.1'den sonraki versiyonlarda performans sorunları alıyor ve sürekli bir CPU-GPU-RAM yüklenmeleri yaşıyordum. Buna YouTube seyretmek dahil. Evet birçok arkadaşımız bunların win'de çözülebilecek şeyler açıklaması yapsa bile yılların tecrübesi var.

Linux'e geçtim.
Ve kullandığım 1 haftalık süre içinde bu forumdaki 10-larca arkadaşımız tecrübelerini ve sabırlarını zorlasam bile, desteklerini hiç esirgemediler ve yardımcı oluyorlar.
Artık çok daha güç harcayan bir OS'da sorunsuz eski işlerimi ve daha güzel seyir keyfi yaşıyorum. Halen ihtiyaç duyduğum alternatif program ve ayarlar var ama her şey adım adım ilerlemeli.
Aynı anda 3-5 YouTube videosu açık iken 2 monitörde oyun oynarken %20'yi geçmeyen bir CPU performansı ile yapabiliyorum ve GPU'dan artık "yanıyoooommmm" sesleri gelmiyor fanlardan.

Linux dünyasını keşfetmek için daha uzun bir yolum var. Seyredilecek - denenecek sayısız video ve ayar var.

Ama her şey adım adım.

Saygılar.

Yeni konular

Geri
Yukarı