Neden yeni anayasa yapılmak isteniyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Anayasa değiştirilebilir elbet. Ama şimdi yapılacak anayasada hayırlı bir şeyin ortaya çıkacağını pek sanmam.
Not: Bu anayasa da 100 yıllık falan değil, 1982'de darbeyle getirilen anayasayı kullanıyoruz.

Çünkü iktidar %50+1 alamayacağını biliyor. Anayasa değiştirmek istemesinin ana sebebi bu. Diğer amacı da gündemi değiştirmek. 2017'de anayasa değiştiği zaman şaha kalkacağız dediler. Sonuç ortada.

"Padişahım çok yaşa!" demek isteyenler için değiştirecekler işte, ne güzel, bırakın değiştirsinler.

Darbe ve çağ dışı bir anayasa olduğu için olabilir mi? Bir de değiştirilemez maddesi kadar saçma bir şey yok. Sanki adamlar Allah emir buyurmuslar bizden sonra bile değiştirilemez. Haşa! Hani en modern bizdik, yenilikçi bizdik? İçinde ebetiyete kadar değiştirilemez yazan baskıcı darbeci bir anayasayı savunuyorsun yenilikçi, modern muhalif.

Ne kadar dar görüşlü bir insansın sen ya!

Benim aklımda ki çağdaş yönetim fikri birincisi halkının iradesine ket vurmayan içinde ''Ben Allah'ım sizin 10491289424 yıl sonra ki yönetiminizi bile belirlerim. Değiştiremezsiniz, değişemez, değiştirilemez'' ibareleri bulunmayan bir anayasadır.
Buna benzer bir anayasa uygulayan bir devlet var mı? Varsa durumları nasıl?

Çünkü demokrasilerde halkın fikri önemsizdir. Halk birleşip yeni bir modele geçemez çünkü. İlelebet devam edecek. Değiştirilemez. Of, of! Çağdaşlığa bak be!
Yani diyorsunuz ki demokraside insanlar demokrasi sistemini istemediğini beyan edemiyor ve bu bir problem.

Peki o zaman, halk kendi fikrini beyan etmemeyi istiyorsa, bunu neden beyan edecek? Madem kendi fikrinin bir önemi olmadığını düşünüyor, o zaman bunu neden beyan ediyor? Paradoks oluşturdunuz ya, tebrik ederim.

Birbirimize yobaz, modern diye dışlamak yerine.
Teknik, global olarak en doğru şeyi yapmayı ne zaman kabullenirse insanlar,
O zaman Türkiye kendine gelir nokta.

Idol, futbol takımı gibi parti tutuyoruz.
realdvfdv.png

Yani? Cumhuriyet Allah'ın emri birinci şart mı? Osmanlı anayasında bile böyle kafa yok. Göktürklere gitsek onlarda da yoktur bence. Bunu ben kurdum ilalebet devam etcek. Neden? Öyle istiyorum. Ama sorsan süper moderniz. Ölüyoruz modernlikten çağdaşlıktan. Gerçek anlamda ölüyoruz. 🤣

Çünkü demokrasilerde halkın fikri önemsizdir. Halk birleşip yeni bir modele geçemez çünkü. İlalebet devam etcek. Değiştirilemez. Of, of! Çağdaşlığa bak be!
Laikliğin neden olduğunu şimdi çok iyi anladım. Bir ülke herhangi bir din esas alınarak yönetilemez. Daha ülkelerin Allah'a göre yönetilmesi gerektiğini savunan biriyle konuşulamaz. İyi günler dilerim.

Ne kadar dar görüşlü bir insansın sen ya!
Sen çok açık görüşlüsün maşallah.
Buna benzer bir anayasa uygulayan bir devlet var mı? Varsa durumları nasıl?
He çok var. Mesela Avrupa'da ki devletlerin hiçbirinin anayasısında değiştirilemez madde yok.
Laikliğin neden olduğunu şimdi çok iyi anladım. Bir ülke herhangi bir din esas alınarak yönetilemez. Daha ülkelerin Allah'a göre yönetilmesi gerektiğini savunan biriyle konuşulamaz. İyi günler dilerim.
Ben dini savunmadım ki. Dinle ilgili bir şey de demedim. Değiştirilemez maddeler çağ dışı dedim. Burdan şeriat istediğimi anlıyorsanız. Bu sizin dar görüşlülüğünüz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı