Neden yeni anayasa yapılmak isteniyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Sen çok açık görüşlüsün maşallah.

He çok var. Mesela taptığınız Avrupa'da ki devletlerin hiçbirinin anayasısında değiştirilemez madde yok.
Bilgi için teşekkürler. Ayrıca üslubunu biraz daha yumuşatsan güzel olacak.

Bu arada hepimiz düşünce özgürlüğü diye bağırıyoruz. Ama arkadaş fikrini belirtince linçlemişsiniz. Dediği doğru veya yanlış fikrini daha fazla açmasını istememiz lazımdı.

Maddeleri baştan aşağı değiştirmiyorlar. Ayrıca yapılabilir. Bundan önce ne darbeci hainler değiştirdi, seçilmiş adamlar mı değiştiremeyecek?
Yapılabilir fakat kötü sonuçlar da doğacak bunun yanında. Bunu da düşünmeleri lazım.
Bana hâlâ mantıksız geliyor, şu anki anayasanın neyini beğenmiyorlar ki?

İşte modern muhalif o darbe olmasaydı, diyor. İyi ki olmuş anlamında konuşuyor. Çok modersiniz çok.

Yani? Cumhuriyet Allah'ın emri birinci şart mı? Osmanlı anayasında bile böyle kafa yok. Göktürklere gitsek onlarda da yoktur bence. Bunu ben kurdum ilalebet devam etcek. Neden? Öyle istiyorum. Ama sorsan süper moderniz. Ölüyoruz modernlikten çağdaşlıktan. Gerçek anlamda ölüyoruz. 🤣

Çünkü demokrasilerde halkın fikri önemsizdir. Halk birleşip yeni bir modele geçemez çünkü. İlalebet devam etcek. Değiştirilemez. Of, of! Çağdaşlığa bak be!
12 Eylül 1980 askerî darbesinin gerekçeleri arasında ülkede yaygınlaşan siyasi cinayetler ve 6 Eylül günü Konya'da Necmettin Erbakan önderliğinde yapılan ve darbe liderlerinin şeriat amaçlı bir kalkışma girişimi olarak nitelediği Kudüs Mitingi gösterildi. Konya mitingi olarak da bilinen bu mitingde topluluk İstiklal Marşı sırasında yerlere oturmuş ve İstiklal Marşı'nı yuhalamıştır. Miting sırasında sürekli şeriat çağrısı yapılmış, devlet protesto edilmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi, 22 Mart 1980'de ilk turunu yaptığı Cumhurbaşkanlığı seçimini, 114 tur oylama yaptığı halde darbe gününe kadar sonuçlandıramayarak, halkta demokratik yollarla ülkenin düzlüğe çıkamayacağı inancına yol açtı.

Alıntıyı Wikipedia'dan yaptım. Babam Bülent Ersoy'u Cumhurbaşkanı adayı gösteren milletvekilleri olduğunu anlatmıştı. Böyle bir ortamda darbe olması normal. İnsanlar muhalif olabilir ama muhalif olan herkes aynı düşünceye sahip olacak diye bir şey yok. Bu yüzden muhalif olup ülkeyi askerlerin yönetmesini isteyen de olabilir. Bu arada anayasada değiştirilmek istenen laiklik.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı